Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

4. Światowy Dzień Antykoncepcji pod hasłem odpowiedzialności

26 września br., już po raz czwarty w 70 krajach, w tym w Polsce, będzie obchodzony Word Contraception Day – Światowy Dzień Antykoncepcji.

Jak co roku będzie on dotyczył istotnych tematów związanych z planowaniem rodziny i zdrowiem seksualnym. Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Antykoncepcji jest „Twoje życie. Twoja odpowiedzialność”.  To motto ma zachęcić młodych ludzi do zastanowienia się nad odpowiedzialnością w życiu seksualnym, w tym nad zapobieganiem nieplanowanym ciążom oraz chorobom przenoszonym drogą płciową.
 
Obchody Światowego Dnia Antykoncepcji we wszystkich krajach będą skupione wokół kwestii odpowiedzialności i wychowania seksualnego młodzieży, jednak dyskusje na ten temat mogą przybrać różną formę. W Polsce Towarzystwo Rozwoju Rodziny, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Europejskie Towarzystwo Antykoncepcji i Zdrowia Reprodukcyjnego, Grupa Edukatorów Seksualnych PONTON oraz Bayer Schering Pharma już 22 września w Centrum Prasowym PAP przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie organizują debatę prasową pt. „Czy jesteśmy odpowiedzialni w życiu seksualnym?” z udziałem specjalistów w dziedzinie ginekologii i seksuologii, przedstawicieli organizacji zajmujących się edukacją seksualną, znanych osób oraz dziennikarzy.
 
Celem tego spotkania jest podsumowanie obecnego poziomu wiedzy młodych ludzi na temat życia seksualnego i antykoncepcji, a także sprawdzenie stanu edukacji seksualnej w Polsce oraz omówienie potencjalnych źródeł informacji o planowaniu rodziny i odpowiedzialnym rodzicielstwie w naszym kraju. Eksperci w gronie: prof. Romuald Dębski, Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie; dr Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik, Prezes Polskiego Towarzystwa Rozwoju Rodziny; prof. Zbigniew Lew-Starowicz, seksuolog, konsultant krajowy ds. seksuologii; Kazimiera Szczuka, publicystka; Aleksandra Józefowska, Grupa Edukatorów Seksualnych PONTON oraz przedstawiciel środowiska oświaty omawiać będą  m.in. plusy i minusy wychowania seksualnego w Polsce.
 
Z tej okazji została przygotowana sonda uliczna, w której zarówno ludzie młodzi, jak i starsi, będący rodzicami nastolatków odpowiadają na pytania związane z odpowiedzialnością w życiu seksualnym. Podczas spotkania po raz pierwszy w Polsce zostaną także ogłoszone wyniki badania pt. „Antykoncepcja: kto ponosi odpowiedzialność?”, przeprowadzonego w maju bieżącego roku na zlecenie Bayer Schering Pharma przez Instytut Badawczy GFK wśród młodzieży pochodzącej z 25 krajów.
 
26 września z okazji Światowego Dnia Antykoncepcji na całym świecie prowadzone są dyskusje społeczne, które zmierzają do zwrócenia uwagi młodych ludzi na tematy związane z odpowiedzialnym życiem seksualnym oraz zwiększanie świadomości w zakresie dostępnych metod planowania rodziny, w tym wiedzy na temat nowoczesnej antykoncepcji. W obchody World Contraception Day zaangażowane są pozarządowe organizacje z całego świata, m.in.:
  • Asian Pacific Council on Contraception (APCOC)
  • Centro Latinamericano Salud y Mujer (CELSAM)
  • European Society of Contraception and Reproductive Health (ESC)
  • German Foundation for World Population (DSW)
  • International Federation of Pediatric and Adolescent Gynecology (FIGIJ)
  • International Planned Parenthood Federation (IPPF)
  • Pan American Health and Education Foundation (PAHEF)
  • The Population Council
  • The United States Agency for International Development (USAID)
 
Jak co roku Światowemu Dniu Antykoncepcji będą także towarzyszyły debaty w gronie specjalistów medycznych oraz akcje medialne skierowane do szerokiego grona odbiorców.
 

Więcej informacji na stronach internetowych: www.your-life.com , www.pigulka.pl