Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

12. FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR GŁOSY GWIAZDORSKI SKŁAD Z TRZECH KONTYNENTÓW

Tegoroczne sławy festiwalu to wielkie muzyczne głosy i rzecznicy dawnych kultur.
Zaśpiewa Susana Baca, legendarna pieśniarka Peru, była minister kultury. Pianista Omar Sosa połączy afrykańskie i kubańskie rytmy w duecie z Timem Eriksenem śpiewającym stare amerykańskie pieśni. Usłyszymy też Ester Radę, wschodzącą gwiazdę izraelskiego soulu, którą zachwyciła się Alicia Keys.

– Od głosu wszystko się zaczyna. I muzyka. I świat. Na początku przecież było słowo. Jego nieskończonym technikom i stylom poświęcamy tegoroczną edycję Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Te głosy trzeba usłyszeć – zaprasza Maciej Szajkowski, członek rady programowej.


24 września festiwal otworzy Susana Baca, laureatka dwóch latynoskich nagród Grammy, ambasadorka odrodzenia rytmów afrykańskich w muzyce peruwiańskiej. To dzięki niej ta muzyka stała się ważną częścią kultury kraju, czym zjednała sobie przychylność prezydenta Ollanta Humala i w 2011 roku objęła stanowisko ministra kultury. Szerszej publiczności wokalistkę przedstawił David Byrne na płycie z 1995 r. The Soul of Black Peru. Album zapoczątkował modę na tę muzykę na świecie. Artystka poszukuje wciąż nowych środków wyrazu. Łączy elementy jazzu i bluesa, a jej ballady porównywane są do twórczości Cesarii Evory.

W niedzielę, 25 września, festiwal zaprasza na niezwykły koncert Omara Sosy i Tima Eriksena. Ich współpraca to synteza pozornie niepasujących do siebie elementów – afrykańskiej korzennej muzyki kubańskiej i tradycyjnych pieśni z czasów założycielskich Stanów Zjednoczonych. Sosa łączy swobodnie jazz z elementami world music. Eriksen jest badaczem i śpiewakiem polifonicznych hymnów protestanckich Posiada mocny i szczery głos, który jak żaden inny instrument przekonuje słuchaczy do przekazywanych przez artystę emocji mówi o nim Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna festiwalu. Ich wspólna płyta Across the Divide to muzyczna historia Afroamerykanów od czasów niewolnictwa do wybrania Baracka Obamy na prezydenta. Muzycy po raz pierwszy zagrają ten unikalny materiał w Polsce.

Koncertem finałowym, 1 października, będzie występ wschodzącej gwiazdy muzyki izraelskiej. Ester Rada krzyżuje muzyczne inspiracje, swobodnie porusza się pomiędzy stylami śpiewu od soulu po hip-hop. Po wydaniu debiutanckiego mini albumu Life Happens krytycy porównali ją do Niny Simone i Lauryn Hill. W 2014 roku nagrała debiutancki album – Ester Rada. Od tego czasu jej popularność rośnie – odbyła długą trasę koncertową po USA, Kanadzie i Europie, była też gościem festiwalu Glastonbury. Rozgrzewała publiczność przed koncertem Alicii Keys. Amerykanka była pod wrażeniem:Zgłębiła stary amerykański soul, funk i jazz tak dokładnie, że może uchodzić za gwiazdę w każdym z tych gatunków.


SPRZEDAŻ BILETÓW

Bilety do kupienia za pośrednictwem sieci sprzedaży eBilet.pl (www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/festiwal-skrzyzowanie-kultur)

Od 24 września do 1 października bilety będą do nabycia w namiocie festiwalowym w godzinach:16:00 – 20:00, 25 września w godz. 10:00 – 20:00.
Koncert dla dzieci do lat 3 wstęp bezpłatny ( 25 września o godz. 11:00). Wstęp na wszystkie wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.


24 września

29 września

Renata Rosa (Brazylia)

Sounds Like Poland:

Susana Baca (Peru)

Čači Vorba, Tęgie Chłopy, Motion Trio

Godz: 19:00

Godz:19:00

Cena: 40 zł.

Cena: 40 zł.25 września

30 września

Koncert dla dzieci:

Kolektyw Europa:

Adriano Adewale (Brazylia)

Trebunie Tutki (Polska) & Urmuli (Gruzja)

Godz: 11:00

/ Premiera albumu „Duch Gór“

Cena: 15 zł.

Kalakan (Hiszpania)


Godz:19:00


Cena:40 zł.25 września

1 października

Ghada Shbeir (Liban)

Chouk Bwa Libète (Haiti)

Tim Eriksen (USA) & Omar Sosa (Kuba)

Ester Rada (Izrael)

Godz: 18:00

Godz: 19:00

Cena: 40 zł.

Cena: 40 zł.