Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

40 lat temu Karol Wojtyła został papieżem – Tajemnica Konklawe 1978

16 października minęło dokładnie 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się książka Jacka Moskwy Tajemnice konklawe 1978. Autor dotarł do ostatnich świadków konklawe, które wybrało na papieża Karola Wojtyłę. Niepublikowane dotąd wypowiedzi i fakty pozwalają zrozumieć, co rzeczywiście stało się w dniach, które zmieniły świat.

Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II?

Dlaczego Karol Wojtyła został wybrany na papieża dopiero w 1978 roku?

Tajemnica Konklawe 1978 to rzetelne studium najściślej strzeżonych tajemnic dotyczących najważniejszych watykańskich spotkań. Jacek Moskwa przybliża postaci, wydarzenia, łączy fakty. Zagląda przez dziurkę od klucza drzwi kaplicy Sykstyńskiej, w której wedle tradycji, jedynie o chlebie i wodzie, grono odzianych w purpurę mężczyzn przed osiemdziesiątką debatuje o przyszłości Kościoła katolickiego. Przytacza rozmowy z ważnymi świadkami „roku trzech papieży”. Odkrywa tajemnicę konklawe.

Jan Paweł I zagadnięty przez jednego ze swoich sekretarzy powiedział, że to nie on powinien zostać papieżem, ale kardynał, który w kaplicy Sykstyńskiej w czasie konklawe siedział naprzeciw niego: ten, którego wybrał Paweł VI – Karol Wojtyła.

Skąd wzięło się w nim takie przeświadczenie?

Czy Jan Paweł II rzeczywiście mógł zostać papieżem już w sierpniu 1978 roku, a jadąc na październikowe konklawe, zakładał, że nie wróci już do Polski?

Czy jego wybór istotnie mógł być spowodowany niezręczną wypowiedzą kardynała Siri, głównego kandydata do Piotrowego tronu, którą zraził do siebie część kardynałów?

Dowiedz się tego, czytając Tajemnica Konklawe 1978. Możesz wygrać tę książkę w naszym konkursie!