Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima

18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima zakończył się uroczystą galą wręczenia statuetek Dinozaurów i Jabberwocky`ch. Wyświetlonych zostało 327 filmów w 22 cyklach programowych, w tym 34 etiudy studenckie i 61 krótkometrażowych animacji w konkursach „Etiuda” i „Anima”. Po raz pierwszy w historii festiwalu obie główne nagrody trafiły do filmowców z Polski.

 – Przede wszystkim chciałem pogratulować wysokiego poziomu konkursu – powiedział Hieronim Neumann, przewodniczący konkursu „Anima”. – Widzieliśmy wiele dobrych filmów, wybór laureatów nie był łatwy – wtóruje mu Anita Piotrowska, członki jury „Etiudy”. Główne nagrody – Złoty Dinozaur i Złoty Jabberwocky – trafiły do Łukasza Borowskiego, reżysera „3 dni wolności” i Marty Pajek, autorki „Snępowiny”. To wydarzenie bez precedensu w osiemnastoletniej historii festiwalu – jeszcze nigdy w tej samej edycji obie nagrody nie trafiły do filmowców z Polski. Wysoki poziom najmłodszej polskiej kinematografii dodatkowo podkreśla nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej, która trafiła do Szkoły Wajdy. Wyróżnieni zostali też m.in. Meksykanin (Srebrny Dinozaur dla Pablo Delgado Sáncheza za „Pia Mater”) i Słowak (Srebrny Jabberwocky dla Petera Budinskiego za „Bliźnięta”).

Podczas siedmiu dni festiwalu widzowie odkrywali mało znane rejony kina – większość z prezentowanych w ramach 18. MFF Etiuda&Anima filmów nigdy nie trafi do regularnej dystrybucji, a jedyną okazją ich zobaczenia była wizyta w którymś z festiwalowych obiektów. Na repertuar imprezy składały się retrospektywy znanych mistrzów, kompilacje najnowszych osiągnięć światowej animacji, ale też bezpośrednie spotkania z artystami – podczas „Autoportretów twórców animacji” widzowie podglądać mogli, jak wybitni goście na żywo tworzą kolejne dzieła i zdradzają tajniki warsztatu.

Wraz z dniem zakończenia 18. edycji festiwalu, rozpoczynają się przygotowania do 19. MFF Etiuda&Anima, który odbędzie się w dniach 23–29 listopada 2012 r. Wiadomo już, że jednym z głównych punktów programu będzie  podsumowanie ostatniego dziesięciolecia światowej animacji.