1 czerwca na poznańskiej Malcie odbędzie się 4. Konkurs Lotów Red Bull dla najbardziej oryginalnych machin latających.
Członkowie jury 4. Konkursu Lotów Red Bull stanęli przed trudnym zadaniem. Ekipy walczące w tym roku o udział w konkursie wykazały się ponadprzeciętną wyobraźnią. Po długich i burzliwych debatach udało się w końcu wyłonić najbardziej kreatywne projekty machin latających. Ich finałowe starcie już 1 czerwca na poznańskiej Malcie. Stanisław Kubit, mistrz świata w modelarstwie lotniczym, radzi zakwalifikowanym zespołom co zrobić, by pobić rekord świata w długości lotów.
4. KONKURS LOTÓW RED BULL zapowiada się wyjątkowo emocjonująco: dostarczył mocnych wrażeń już na etapie wyboru maszyn latających. Tegoroczny konkurs – jak do tej pory – bije wszelkie rekordy: do udziału w rywalizacji zarejestrowało się aż 1100 zespołów,
a 414 przysłało fantastyczne projekty machin latających.
Na starcie w Poznaniu zobaczyć będzie można 46 zespołów. Najwięcej ekip zakwalifikowało się z województwa wielkopolskiego (11), mazowieckiego (9), pomorskiego (7), dolnośląskiego (5) i śląskiego (5). Udział w konkursie wezmą również zespoły
z województwa łódzkiego (2), warmińsko-mazurskiego (2), zachodniopomorskiego (2), lubelskiego (1), małopolskiego (1) oraz kujawsko-pomorskiego (1). W rywalizacji wystartuje łącznie 165 zawodników, w tym 25 to kobiety, z których 7 będzie pilotować maszyny.
Wśród entuzjastów lotnictwa i dobrej zabawy, którzy wezmą udział w rywalizacji, będą też zespoły zakwalifikowane do 3. konkursu (2005), odwołanego ze względu na zagrożenie powodziowe na Odrze. Te drużyny aż trzy lata przechowywały swoje maszyny wierząc,
że pewnego dnia polecą. Ten dzień nadejdzie wkrótce. Oprócz Rydwanu Ognia czy Kosmicznego Jaja – maszyn, które przetrwały z ostatniego konkursu – w tegorocznej rywalizacji udział wezmą m.in. Wesoła i Zdrowa Latająca Krowa, Rzut Beretem, Latający Holender, Pelecanus Nurcus Niechętnus i Szamo-lot.
Jurorzy 4. Konkursu Lotów Red Bull ocenią długość lotu, jego styl oraz oryginalność konstrukcji. Zostanie przyznana również nagroda za najdłuższy dystans pokonany w locie (aktualny rekord świata wynosi około 60 metrów). Latający wehikuł można wykonać
z każdego materiału, ale jeśli któraś z ekip planuje zmierzyć się ze światowym rekordem
w locie, powinna swoją maszynę wykonać ze specjalnych kompozytów, z wykorzystaniem na przykład włókien węglowych, kevlaru czy drzewa balsa, a także cięgien z drutu fortepianowego pokrytego mylarem. Z takich właśnie materiałów wykonuje się nowoczesne modele latające i szybowce – radzi Stanisław Kubit, trener modelarzy lotniczych.
Stanisław Kubit zwraca też uwagę na rozpiętość skrzydeł, ich odpowiedni i specjalnie dobrany przekrój oraz na to, by na pilota wybrać uczestnika o jak najmniejszej masie ciała, najlepiej odpowiadającego posturą Małyszowi. Ważne są również odpowiednie proporcje powierzchni skrzydeł do statecznika poziomego, wzniosu skrzydeł do statecznika pionowego i odległość skrzydeł od stateczników – dodaje Kubit.
Drużyna Dominika Tomaszewskiego z Warszawy, która weźmie udział w konkursie, nie zamierza koncentrować się na właściwościach lotnych. Nasza maszyna to Szamo-lot, czyli latające połączenie kanapki, napoju i frytek. Nie będziemy chcieli pobijać rekordu w długości lotu. Stawiamy raczej na wygląd maszyny, wartości artystyczne i dobrą zabawę – mówi Dominik.
Wybrani zawodnicy mają niecałe 7 tygodni na przygotowania do udziału w konkursie.
4. Konkurs Lotów Red Bull odbędzie się na poznańskiej Malcie 1 czerwca 2008 r. Zaproszone zespoły, maksymalnie 4–osobowe, składające się z pilota maszyny
i 3 konstruktorów, startować będą kolejno z 6-metrowej rampy wzniesionej tuż nad lustrem wody. Jezioro będzie też miejscem lądowania.
To już czwarta edycja Konkursu Lotów Red Bull, który po dziewięciu latach powraca
na poznańską Maltę. Pierwsze kreatywne loty odbyły się właśnie w Poznaniu w 1999 roku, kolejne w Krakowie w 2001 roku, a ostatnia, trzecia edycja, która miała się odbyć we Wrocławiu, została odwołana ze względu na zagrożenie powodziowe na Odrze. Wszystkie poprzednie edycje Konkursu Lotów Red Bull gromadziły po kilkadziesiąt tysięcy widzów.
Wśród zawodników byli m.in. architekci, strażacy, muzycy, politycy, rzeźbiarze, a nawet etatowi pracownicy fabryki proszku do prania.
Więcej informacji na temat 4. KONKURSU LOTÓW RED BULL znaleźć można na oficjalnej stronie konkursu: www.lotyredbull.pl