Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

2024 ROKIEM WYBITNEGO NOBLISTY CZESŁAWA MIŁOSZA

W uchwalonym przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Roku Czesława Miłosza i w 20. rocznicę śmierci noblisty Wydawnictwo Znak rozpoczyna wydanie nowej edycji dzieł jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku. 

Kolekcjonerską edycję dzieł rozpoczynamy od opublikowania po raz pierwszy od 1945 roku tomu poetyckiego Ocalenie w kształcie, jaki nadał mu ówcześnie Autor oraz nowego wydania Ziemi Ulro z wprowadzeniem Olgi Tokarczuk.

To zaledwie początek symbolicznego powrotu Czesława Miłosza do domu – do Znaku, któremu po zelżeniu cenzury powierzył wydawanie swoich tomów poetyckich. Nasze zamierzenia wydawnicze rozpisane są na kolejne lata, tak by twórczość noblisty na nowo zakorzeniła się w naszej codzienności.

 

Czesław Miłosz – Polak z literacką Nagrodą Nobla

Czesław Miłosz to najważniejszy dwudziestowieczny twórca polski. W kraju długo zakazany przez komunistyczną władzę, zyskał powszechne uznanie i sławę na świecie. Pracował w dyplomacji we Francji i Stanach Zjednoczonych, wykładał polską literaturę na uniwersytecie w Berkeley, także na emigracji tłumaczył, m.in. z hebrajskiego wybrane księgi biblijne, pisał i publikował. Twórczość Miłosza była bardzo różnorodna, odpowiadał w niej na wyzwania społeczne, polityczne i religijne, sięgał po formy dalekie, orientalne, np. po haiku. Do jego najgłośniejszych utworów należą: „Ocalenie”, „Traktat poetycki” i „Zniewolony umysł”. W roku 1980 otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Ostatnie lata życia spędził w Krakowie.

 

2024 – Rok Czesława Miłosza

W sierpniu przypada dwudziesta rocznica śmierci poety. Dlatego rok 2024 ustanowiono Rokiem Czesława Miłosza. Z tej okazji Dom Wydawniczy Znak otwiera nową serię wydawniczą – kolekcjonerskich edycji dzieł Czesława Miłosza. Niebawem ukażą się nowe i starannie wydane książki Noblisty, między innymi eseje z przedmowami Olgi Tokarczuk i Timothy’ego Snydera, tomy poetyckie, również w wersji dwujęzycznej, a także korespondencja.

EDYCJA KOLEKCJONERSKA DZIEŁ CZESŁAWA MIŁOSZA
MAJ
tom wierszy Ocalenie – pierwsze wznowienie od 1945 roku
CZERWIEC
tom esejów Ziemia Ulro z przedmową Olgi TOKARCZUK
LIPIEC
dwujęzyczny wybór najważniejszych wierszy
Zmyślenie albo wielki sen / Fiction or a Long Dream
tłumaczenie książki Cynthii L. Haven
Czesław Miłosz. A California Life
WRZESIEŃ
tom esejów Zniewolony umysł