Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jak wybrać praktykę zawodową?

Z roku na rok praktyki i staże zyskują coraz bardziej na znaczeniu. Powodów jest kilka – dzisiaj absolwent czy też student szukający pracy, a nie mający żadnego doświadczenia, ma dużo mniejsze szanse na znalezienie ciekawej posady.

Poza tym pracodawcy cenią kandydatów, którzy o swój rozwój zawodowy zadbali już w czasie studiów. Dzięki praktykom mogą pochwalić się realizacją ciekawych projektów, umiejętnością pracy w zespole, a także elastycznością i gotowością na zmiany. Poza tym poznali już branżę i wiedzą, jakie kwalifikacje są niezbędne do pracy na konkretnym stanowisku.

Staże i praktyki są także niepowtarzalną okazją do nawiązania pierwszych kontaktów biznesowych. To także okazja do sprawdzenia się na różnych stanowiskach i spokojnego zastanowienia się, która ścieżka zawodowa będzie dla nas najlepsza.

Osoby, które mają za sobą pierwsze doświadczenie, jakim jest praktyka wiedzą jak wygląda praca w danej branży i jak się w niej odnajdują.

W dzisiejszych czasach, praktyki są pożądanym punktem w CV przez większość pracodawców. Dodatkowo na korzyść przemawia również fakt, że często istnieje możliwość zatrudnienia na stałe po odbyciu stażu.

Dobra, czyli jaka?

Rozpoczynając praktyki chcemy znaleźć dobrą praktykę czy też staż. Ale co kryje się pod pojęciem „dobra praktyka”. Czy jest to taka, na której nie trzeba będzie zbyt dużo pracować, czy też taka, za którą otrzymamy duże wynagrodzenie, a może taka, która będzie wyglądać efektownie w naszym CV. Nic z tych rzeczy. Najważniejsze jest to, co robimy na praktykach, a nie sam wpis do CV. Tylko merytoryczna praktyka rozwija umiejętności i dostarcza wiedzę oraz jest w stanie pomóc w podjęciu decyzji, czy chcemy aby nasza kariera szła właśnie w tym kierunku.

Dobra praktyka zależy przede wszystkim od programu przygotowanego przez daną firmę. Dobra praktyka jest równoznaczna z podwyższaniem swoich kwalifikacji i rozwijaniem oraz zdobywaniem nowych umiejętności.

Dlatego też przed przystąpieniem do procesu rekrutacji warto zapoznać się ze stroną internetową firmy, informacjami, które pojawiają się na jej temat w internecie oraz skontaktować z byłymi stażystami (np. przez portale społecznościowe). Można także prześledzić częstotliwość pojawiania się ogłoszeń o zatrudnianiu praktykantów. Podczas spotkania z przedstawicielem firmy warto zapytać o program praktyk, możliwości dalszego rozwoju zawodowego w firmie (ścieżkę kariery) oraz konkretne projekty czy zadania, które mielibyśmy zrealizować w tym okresie.

Przed wysłaniem CV, warto przemyśleć gdzie chcielibyśmy zdobywać doświadczenie i przygotować listę najbardziej pożądanych miejsc praktyk oraz staży. Należy pamiętać, że poszukiwania to nie tylko bieżące przeglądanie ofert na portalach pracy, lecz również śledzenie stron internetowych firm, do których chcielibyśmy aplikować. Można również sprawdzić rankingi najlepszych pracodawców.

Najważniejsze jest to, abyśmy zdecydowali się na praktykę czy też staż odpowiedni dla naszych potrzeb, tak, aby te kilka miesięcy nie było tylko wpisem w CV, ale czasem, w którym zdobyliśmy nową wiedzę i cenne doświadczenie, a może nawet pracę.

(gmj)

Foto: shutterstock.com