Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

14. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w nowej lokalizacji

Największa w Europie impreza plenerowa popularyzująca naukę – Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się 12 czerwca 2010 roku – tym razem wyjątkowo w Parku Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza na warszawskim Powiślu.

W tym roku hasłem imprezy jest: „Wielki Mikroświat”.
 
Dokładnie 50 lat temu Richard Feynman, jeden z najwybitniejszych fizyków XX wieku, opublikował słynny wykład „There is Plenty of Room at the Bottom” („Tam na dole jest wiele miejsca”), którego następstwem były narodziny nanotechnologii. „Bez odkrycia Konrada Roentgena nie zajrzelibyśmy w głąb naszego organizmu, a mrówcza praca i talent Rosalind Franklin nie dałaby Francisowi Crickowi i Jamesowi Watsonowi szans zrozumienia jak zbudowany jest DNA. Bez znajomości mikroświata, a w tym chemii, wysiłki Pinin Brambilla Barcilon nie uratowałyby Ostatniej Wieczerzy Leonarda w mediolańskiej Santa Maria della Grazie” – mówi prof. Łukasz Turski, pomysłodawca tegorocznego hasła.
 
Poza stałymi elementami imprezy, takich jak podział na sektory tematyczne, pokazy najciekawszych eksperymentów na scenie oraz udział wielu cenionych instytucji naukowych z całego świata, w tym roku będzie także kilka nowości. Główną zmianą jest miejsce Pikniku Naukowego. Po wielu latach przeniesie się on na warszawskie Powiśle, do Parku Śmigłego Rydza (dawniej Centralnego Parku Kultury). Ułatwieniem dla wszystkich fanów Pikniku będzie specjalna piknikowa linia autobusowa, która będzie kursować między Centrum a Parkiem.
 
Relacje z przebiegu imprezy będą nadawane na antenach radiowej Jedynki, Dwójki, Trójki oraz Polskiego Radia Euro.
 
Zapraszamy w sobotę 12 czerwca w godz. 11.00 – 20.00 do Parku Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza w Warszawie. Wstęp wolny.
 
 
 
 
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Celem Pikniku Naukowego jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez ciekawe eksperymenty i doświadczenia – zarówno proste, związane z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowsze dokonania współczesnych uczonych.
 

Piknik Naukowy wzbudził duże zainteresowanie Unii Europejskiej – został wyróżniony przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru „Nauka i społeczeństwo”.