Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

100 000 zł za najlepszy pomysł na firmę

Jesteś kobietą i masz innowacyjny pomysł na własną firmę? A może już ją założyłaś? Weź udział w konkursie i wygraj 100 000 zł!

lbert Darboven, Prezes rodzinnej firmy J.J. Darboven GmbH & CO. ufunduje w tym roku, już po raz drugi w Polsce, nagrodę DARBOVEN IDEE GRANT – wyróżnienie dla kobiet realizujących nowatorskie idee biznesowe. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy do 31 sierpnia przesłać na adres firmy wypełniony formularz zgłoszeniowy. Na laureatkę czeka nagroda w wysokości 100 tys. złotych.

Społeczna odpowiedzialność biznesu to dla niemieckiego przedsiębiorcy Alberta Darbovena znacznie więcej niż puste deklaracje. Jego firma od lat angażuje się w różne projekty społeczne. Od 1997 roku najważniejszą inicjatywą J.J. Darboven jest wyróżnienie przyznawane niemieckim kobietom, które stawiają pierwsze samodzielne kroki w biznesie.

W 2006 roku Darboven Idee Grant po raz pierwszy przyznana została również w Polsce.

Decyzją międzynarodowego jury w składzie:

* prof. dr dr Volker Schaub – przewodniczący Jury
* dr Irena Eris – Prezes Firmy Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris,
* Ewa Plucińska – Prezes Grupy Firm Doradczych EVIP,
* dr Anita Plantikow – naukowiec i przedsiębiorca, członek jury niemieckiej edycji IDEE-Grant

laureatką konkursu na najbardziej innowacyjny kobiecy pomysł na biznes została Ewa Daniuk, twórczyni nowatorskiej metody budowlanej. Wyróżniony pomysł umożliwia szybkie stawianie obiektów małej architektury i może być stosowany m.in. w regionach dosięgniętych kataklizmami.

Już po raz drugi J.J.Darboven zaprasza przedsiębiorcze Polki do rywalizacji o nagrodę DARBOVEN IDEE GRANT. Laureatka drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu otrzyma 100.000 zł.

Honorowy patronat nad konkursem obejmą:

* Pani Danuta Wałęsa – żona prezydenta RP
* Pani Iwona Guzowska – poseł na sejm RP
* Pani Magdalena Adamowicz – żona prezydenta Miasta Gdańska
* oraz Marszałek Województwa Pomorskiego – Jan Kozłowski

Zgłoszone projekty oceniać będzie jury w składzie:

Prof. dr dr Volker Schaub – mediolański adwokat, wieloletni przewodniczący niemieckich edycji konkursu oraz przewodniczący DIG 2006 w Polsce

* dr Anita Plantikow – naukowiec i przedsiębiorca, laureatka i członek jury niemieckiej edycji konkursu
* Pani Ewa Plucińska – Prezes Grupy Firm Doradczych EVIP
* Pani Olga Krzyżanowska – Senator RP
* dr Irena Eris – Prezes Firmy Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris

– Nietrudno zauważyć, że świat biznesu wciąż zdominowany jest przez mężczyzn. Przedsiębiorcze kobiety z niekonwencjonalnymi pomysłami na własną firmę napotykają w nim na wiele przeszkód, do których często doliczyć trzeba stereotypowe postrzeganie ich roli
w społeczeństwie. A przecież kreatywność i duch przedsiębiorczości nie są cechami przypisanymi jednej płci. Poprzez DARBOVEN IDEE GRANT chciałbym wspierać i promować kobiety, które nie boją się realizować własnych pomysłów. Wiem, że w Polsce jest wiele odważnych kobiet i pragnę zachęcić je do działania – mówi Albert Darboven, fundator nagrody.

– Wiele polskich kobiet realizuje się w biznesie. Jesteśmy w europejskiej czołówce krajów
z najwyższym odsetkiem pań na wysokich stanowiskach kierowniczych. W niektórych kręgach społecznych wciąż jednak panuje przekonanie, że przedsiębiorczość to męska sprawa. Inicjatywy takie jak DARBOVEN IDEE GRANT mają na celu promowanie biznesowej kreatywności kobiet i zachęcenie ich do przejścia na stronę pracodawców. Dzięki takim przedsięwzięciom może powstać wiele miejsc pracy, dlatego uważam, że należy je wspierać – mówi dr Irena Eris, członek jury nagrody.

Kryteria decydujące o zwycięstwie w konkursie to:

* Stopień innowacyjności i oryginalności pomysłu
* Osiągnięty lub przewidywany sukces rynkowy
* Osobiste zaangażowanie w projekt
* Liczba stworzonych miejsc pracy, względnie liczba planowanych zatrudnień

W Niemczech nagroda przyznawana jest od 1997 roku. Pomysły biznesowe nagrodzonych kobiet często bazują na ich osiągnięciach naukowych, ponieważ jednym z najważniejszych kryteriów konkursu jest innowacyjność. W 2005 roku zwyciężyła Birgit Mayer (WF Wabenfabrik GmbH). Jej firma produkuje płaty kartonu podobne do pszczelich plastrów przy wykorzystaniu papieru pochodzącego z recyclingu. Znajdują one zastosowanie m.in. w produkcji mebli oraz przemyśle samochodowym. W 2007 roku Albert Darboven przekazał nagrodę twórczyniom najbardziej innowacyjnego pomysłu biznesowego – paniom dr Ilonie Funke i dr Barbarze Mayer z SpheroTec GmbH. Laureatki zostały wyróżnione za konstrukcję modelu, który jest bazą do szybkiego doboru efektywnej metody leczenia nowotworów

Formularze zgłoszeniowe DARBOVEN IDEE GRANT dostępne są na stronie internetowej www.darboven.pl. Kompletne zgłoszenia przesyłać można do 31 sierpnia 2008 na adres:

J.J. Darboven Poland Sp. z o.o.,

Kolejowa 54

84-230 Rumia.