Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

27. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Odbędzie się w dniach: 6 – 13 grudnia w Poznaniu.

To już 27 edycja ! Niewątpliwie Ale Kino! to największe i najważniejsze wydarzenie filmowe dla młodej widowni w Polsce. Wiedzą o tym na pewno ci, którzy kiedyś przychodzili ze swoimi rodzicami a teraz sami pragną zaszczepić miłość do kina swoim dzieciom. W tym roku obchodzony jest nie lada jubileusz – 40 lecie festiwalu, który istnieje od 1969 roku. Festiwal, początkowo organizowany co dwa lata i skupiający się przede wszystkim na produkcji polskiej, od połowy lat dziewięćdziesiątych wszedł w cykl roczny i przyjął formę międzynarodową. Czterdziestolecie Festiwalu stanowi okazję do wspólnej radości i uczestnictwa w międzynarodowym świecie kina, ale także do spojrzenia w przyszłość i próby odpowiedzi na pytania, jakiego kina dla dzieci i młodzieży oczekują jego widzowie, a także ich rodzice i wychowawcy; o jakim kinie marzą dzieci i twórcy filmowi.

W tym roku w ramach Festiwalu odbędzie się ponad 90 seansów. Pokazanych będzie ponad 130 filmów z różnych części świata. Część z nich będzie miała na Festiwalu swoje polskie premiery.

 
Tradycją stało się już przyznawanie przez organizatorów nagrody Platynowych Koziołków, za całokształt dorobku lub wybitne wydarzenia w dziedzinie filmu i mediów audiowizualnych dla dzieci i młodzieży. W tym roku Platynowe Koziołki postanowiono przyznać FILMOTECE SZKOLNEJ. Wyróżniono projekt rozwijający się, który dzieje się na naszych oczach. To nie tylko udostępnianie filmów, ale i różnorodne formy edukacji – zarówno uczniów jak i nauczycieli. FILMOTEKA SZKOLNA daje szansę całemu pokoleniu młodych widzów na wspólne doświadczenie sztuki filmowej.
Program festiwalu tworzą nie tylko projekcje filmowe ale liczne imprezy towarzyszące, do jednych z największych z pewnością należy Akcja Animacja! Przystanek Poznań 40, to projekt związany z jubileuszem 40-lecia Festiwalu. Film animowany dla dzieci od samego początku stanowił jeden z najważniejszych elementów repertuaru Festiwalu. Warto przypomnieć, że poznański festiwal poprzedzały organizowane w latach sześćdziesiątych w tym mieście przeglądy polskiej twórczości animowanej dla dzieci. Także większość nagród pierwszego festiwalu w roku 1969 przypadła filmom animowanym. Polska animacja również dzisiaj odgrywa szczególną rolę w programie imprezy, czego dowodzi znaczna ilość filmów animowanych w konkursie i pokazach specjalnych, a także takie wydarzenia z ostatnich lat, jak niezwykły pokaz Piotrusia i wilka, z muzyką orkiestrową na żywo, zorganizowany w sali kinowej dla 500 osób, czy bogaty program obchodów 60-lecia polskiej animacji w ramach imprezy.
 
 
 
źródło informacji: interia.pl