Konkurs na etiudę filmową i komiks „24 godziny życia w depresji” rozstrzygnięty!!!
Wzruszające, refleksyjne, dające do myślenia – takie obrazy dominują w pracach nadesłanych w konkursie na komiks lub etiudę „24 godziny życia w depresji”. W kategorii komiks zwyciężyła praca Piotra Zająca pod tytułem „24 h życia w depresji”, w kategorii etiuda – „Drzwi” autorstwa Pawła Kowalika. Zwycięskie prace rywalizowały z kilkudziesięcioma innymi, które, każda na swój sposób, pokazywała 24 godziny życia w depresji – chorobie, która zmienia percepcję widzenia świata i wprowadza chaos w każdą godzinę naszego życia.
Konkurs „24 godziny życia w depresji” zorganizowany w ramach trzeciej edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej „Forum Przeciw Depresji” skierowany był do wszystkich miłośników X Muzy i artystycznej kreski, którzy zechcieli podjąć wyzwanie i w swoich pracach przedstawili własne pomysły związane z problematyką depresji.
Celem konkursu było wzmocnienie przekonania, że depresję należy leczyć oraz podkreślenie, że skuteczna terapia, otwarta postawa wobec chorych i wiara, że depresję można pokonać, dają rzeczywistą szansę powrotu do zdrowia i aktywnego życia.
„Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród młodych, aktywnych ludzi, którzy w swoich pracach starali się pokazać jak trudne jest życie chorego na depresję, a co najważniejsze pokazali, że chory nie powinien być sam, że wsparcie bliskich oraz pomoc lekarza odgrywają kluczową rolę w pokonaniu choroby” – podkreśla dr Katarzyna Urbańska, z Działu Informacji Medycznej Servier Polska, przedstawiciel organizatora konkursu.
Na co zwracali uwagę Jurorzy? Jak podkreśla jeden z nich – Mateusz Subieta (laureat m.in. Złotego Lwa w Cannes oraz zdobywca francuskiej nagrody Nisi Masa za scenariusz do filmu krótkometrażowego): „jeśli chodzi oetiudę filmową to bardzo otwarty temat. W pierwszej kolejności liczyła się pomysłowość i przekaz a dopiero później rodzaj narzędzia jakim posłużył się twórca. A prac pomysłowych i z polotem nie zabrakło. Jeżeli chodzi o komiks to jedyną zasadą, jakiej mieli przestrzegać autorzy prac było stworzenie historii opowiadanej statycznymi obrazami. Przede wszystkim zwracaliśmy uwagę na ideę – estetyka i technika wykonania leżały w gestii autora”.
W kategorii komiks Jury przyznało następujące nagrody:
I miejsce – Piotr Zając za pracę „24 h życia w depresji” – laptop o wartości 2000 PLN.
4 WYRÓŻNIENIA:
Łukasz Jagielski za pracę „23 godziny nadziei”
Olga Wróbel za pracę „Po nocy dzień”
Katarzyna Pustoła, Bez tytułu
Agnieszka Święch „Tam bywam”
Osoby wyróżnione otrzymały program graficzny oraz przenośną pamięć o wartości 500 PLN.
W kategorii etiuda Jury przyznało następujące nagrody:
I miejsce – Paweł Kowalik za pracę „DRZWI” – kamera cyfrowa o wartości 2000 PLN.
II miejsce – Mateusz Ożyński za pracę „CIEŃ” – aparat fotograficzny o wartości 1000 PLN.
2 WYRÓŻNIENIA:
Łukasz Dębski za pracę „Mięso”
Anka Krzyżanowski, Agata Krzyżanowski za pracę „SUIRIGHT”
Osoby wyróżnione otrzymały program graficzny oraz przenośną pamięć o wartości 500 PLN.
Kampania społeczna Forum Przeciw Depresji jest organizowana od trzech lat przez firmę Servier Polska przy współpracy z Fundacją ITAKA. Kampania ma na celu poszerzenie wiedzy w zakresie depresji, uświadomienie społeczeństwu, że depresja stanowi jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Nie jest to stan, który mija, ale choroba, którą trzeba leczyć. Kampania ma także pomóc przełamać opór i niechęć osób chorych i ich rodzin przed zgłoszeniem się do lekarzy, terapeutów i grup wsparcia.
W ramach Forum Przeciw Depresji odbyły się liczne działania edukacyjne skierowane zarówno dla osób chorujących i ich rodzin, które, na co dzień muszą zmagać się z problemem depresji, jak i dla osób zdrowych, które z różnych powodów (prywatnych lub zawodowych) interesują się tym zagadnieniem. Na co dzień dostepna jest dla wszystkich zainteresowanych strona internetowa: www.forumprzeciwdepresji.pl
ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych jest jedyną w Polsce instytucją zajmującą się całościowo problemem zaginięcia. Działa od 1999 roku, rocznie przyjmuje ok. 1000 zgłoszeń zaginięć. ITAKA wspiera poszukiwania zaginionych, udziela pomocy ich rodzinom. Prowadzi programy prewencyjne skierowane do grup zagrożonych problemem zaginięcia: do młodzieży – „Nie uciekaj”, do ludzi chorych – „Depresja jest chorobą. Lecz depresję”. W ramach kampanii Forum Przeciw Depresji, organizowanej wspólnie z firmą Servier Polska, ITAKA prowadzi Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA.
Aktualne e-wydanie Eurostudenta dostępne na portalu dla studentów i absolwentów: www.eurostudent.pl - oferty staży i pracy, inicjatywy studenckie oraz konkursy.