Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

17. Targi Książki w Krakowie

W dniach 24–27.10.2013 r. w Krakowie odbędzie się 17. edycja Targów Książki – największego i najważniejszego wydarzenia branży wydawniczo-księgarskiej w Polsce.

Amerykański pisarz Jonathan Caroll mawiał, że chciałby tak pisać, aby czytelnik jadąc tramwajem, czy autobusem tracił kontakt z rzeczywistością i zapominał wysiąść na właściwym przystanku. Jesienią ten znakomity twórca fantastyki pojawi się na Targach Książki w Krakowie (24-27.10.2013 r.). Wraz z nim setki najpoczytniejszych autorów z Polski i zagranicy, czołowe wydawnictwa, znane osobistości świata kultury, sportu, mediów, polityki oraz tłumy, spragnionych kontaktów ze swoimi ulubionymi pisarzami. Znamy już pierwsze nazwiska autorów, którzy pojawią się w stolicy Małopolski.
 
Kto czyta, nie pyta

Ta złota prawda została mottem przewodnim 17. edycji Targów Książki w Krakowie – największego i najważniejszego wydarzenia branży wydawniczo-księgarskiej w Polsce, które przez kilkanaście lat odwiedziło ponad ćwierć miliona osób! Swój udział w Targach, oprócz wspomnianego Carolla, potwierdzili zagraniczni twórcy, m.in.: jedna z najpoczytniejszych niemieckich autorek kryminałów Nele Neuhaus, nagrodzona za najlepszą szwedzką powieść kryminalną (Krew, którą nasiąkła) Åsa Larsson, autorka bestselerowej Carycy Ellen Alpsten oraz włoski twórca fantastyki Carlo A. Martigli.

Ponadto w Krakowie będzie można spotkać (kolejność alfabetyczna) m.in.: Prof. Władysława Bartoszewskiego, Ritę Gombrowicz, Julię Hartwig, Jerzego Iwaszkiewicza, Ryszarda Kalisza, Marka Kamińskiego, Ignacego Karpowicza, Ryszarda Krynickiego, Dorotę Masłowską, Beatę Pawlikowską, Jerzego Stuhra, Szczepana Twardocha oraz Krzysztofa Ziemca.

Kaszuby w Krakowie

Co łączy autora hymnu polskiego Józefa Wybickiego, wybitnych kompozytorów Czesława Niemena i Seweryna Krajewskiego, poetkę Agnieszkę Osiecką, aktorkę Danutę Stenkę i Prezydenta RP Lecha Wałęsę? Wszyscy są lub byli mocno związani z Kaszubami. I to właśnie północny region Polski wraz ze swoim ogromnym dorobkiem kulturalnym będzie promowany w ramach Salonu Małe Ojczyzny.

Maraton z Tuwimem

Podczas tegorocznej edycji Targów ich uczestnicy zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu promującym czytelnictwo oraz twórczość Juliana Tuwima. Maraton czytania dzieł Poety potrwa przez cztery dni, co oznacza tysiące uczestników oraz blisko 30 godzin nieustannego pochłaniania słów. Wszystko uwiecznione zostanie okiem kamery, a najciekawsze interpretacje zostaną zmontowane i opublikowane na kanale youtube Targów i profilu wydarzenia na facebooku. Akcja jest wkładem organizatorów w obchody Roku Poety.

Glejt dla wybranych

Od 2011 r. osobom mocno związanym z Targami Książki, promującym czytelnictwo przyznawany jest zaszczytny tytuł Ambasadora Targów Książki w Krakowie. Wyróżnienia – pamiątkowy Glejt Żelazny z targową pieczęcią wręczane są zawsze podczas uroczystego otwarcia Targów. Wyboru laureatów dokonuje Honorowa Rada Patronacka Targów, ich organizatorzy oraz czytelnicy zgromadzeni na facebookowym fan page`u wydarzenia.

Najlepsi z najlepszych

Każdego roku w trakcie Targów rozstrzyga się wiele konkursów, nie tylko branżowych, ale także związanych bezpośrednio z czytelnikami. Wyniki konkursów są swego rodzaju wyznacznikiem trendów. Wskazują bowiem na najciekawsze zjawiska w świecie książki – zaczynając od kwestii edytorskich, a kończąc na sprawach stricte wydawniczych, a nawet dziennikarskich. Najważniejszym rozstrzygnięciem jest wyłonienie laureata w Konkursie o Nagrodę im. Jana Długosza. To niezwykle prestiżowe, w pełni niezależne wydarzenie na stałe zagościło na kulturalnej mapie Polski. Jego głównym celem jest nagradzanie dzieł, które wnoszą istotny wkład w rozwój polskiej nauk i kultury.

Więcej szczegółów nt. wydarzenia na stronie www.ksiazka.krakow.pl.