Eurostudent

Sektor finansowy na rzecz nowoczesnej edukacji

O kluczowych wyzwaniach w zakresie nowoczesnej edukacji ekonomicznej dyskutowało 28 marca br. na PGE Narodowym w Warszawie ponad 300 przedstawicieli reprezentujących ok. 150 instytucji i podmiotów z obszaru finansów, edukacji i szkoleń.

Podczas pierwszej edycji Kongresu Edukacji Finansowej podpisano również porozumienie o partnerstwie w projekcie „Bezpieczeństwo w Cyberprzestrzeni”, zainicjowanym przez banki, firmy infrastrukturalne i technologiczne.

Kongres został zainaugurowany debatą pt. „Konsument XXI-wieku – wyzwania edukacji finansowej”, w której udział wzięli m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju – Paweł Chorąży, p.o. Prezesa Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych S.A. – Jarosław Grzywiński, Prezes Zarządu Citi Handlowy – Sławomir S. Sikora oraz Prezes Związku Banków Polskich – Krzysztof Pietraszkiewicz.

Podczas premierowej edycji Kongresu, organizowanej wspólnie przez czołowe instytucje zajmujące się tematyką edukacji ekonomicznej - Warszawski Instytut Bankowości, Fundację GPW, Fundację im. Lesława A. Pagi oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy Think! – dyskutowano nie tylko nad poprawą poziomu wiedzy samych obywateli, ale także podnoszeniu kwalifikacji pracowników wszystkich instytucji sektora finansowego i instytucji publicznych.

- Cieszymy się, że dzięki wspólnym, szczególnym wysiłkom kilku fundacji i partnerów zewnętrznych udało się zorganizować pierwszą edycję Kongresu Edukacji Finansowej. W wydarzeniu udział wzięli nie tylko przedstawiciele sektora finansowego, ale także samorządów, uczelni, firm technologicznych i mediów. Skala zainteresowania tym projektem i jego bogata warstwa merytoryczna, wniesiona przez prelegentów i uczestników, pokazuje jak istotnym obszarem współpracy i współodpowiedzialności instytucji publicznych i sektora prywatnego jest dzisiaj edukacja finansowa obywateli we wszystkich grupach wiekowych. Mamy nadzieję, że będzie to ważny krok w kierunku lepszej, bardziej dostępnej i powszechnej edukacji finansowe, która jest niezbędnym elementem budowy dobrostanu finansowego społeczeństwa w 21 wieku. Taki cel przyświeca uruchomionemu w zeszłym roku sektorowemu projektowi Bankowcy dla Edukacji, którego koordynatorem jest WIB – powiedziała p.o. Prezesa Zarządu Warszawskiego Instytutu Bankowości – Mariola Szymańska-Koszczyc.


W części popołudniowej, odbyła się z kolei uroczystość podpisania porozumienia o partnerstwie w projekcie na rzecz szerokiej budowy podstawowej wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa, z uwzględnieniem zapewnienia ochrony systemów, infrastruktury teleinformatycznej oraz samych informacji. Jak podkreślali przedstawiciele sygnatariuszy tego porozumienia, jego siła i znaczenie będą rosły z dołączaniem każdego kolejnego podmiotem zaangażowanego w jego realizację. Pod dokumentem inicjującym podpisy złożyli przedstawiciele: Związku Banków Polskich, Banku Pekao S.A., Banku Zachodniego WBK S.A., ING Banku Śląskiego S.A., Fundacją KIR na rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium oraz firm technologicznych: IBM Polska i MICROSOFT.

Porozumienie zakłada podjęcie wspólnych działań na rzecz szerokiej budowy podstawowej wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa, z uwzględnieniem zapewnienia ochrony systemów, infrastruktury teleinformatycznej oraz samych informacji. Jednym z nich jest realizacja dedykowanego moduł edukacyjnego na ponad 120 uczelniach w całej Polsce w ramach Programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem. Organizatorzy podkreślili, że ideą projektu, jest stopniowe dołączanie do niego kolejnych podmiotów, co będzie sprzyjało zwiększaniu skali realizacji jego głównych założeń.

- Funkcjonujemy w rzeczywistości, w której podstawy praktycznych umiejętności z zakresu finansów czy usług bankowych, z racji wszechobecności tematyki finansowej w naszym życiu osobistym są absolutnie niezbędne i towarzyszą nam przez zdecydowaną większość życia. Stąd też, należy z jednej strony doprowadzić do koordynacji działań różnych podmiotów związanych z edukacją finansową, w tym sektora pozarządowego, prywatnego i publicznego, a z drugiej konsekwentnie zwiększać skalę i jakość realizowanych programów edukacyjnych, w tym szczególnie dla grup zagrożonych wykluczeniem społecznym i ekonomicznym – powiedział Dyrektor Generalny Programu NZB, Waldemar Zbytek.


Kongresowi towarzyszyło również centrum wystawiennicze - Aleja Edukacji Finansowej,
w której zaproszone instytucje prezentowały swoje projekty edukacyjne.

 

Komentarze

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Feniks Media Group nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Nikt jeszcze nie skomentował tego materiału.
Przepisz kod z obrazka