Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

23. Warszawski Festiwal Filmowy

W dniach 12-21.10.2007 odbędzie się Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy (WMFF). Jego organizatorem jest Warszawska Fundacja Filmowa.

Festiwal otworzy nagrodzony w Wenecji film „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego. Film ten jest opowieścią o codziennym życiu na polskiej prowincji. Oprócz niego w programie festiwalu znajdzie się około 150 premierowych filmów z całego świata. Widzowie festiwalu jako pierwsi w Polsce będą mogli obejrzeć filmy, których premiery mają miejsce na wielkich festiwalach w sierpniu i wrześniu – w Wenecji, Toronto, Locarno czy San Sebastian.
Pokazy festiwalowe odbędą się w dniach 12-21 października w Kinotece, Lunie i Palladium.
Filmy będą także wyświetlane w ramach czterech sekcji konkursowych:
1. Międzynarodowy Konkurs „Nowe Filmy, Nowi Reżyserzy” – dla pierwszych i drugich filmów fabularnych w karierze reżyserów z całego świata;
2. Konkurs Warszawski – dla filmów fabularnych;
3. Konkurs Free Spirit – dla filmów niezależnych, nowatorskich;
4. Konkurs Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych;
Jury FIPRESCI przyzna nagrodę dla najlepszego debiutu z Europy Środkowej i Wschodniej.
Swoją nagrodę przyzna też publiczność.
Sekcje niekonkursowe to: Mistrzowskie Dotknięcie, Odkrycia, Panorama Niemiecka, Filmy Krótkometrażowe oraz Premiery Sezonu 2007/2008.
W tym roku szczególną uwagę zwrócono na dwa państwa: Armenię i Estonię. Aż trzy spośród filmów dokumentalnych 23. WMFF dotyczą Armenii. „Estońska Eksplozja” – te słowa najlepiej opisują fenomen kraju liczącego półtora miliona mieszkańców, gdzie powstaje zaledwie kilka filmów rocznie. Filmy te jednak trafiły w tym roku do programów wielkich międzynarodowych festiwali – Cannes, Wenecji i Karlowych Warów.
W dniach 17-21 października festiwalowi bedą towarzyszyć regionalne targi filmowe CentEast Market Warsaw, specjalizujące się w filmach z Europy Środkowej i Wschodniej. W programie prezentacje projektów filmowych, projekcje filmów (ukończonych oraz będących w trakcie powstawania), dyskusje panelowe i warsztaty. Częścią targów są odbywające się dwa razy do roku Pokazy Warszawskie, na których zagraniczni profesjonaliści oglądają najnowsze polskie filmy. Przedsprzedaż biletów: od 5 pazdziernika w EMPiK Megastore przy ul. Marszalkowskiej 116/122.