Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

13 marca 2014 odbędzie się już druga edycja Outsourcing Market Leaders Academy

Jedną z najszybciej rozwijających się branży na polskim rynku jest branża outsourcingowa. Od kilku lat przedsiębiorstwa coraz chętniej decydują się na oddelegowanie części obowiązków na zewnątrz, począwszy od podstawowych, takich jak faktury i inne nieskomplikowane procedury księgowe po znacznie bardziej złożone procesy. Sektor ten posiada ogromny potencjał gospodarczy, jako że zapewnia co roku tysiące miejsc pracy.

Obecnie branża outsourcingu jest zdominowana przez 3 gałęzie. Pierwszą z nich jest BPO (Business Process Outsourcing), czyli outsourcing procesów biznesowych, które zlecane są zewnętrznemu dostawcy usługi. Kolejnym typem outsourcingu jest SSC (Shared Services Centres). Są to centra zapewniające usługi z zakresu wewnętrznych procesów biznesowych, takich jak księgowość, finanse, IT czy HR. Jako trzecią, znaczącą kategorię wyróżnia się KPO (Knowledge Process Outsourcing). Polega ona na pomocy, jaką zapewniają wysoko wyspecjalizowani pracownicy umysłowi w procesach decyzyjnych, a także w doradztwie z zakresu interpretacji oraz analizy rynkowej.

 

Zainteresowanie firm usługami outsourcingowymi rośnie wraz z potrzebą obniżenia kosztów, bowiem umożliwiają one zmniejszenie wydatków m.in. na powierzchnię biurową oraz urządzenia. Dodatkowym atutem jest wzrost efektywności i wydajności spowodowany możliwością korzystania z najnowszych rozwiązań technologicznych, czy wysoko wyspecjalizowanej kadry bez konieczności jej zatrudniania na stały etat. Co więcej, sektor BPO dzięki dynamicznemu rozwojowi stale zapewnia nowe miejsca pracy, zwłaszcza młodym ludziom – studentom i absolwentom niemalże wszystkich kierunków studiów.

 

Niezwykle dogodną sytuację mają studenci polskich uczelni. Nasz kraj zajmuje szczytowe miejsca pod względem atrakcyjności dla inwestycji outsourcingowych oraz offshoringowych. Przyczyniają się do tego dobre wykształcenie oraz wysokie kwalifikacje polskich pracowników, niskie ryzyko inwestycyjne w naszym kraju, zachodnia kultura prowadzenia biznesu, a także członkowstwo w Unii Europejskiej.

 

Niestety wielu studentów wciąż nie dostrzega potencjału kryjącego się w branży outsourcingowej. Problem ten zauważyli członkowie organizacji Erasmus Student Network, studenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i stworzyli projekt poświęcony w branży otsourcingowej.

13 marca 2014 odbędzie się już druga edycja Outsourcing Market Leaders Academy – projektu wyróżnionego na tegorocznej Gali Outsourcing Stars. W tym roku, 4 marca, OMLA pojawi się także na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Zadaniem projektu jest szerzenie wiedzy z zakresu outsourcingu wśród studentów polskich uczelni oraz pokazanie licznych perspektyw zawodowych w tej branży. Oprócz targów kariery, na których pojawią się przedstawiciele czołowych firm z sektora BPO/SSC, takie jak Citibank Internationa, Accenture, UBS, Page Personnel, CBRE, UCMS, Capgemini i Mercer, zorganizowany zostanie również cykl warsztatów, paneli dyskusyjnych oraz case studies. Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.omla.pl lub oficjalnym fanpagu projektu na Facebooku.