Eurostudent

Przemysł ciężki czeka na inżynierów

Przemysł ciężki plasuje się w czołówce sektorów, które w 2017 roku będą zwiększać zatrudnienie. Dobre widoki w gospodarce, przekładają się na zwiększone moce produkcyjne. Eksperci zapewniają - w najbliższej przyszłości pracy nie będzie tu brakowało. Szczególnie dla inżynierów.

Górnictwo, hutnictwo, a od niedawna także odlewnictwo – to te sektory, które od kilku ostatnich lat przeżywają w Polsce prawdziwy rozwój. Z rocznego rapotu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej za 2015 roku wynika, że był on bardzo dobry dla polskiego przemysłu. Pozytywna sytuacja zaistniała i dla pracowników, i pracodawców. Wzrostowi zatrudnienia towarzyszył wzrost wydajności pracy oraz wzrost przeciętnego wynagrodzenia. Eksperci oceniają, że ta dobra passa będzie się utrzymywać i zachęcają do bliższego przyjrzenia się temu sektorowi gospodarki.


- Mimo coraz większego znaczenia usług w światowej gospodarce, przemysł ciężki pozostanie jednym z wiodących sektorów. Oferuje on młodemu człowiekowi szerokie spektrum możliwości rozwoju. Należy pamiętać, że pojęcie przemysł ciężki jest bardzo szerokie, zawiera w sobie między innymi przemysł elektromaszynowy, budowlany, metalurgiczny, ale też górnictwo. Na pewno ta część przemysłu, która jest związana z hutnictwem, motoryzacją czy zbrojeniem rozwija się bardzo prężnie i w najbliższych latach będzie generować nowe stanowiska pracy - uważa Weronika Wańczyk-Paluch, specjalista ds. rekrutacji z Devonshire, firmie, specjalizującej się w prowadzeniu kompleksowych projektów rekrutacyjnych.

Jak dodaje, wiele firm, w szczególności branże zajmujące się budową maszyn czy komponentów do nich, mocno inwestuje w rozwój technologiczny swoich zakładów, a przez to poszukuje i jeszcze długo będzie poszukiwać pracowników dobrze wykształconych i z otwartym umysłem.

 

Najwięcej pracy dla inżynierów

Największe szanse na zatrudnienie w przemyśle ciężkim mają inżynierowie. To do nich kierowanych jest najwięcej ogłoszeń. Firmy poszukują inżynierów monterów/ serwisantów, specjalistów ds. konstrukcji/technologii, elektroników, elektryków, ale też informatyków. - Na chwilę obecną mamy wiele zapytań naszych klientów o inżynierów specjalności: automatyka, mechanika, elektronika, informatyka, budowlana, logistyka, chemiczna, materiałoznawstwo. Wiele firm poszukuje konstruktorów, a także inżynierów procesu, projektu i produktu i specjalistów ds. serwisu do firm produkcyjnych z branż maszynowych, chemicznych i budowlanych - potwierdza Weronika Wańczyk-Paluch.

 

Twarde i miękkie

Pracodawcy stawiają przede wszystkim na twarde umiejętności. Wśród inżynierów szczególnie na znajomość programów np. CAD, AutoCad, SolidWorks, Unigraphics,  Inventor, Autopipe, HITRI, Ansys lub Staad. W zależności od profilu działalności, liczą się znajomości danej branży: odlewnictwa, mechaniki, elementów i urządzeń stosowanych w przemyśle. Obowiązkową umiejętnością jest czytanie oraz wykonywanie dokumentacji technicznej. Coraz większe znaczenie nabierają kompetencje miękkie.

- Od kandydatów oczekuje się samodzielności, analitycznego myślenia, kojarzenia faktów, ale też zaangażowania w to, co się robi. Ważne jest, aby osoba, która wyspecjalizowała się w danej dziedzinie czy skończyła studia na danym kierunku nie stała w miejscu. Powinna samodzielne, we własnym zakresie lub uczestnicząc w kursach, stale poszerzać swoje umiejętności i wiedzę na dany temat. W wielu przypadkach ważna jest również znajomość języka obcego, w szczególności angielskiego. Taka znajomość daje często, w szczególności w międzynarodowych firmach, możliwość pracy przy międzynarodowych projektach i możliwość awansu - twierdzi Weronika Wańczyk-Paluch, specjalista ds. rekrutacji z Devonshire.

 

Karierą w przemyśle ciężkim warto zainteresować się nie tylko dlatego, że można tu zdobywać ciekawe szczeble kariery. Firmy z tego sektora przyciągają atrakcyjnymi pakietami szkoleń, atrakcyjnym wynagrodzeniem i dodatkowymi benefitami pozapłacowymi. Gwarantują też pracę przy innowacyjnych projektach.


tekst js, foto shutterstock

Komentarze

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Feniks Media Group nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Nikt jeszcze nie skomentował tego materiału.
Przepisz kod z obrazka