Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

10. Festiwal Filmów Latynoamerykańskich

Już 28 maja ruszy tegoroczny Festiwal Filmów Latynoamerykańskich, na którym będzie można obejrzeć najciekawsze produkcje z Ameryki Południowej z ostatnich lat, jak również klasykę fabuły i dokumentu

Oto tytuły, które zostaną zaprezentowane w seksji NOWE KINO AMERYKI ŁACIŃSKIEJ:

1. GIGANTE
reż. Adrián Biniez; Urugwaj 2009, 84′
MFF Berlin 2009: Srebrny Niedźwiedź – Grand Prix Jury,
Nagroda za najlepszy debiut reżyserski, Nagroda im. Alfreda Bauera
Prosta opowieść o miłości i przezwyciężaniu nieśmiałości. Refleksyjna komedia kontynuująca najlepsze tradycje kina urugwajskiego („Whisky”), o człowieku, który po latach zapadania się w osobny, pozbawiony kontaktów międzyludzkich świat dzięki uczuciu powraca do normalnego życia.

2. PARANOICY / LOS PARANOICOS
reż. Gabriel Medina; Argentyna 2008, 98′
Gorzka komedia romantyczna, której Bohaterami są dwaj przyjaciele z dzieciństwa. Spotykają się po latach, kiedy Manuel, który zrobił karierę w Hiszpanii, wraca do Buenos Aires i próbuje pomóc Luciano w znalezieniu pracy i dziewczyny. Ich przyjaźń zostaje jednak wystawiona na próbę, gdy okazuje się, że sympatia przebojowego Manuela coraz bardziej ineresuje się fajtłapowatym Luciano.

3. SKRADZIONY CHŁOPAK / UN HOMBRE ROBADO
reż. Matias Pineiro; Argentyna 2007, 90′
Przesiąknięty argentyńską historią i literaturą film Opowiada o środowisku studenckim w Buenos Aires. Mercedes pracuje w Muzeum Sztuki Hiszpańskiej, skąd…kradnie eksponaty. Pewnego dnia odkrywa romans chłopaka swojej przyjaciółki, co rozpoczyna historię pełną intryg i zawirowanych związków.

4. S.O.S. EX
reż. Andrés Tambornino; Argentyna 2008; 80′
Dwaj kumple, Fernando i Puma, wyruszają ze swoimi byłymi dziewczynami w rejs jachtem. Obecność dwóch ?byłych” powoduje nieuniknione spięcia, ale atmosfera robi się na prawdę dramatyczna, kiedy burza spycha ich z kursu i zostawia dryfujących na morzu.

5. UPA
reż. Tamae Garateguy; Argentyna 2007, 90′
Twórcy UPA razem napisali, wyreżyserowali i zagrali w tej niskobudżetowej komedii będącej pastiszem argentyńskiego kina niezależnego. Para filmowców dzięki dużej wygranej pieniężnej postanawia wyprodukować własny film. W roli głównej obsadzają swoją przyjaciółkę, Camilę. Niestety, problemy pojawiają się od samego początku, kiedy potencjalny producent chce w głównej roli obsadzić znaną aktorkę.

6. MACHINA / A MÁQUINA
reż.Joao Falcao; Brazylia 2006; 90′
W Nordestina, miasteczku na północnym wschodzie Brazylii,17-letnia Karina marzy, by zostać aktorką i poznać świat. Zakochany w niej Antenio, aby spełnić te marzenia, bierze udział w programie telewizyjnym nadawanym z Rio de Janeiro, w którym podejmuje się wyruszyć w 50-letnią podróż w przyszłość. Jeżeli mu się nie powiedzie zostanie unicestwiony przez machinę śmierci na oczach widzów.

7. NIE MAM NA IMIĘ JOHNNY/ MEU NOME NAO É JOHNNY
reż. Mauro Lima; Brazylia 2008, 128′
Film Limy reprezentuje rzadko pojawiający się na FFLA gatunek – kino akcji. Oparty na faktach, opowiada o Joao Guilherme Estrelli, który na początku lat 90. został jednym z największych dealerów kokainy w Rio de Janeiro. Jo?o miał wszystko, żył tak jak chciał. Zuchwała i artystyczna natura popychała go do próbowania coraz to nowych szaleństw. Z imprez trafił prosto na salę sądową. To paradoksalnie stało się jego wielką życiową szansą. Obecnie Jo?o jest odnoszącym sukcesy producentem muzycznym.

8. SŁUŻĄCA / LA NANA
reż. Sebastián Silva; Chile 2009, 115′
Służąca stała się sensacją tegorocznego Sundance. Główną bohaterką tej pełnej humoru opowieści jest Raquel, od ponad 20 lat służąca rodziny Valdesów. Pewnego dnia pani domu postanawia Zatrudnić drugą kobietę do pracy, uważając, że Raquel jest przepracowana. Ta, w obawie przed utratą swojej dotychczasowej pozycji, usiłuje pozbyć się nowej współpracowniczki. 

9. SZATAN / SATANÁS
reż. Andrés Baiz; Kolumbia 2007, 94′
Szatan – nieważne w co wierzysz, prędzej czy później i tak będziesz musiał się z nim zmierzyć. Szatan to mroczna duszna opowieść o naturze zła, będąca adaptacją znanej książki Maria Mendozy o niesławnych masowych morderstwach w Bogocie w 1986 r. W swym prowokacyjnym i enigmatycznym filmie reżyser usiłuje pokazać i zrozumieć destrukcyjne skutki wynikające z dwoistości ludzkiej natury.

10. PODRÓŻ / EL CAMINO
reż. Ishtar Yasin; Kostaryka 2007, 90′
Podróż to filozoficzny film drogi o odysei nastoletniej dziewczynki w poszukiwaniu lepszego życia. Molestowana przez dziadka Saslaya postanawia uciec z domu, zabierając ze sobą młodszego brata. Początkowo ich celem jest odnalezienie matki, która wyemigrowała z kraju kilka lat wcześniej. Z czasem ich podróż staje się po prostu poszukiwaniem lepszego świata.

11. LOS BASTARDOS
reż. Amat Escalante; Meksyk 2008, 90′
Jedno z najważniejszych wydarzeń kina meksykańskiego ubiegłego roku. Film opowiada o najgorszej tragedii, jaka może przytrafić się człowiekowi – świadomej przemianie w mordercę. W hiperrealistyczny sposób pokazuje 24 godziny z życia dwóch nielegalnych emigrantów z Meksyku mieszkających w Los Angeles, przedstawiając pełne napięcia relacje między Meksykanami i Amerykanami.

12. PUSTYNIA WE MNIE / DESIERTO ADENTRO
reż. Rodrigo Plá; Meksyk 2008, 110′
Jeden z najważniejszych filmów ubiegłego roku, który nie znalazł dystrybutora W Polsce. El~as popełnił wielki grzech przeciw Bogu i jest przekonany, że jego ośmioro dzieci spotka za to kara przedwczesnej śmierci. Chcąc powstrzymać straszliwy gniew Stwórcy, poświęca we życie na budowę kościoła. Film Rodrigo Pláto pełen symboli i metafor intymny fresk, ukazujący szaleństwo wynikające z fanatyzmu religijnego.

13. BOGOWIE / DIOSES
reż. Josué Méndez; Peru 2008, 91′
Współczesna opowieść o najbogatszej warstwie społecznej Peru, prowadzącej życie godne olimpijskich bogów. Rozpusta, kazirodztwo, brak zasad moralnych – to jest ich świat. Bogata młodzież spędza czas na imprezowaniu, ćpaniu lub przesypianiu kaca. Ich rodzice popijają drinki, bezsensownie prawiąc sobie komplementy. Kiedy śpią, ich indiańska służba czuwa nad tym, by wszystko było nieskazitelne.

14. TRĄDZIK / ACNÉ
reż. Federico Veiroj; Urugwaj 2008, 90′
Historia o poszukiwaniu utraconej niewinności.13-letni Rafael nie jest już prawiczkiem, ale nigdy się nie całował, ponieważ cierpi na bardzo ekspansywną odmianę trądziku, co utrudnia mu kontakty z dziewczynami. Niewiele filmów jest w stanie oddać problemy dorastania w tak prosty i szczery sposób. Zamiast zwykłej fabuły o nastoletnim, pierwszym miłosnym doświadczeniu reżyser skupił się na ukazaniu prawdziwego uczucia.

15. DOBRE ŻYCIE / LA BUENA VIDA
reż. Andrés Wood; Chile 2008, 108′
Andrés Wood – autor znanego polskim widzom filmu „Machuca” – w „Dobrym życiu” z wielkim wyczuciem uchwycił ducha czasu współczesnej stolicy Chile. Bohaterami filmu jest czworo nieznajomych, których ścieżki życiowe nagle przecinają się. W pogoni za szczęściem wszystkich spotka coś nieoczekiwanego.
Prócz tego na festiwalu zobaczymy dokumenty (m.in. meksykańskie „Szalone życie” i przegląd filmów politycznie zaangażowanego Kubańczyka Santiago Álvareza) oraz filmy o muzyce: „Historię naszej miłości” toczącą się w slumsach Rio, „Kuba. Jesteśmy muzyką”, „Tango mojego życia”.
KIEDY I GDZIE:
Warszawa (Kino Muranów, Kinoteka, kinoLAB) 28 maja – 4 czerwca
Poznań (kino Muza) 31 maja – 3 czerwca
Łódź (Kino Charlie) 2-5 czerwca
Kraków (Kino Pod Baranami) 5-8 czerwca
Katowice (Kino Światowid) 8-11 czerwca
Wrocław (Kino Warszawa) 11-14 czerwca
Lublin (Chatka Żaka) 13-17 czerwca
 

Więcej informacji na: manana.pl