Od 13 do 16 kwietnia 2015 r. odbywać się będzie 11. Studencki Festiwal Nauki. Jest to niepowtarzalna okazja do odwiedzenia miejsc, które na co dzień są niedostępne dla osób niezwiązanych ze środowiskiem akademickim.
W programie wydarzenia zaplanowano otwierającą festiwal debatę z udziałem rektorów nt. „Czy warto podejmować studia w XXI wieku?”, która odbędzie się 13 kwietnia o godz. 13.00 w auli im. Kazimierza Popiołka na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. Tradycyjnie zostanie także organizowany Jarmark Wiedzy, który odbędzie się 14 kwietnia na katowickim rynku, a 15 kwietnia zaplanowano wykłady na katowickim dworcu PKP. Podczas wydarzenia organizacje studenckie będą mogły zaprezentować swoją działalność.
W tym roku Festiwal Nauki organizowany jest wspólnie przez katowickie uczelnie: Uniwersytet Śląski, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny, Wyższą Szkołę Technologii Informatycznych oraz Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową im. Wojciecha Korfantego.
Jak co roku studenci planują zaprosić znane osobistości świata nauki. W poprzednich edycjach uczestniczyli m.in. prof. Tadeusz Sławek, prof. Jerzy Stuhr, prof. Wiesław Banyś, prof. Agnieszka Zalewska czy prof. Michał Karoński. Temat corocznej debaty jest adresowany do studentów i młodych naukowców. W tym roku w debacie udział wezmą Rektorzy uczelni organizujących XI SFN.
Poprzednie edycje organizowane były na deptaku przy ulicy Bankowej. W tym roku organizatorzy pragną zwiększyć rozmiar Jarmarku z dotychczasowych 60-80 stoisk do przedziału 80-210 zapraszając do współpracy inne ośrodki akademickie, badawcze oraz kulturalne. Na każdym stoisku ma okazję zaprezentować się organizacja studencka wraz ze swoim dorobkiem naukowym. Całe przedsięwzięcie cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, a zwłaszcza licealistów. Oprócz tego Jarmarkowi towarzyszą występy artystyczne umiejscowione na scenie, którą będzie mieścić się przed Teatrem Śląskim.
Już po raz trzeci nauka zagości w nietypowych dla niej miejscach. Wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego prezentowali do tej pory swoje autorskie wykłady mieszkańcom miasta w tak niecodziennych miejscach jak Dworzec PKP, ulica Mariacka czy Galeria Katowicka.