Powszechnie wiadomo, że aby uzyskać biegłość w posługiwaniu się językiem obcym, konieczna jest systematyczność i determinacja. Predyspozycje językowe i indywidualne zdolności nie przesądzają bowiem o sukcesie, a dzięki przestrzeganiu sprawdzonych zasad i własnej wytrwałości języka obcego może nauczyć się każdy. Magdalena Rowecka, wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE przedstawia wytyczne, które pomogą w osiągnięciu językowego sukcesu.
Dlaczego chcesz się uczyć?
Czy język jest Ci potrzebny w pracy, a może w szkole? W podróżach służbowych lub na wakacjach? A może Twoje fascynacje mają charakter bardziej osobisty? To najważniejsze pytania, na które należy odpowiedzieć sobie przed rozpoczęciem nauki. Jasne sprecyzowanie celu pomoże szybciej go osiągnąć. Szkoła językowa doradzi odpowiedni typ kursu, a lektor wskaże przydatne materiały edukacyjne. Dzięki temu, nauczysz się języka pod kątem Twoich indywidualnych potrzeb.
Wyznacz sobie cele
Pomyśl, co chcesz osiągnąć i zasięgnij porady metodyka lub doświadczonego nauczyciela. Dzięki temu dowiesz się ile czasu będziesz potrzebować, by zrealizować założone cele. Na początek drobne, a później może nawet zdanie certyfikatu językowego? Nauka języka w ogromnej mierze uzależniona jest od naszej zdolności zapamiętywania nowych treści. Pamięć można jednak wspomóc poprzez krótkie, ale częste powtórki. Wypracuj sobie własne metody pracy i zastanów się, co najlepiej sprawdza się w Twoim przypadku. Codziennie naucz się kilku nowych wyrażeń – jeśli każdego dnia opanujesz pięć to już po roku Twój zasób słownictwa będzie całkiem imponujący!
Zainwestuj w dobry słownik
Dzięki temu sprawdzisz znaczenie nowych słów oraz przykładowe konteksty użycia. Na podstawie przykładów ze słownika możesz tworzyć własne zdania. W każdym dobrym słowniku hasła opatrzone są zapisem fonetycznym, dlatego gdy poznasz nowe wyrażenie kilkukrotnie wypowiedz je na głos. Znaki międzynarodowego kodu fonetycznego – chociaż wyglądają skomplikowanie – są proste do przyswojenia. Sprawdzając wymowę uczymy się ich niemal automatycznie. Każde nowe słowo lub wyrażenie zostanie dłużej w pamięci, jeśli opanujesz jego wymowę oraz użyjesz go w rozmowie przy najbliższej okazji.
Nie zrażaj się trudnościami
Poproś nauczyciela o wskazówki i dodatkowe ćwiczenia dotyczące konkretnych zagadnień sprawiających Ci kłopoty. Wymyśl własny sposób zapamiętania prawidłowej pisowni wyrazu, lub szyku zdania np. poprzez rysunek, skojarzenia czy rymowankę. Posłuchaj wyobraźni – na pewno podpowie, jak uporać się z problemem!
Niech nauka będzie przyjemnością, NIE obowiązkiem
Zacznij od starannego wyboru szkoły językowej i nauczyciela, który sprawi, że lekcje staną się jednym z ulubionych punktów tygodnia. Bierz czynny udział w zajęciach i eksperymentuj z językiem! Nie wstydź się popełniania błędów – w nauce języka są naturalne i świadczą o wykonywanej pracy. Proś o wytłumaczenie niezrozumiałych zagadnień. Pamiętaj, że im większe zaangażowanie, tym proces przyswajania wiedzy przebiega płynniej. Nie zaniedbuj pracy własnej. Każdą nową dawkę języka należy samodzielnie utrwalić, choćby tylko przez odrobienie pracy domowej. Łatwo zobaczysz postępy – z lekcji na lekcję zasób tematów do konwersacji będzie coraz większy, a to z kolei przysporzy więcej radości z nauki!
Ucz się w grupie
Nauka języka to nie tylko wysłuchanie prezentacji lektora i odpowiedzi na jego pytania. To także współpraca między słuchaczami. Dlatego w trakcie wykonywania ćwiczeń w parach dbaj o to, by wypowiadać się wyczerpująco i poprawne, a jeśli trzeba, wspieraj swego partnera. Jeśli uczysz się samodzielnie, postaraj znaleźć się kogoś kto chciałby wspólnie z Tobą powtarzać materiał. Możecie też opracowywać wybrane tematy. Nic tak nie pomaga w nauce jak konieczność zaprezentowania danego zagadnienia innym!
Znajdź kogoś, kto będzie z Tobą rozmawiać
Dzięki temu stopniowo zaczniesz mówić płynnie i bez oporów. Ktoś z grona znajomych na pewno mówi bądź uczy się języka, który chcesz doskonalić. Umówcie się na kawę i pogawędkę w języku obcym. Do takiej rozmowy można się przygotować. Jeśli zamierzacie plotkować o koleżankach i kolegach z pracy, warto wcześniej powtórzyć i rozszerzyć słownictwo związane z wyglądem i cechami charakteru. Taka „lekcja” konwersacji ma dodatkowe zalety tzn. nie dość, że jest darmowa to sprawia przy okazji wiele radości. Możesz także ćwiczyć mówienie z samym sobą – próbować wyrazić coś w języku obcym w myślach lub na głos, opisywać obserwowaną rzeczywistość, zastanawiać się jak przetłumaczyć dane zdanie na język obcy. Takie ćwiczenia aktywizują poznane wcześniej słownictwo i struktury gramatyczne.
Przelej swoje myśli na papier
Chcesz opanować sztukę pisania? Zacznij pisać! Załóż dziennik lub bloga, w którym będziesz regularnie opisywać swoje życie codzienne, refleksje czy przemyślenia. Nowy język używany do wyrażenia własnych myśli pozostanie na dłużej w pamięci. Sprawdzaj też pisownię trudniejszych słów. Im częściej zapiszesz dane słowo, tym lepiej utrwalisz jego pisownię. A może masz ukryte zdolności literackie? Wybierz interesujący Cię temat, pisz opowiadania, artykuły i eseje. A może wymyślisz tajemniczą postać, z którą nawiążesz sekretną korespondencję? Pamiętaj jednak, aby sprawdzać poprawność gramatyczną i stylistyczną swych prac pisemnych, bowiem wtedy odniesiesz najwięcej korzyści.
Poznaj obcojęzyczną kulturę
Oglądaj filmy, programy TV, czytaj książki. Przekaz filmowy z pewnością pomoże rozwinąć umiejętność odgadywania znaczenia z kontekstu. Połączenie obrazu i dźwięku jest najbardziej zbliżone do autentycznych sytuacji z życia. Jeśli oglądasz filmy z płyt DVD to włączaj napisy w oryginale. To pomoże Ci zorientować się w fabule, jeśli masz problem z jej zrozumieniem. Jeśli wolisz słowo pisane, regularnie czytaj książki, artykuły na odpowiednim dla Ciebie poziomie. Dobra szkoła językowa zazwyczaj udostępnia swoim słuchaczom uproszczone wersje znanych utworów literackich, kolorowe magazyny czy czasopisma. W ten sposób aktywizujesz i utrwalasz poznane wcześniej słownictwo i struktury gramatyczne oraz wzbogacasz język.
Korzystaj z Internetu
Zapytaj swojego nauczyciela gdzie możesz znaleźć przydatne strony z ćwiczeniami, testami i plikami audio. Wiele materiałów znajdziesz na stronach dużych wydawnictw językowych, instytucji egzaminacyjnych i dobrych szkół językowych. Odwiedzaj serwisy internetowe typu CNN lub BBC – czytaj wiadomości w języku, którego się uczysz. W ten niewymuszony i niekosztowny sposób poszerzysz swoje horyzonty. I to nie tylko językowe!