Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

26. MFF Etiuda&Anima: Cykl „Pożegnania”

Tegoroczna odsłona Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima odbędzie się w dniach 19-24 listopada w Krakowie. Listopad sprzyja refleksji o przemijaniu i śmierci, dlatego w programie 26. edycji festiwalu znalazł się wyjątkowy cykl „Pożegnania”.

26. Etiuda&Anima to nie tylko projekcje krótkich i długich animacji. W bieżącym programie znalazł się również wspominkowy cykl „Pożegnania”. Został on poświęcony postaciom wybitnych filmowców, którzy zmarli w minionym roku. W ramach cyklu odbędą się projekcje filmów dokumentalnych dedykowanych twórczości Agnes Vardy (Varda według Agnes, 2019, reż. Agnes Varda), Bernarda Bertolucciego (Bernardo Bertolucci: To nie koniec podróży, 2019, reż. Mario Sesti) oraz Franca Zeffirellego (Franco Zeffirelli – Reżyserując z życia, 2017, reż. Chris Hunt).

Varda według Agnes

Premiera, jak się okazało, pożegnalnego dzieła Varda według Agnes odbyła się w lutym 2019 roku na międzynarodowym festiwalu filmowym w Berlinie, miesiąc przed śmiercią francuskiej artystki. Film, pomyślany jako rodzaj wizualnej autobiografii, Varda traktuje jednocześnie jako dokumentację swoich różnorakich działań. Artystka łączona z francuską nową falą zawsze podkreślała, że jest równocześnie fotografką, reżyserką i performerką. Z właściwym sobie humorem, nie popadając w zbędny sentymentalizm 90-letnia Varda zaprasza widzów na wyjątkowy masterclass. Podróż po swoim dorobku łączy z fragmentami filmów, inscenizacji i wystaw w galeriach, a także z wypowiedziami aktorów i współpracowników oraz własnymi komentarzami.

Bernardo Bertolucci: To nie koniec podróży

W ubiegłym roku świat pożegnał Bernarda Bertolucciego, włoskiego mistrza kina. Twórca dokumentu Bernardo Bertolucci: To nie koniec podróży Mario Sesti, krytyk filmowy i dziennikarz, w ciągu trzydziestu lat kilkukrotnie spotkał się z Bertoluccim. Ich rozmowy opublikowano w czasopiśmie „L’espresso”, zaś nagrania wywiadów dołączone zostały do wydań DVD filmów Pod osłoną nieba (1990) i Marzyciele (2003). Dokument Bernardo Bertolucci: To nie koniec podróży, który miał swoją premierę na tegorocznym festiwalu w Cannes, jest zapisem ostatniej rozmowy jaką Sesti odbył z reżyserem. Miała ona miejsce niedługo przed śmiercią Bertolucciego i stała się symbolicznym pożegnaniem z nim. Włoski twórca z nostalgią wracał w niej pamięcią do najważniejszych momentów w swojej filmowej karierze. Opowiadał o wczesnych sukcesach na arenie międzynarodowej, wspomina współpracę z Marlonem Brando, odtwórcą głównej roli w kontrowersyjnym Ostatnim tangu w Paryżu (1972), a także oscarową galę, kiedy to nagroda dla najlepszego filmu powędrowała do Ostatniego cesarza (1987).

Franco Zeffirelli – Reżyserując

Natomiast Franco Zeffirelli – Reżyserując z życia to zajmujący dokument brytyjskiego twórcy programów telewizyjnych Chrisa Hunta. To także filmowe epitafium innego filmowca ze słonecznej Italii, Franca Zeffirellego – opowieść o jego życiu, sztuce i inspiracjach. Zmarły 15 czerwca 2019 roku w wieku 96 lat włoski reżyser zasłynął głównie filmowymi adaptacjami sztuk Williama Szekspira, jak Poskromienie złośnicy (1967), Romeo i Julia (1968), Otello (1986) czy Hamlet (1990) oraz legendarnymi inscenizacjami oper – „La Traviaty”, „Don Giovanniego”, „Carmen”, „Pajaców”.  Dwa lata przed śmiercią Zeffirelliego Hunt gościł w domu reżysera w Rzymie, gdzie odbył liczne rozmowy z nim samym, a także współpracującymi z Zeffirellim osobistościami kina, teatru i opery, m.in. Placido Domingo, Robertem Powellem czy Judi Dench. Z dokumentu, który został wzbogacony fragmentami wywiadów, a także oper, filmów i sztuk włoskiego twórcy, wyłania się portret człowieka Renesansu.