Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

11. Festiwal Filmu Niemego

Tegoroczny Festiwal to kolejna odsłona cyklicznej imprezy, mającej na celu propagowanie kina niemego.

Impreza ta powstała jako jedna z pierwszych na świecie i doczekała się obecnie wielu kontynuatorów w całym kraju. Od kilku lat organizuje ją Kino Pod Baranami.
Bieżąca edycja Festiwalu poświęcona zostanie kobietom po obu stronach kamery: aktorkom – legendarnym gwiazdom kina niemego, jak i reżyserkom. W programie m. in. zestaw filmów eksperymentalnych Mai Deren, nazywanej matką amerykańskiej awangardy, pierwszy zachowany pełnometrażowy film animowany „Przygody Księcia Achmeda” (1926) niemieckiej twórczyni Lotte Reiniger, czy pionierskie dzieła Germaine Dulac – „Uśmiechnięta Pani Beudet” (1922), uważana za pierwszy film feministyczny oraz „Zaproszenie do podróży” (1927).

Okres kina niemego to czas triumfu filmowych diw. W hołdzie największym gwiazdom zostaną zaprezentowane filmy z Polą Negri, Gretą Garbo, Lillian Gish i Louise Brooks. Przedstawimy również bohaterki dzieł Alfreda Hitchcocka („Męka milczenia”, 1929 – film przełomu, który miał być pierwszą brytyjską produkcją dźwiękową ), D.W. Griffitha i Wsiewołoda Pudowkina.

Festiwal Filmu Niemego to nie tylko ważne wydarzenie filmowe, ale i muzyczne. Każdemu filmowi będzie towarzyszyła muzyka na żywo, wykonywana przez twórców polskiej sceny elektronicznej i jazzowej, m. in. Jacaszka, Polpo Motel, Shofar – łączącego tradycyjną muzykę chasydzką i free jazz, Sing Sing Penelope, czy duet Adriana Konarskiego i Sławomira Bernego, uznanego kompozytora i wykonawcy muzyki filmowej, którzy współpracowali przy oprawie muzycznej filmu „Pręgi”.

Projekcje filmów odbędą się w Kinie Pod Baranami oraz w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa „Pola Negri. Legenda kina”, przygotowana we współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi (Pawilon „Wyspiański 2000”).

 
 
 
Kino pod Baranami
10 – 13 grudnia 2009, Kraków
 
 
 
 
źródło informacji: interia.pl