Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

45. Studencki Festiwal Piosenki

czyli rozmaite style i pokolenia

45 festiwal, liczba z lekka okrągła, acz być już 48 powinien, ale cóż – nawałnice historii poczyniły w historii festiwalu wyrwy (1968, 1971, 1982), zatem, gdy w roku 2011 przyjdzie świętować półwiecze jego powstania, jako o rok starszego od Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu, 50 edycja będzie jescze przed nami.
Byle już wtedy czas finansowego kryzysu, który odczuł obecnie nie tylko nasz festiwal, pozostał tylko wspomnieniem. Bo przecież chciałoby się z pompą fetować jubileusz festiwalu, który wyłonił takie postaci polskiej estrady, jak: Ewa Demarczyk, Leszek Długosz, Marek Grechuta, Maryla Rodowicz, Andrzej Sikorowski, Jan Wołek, Wojtek Bellon, Jacek Kaczmarski, Grzegorz Turnau Renata Przemyk czy Raz Dwa Trzy. Fakt, ostatnie lata nie dopisaly do tej listy równie znanych nazwisk, ale też kanony obecnej rozrywki nie służą piewcom piosenki artystycznej. Jak będzie w tym roku? Kogo wyłonią jurorzy po trzydniowych przesłuchaniach?
A potrwa tegoroczny festiwal od 12 do 18 października przynosząc nie tylko koncerty małe i duże, ale i spotkanie dyskusyjne poświęcone Edwardowi Stachurze, tworcy od lat przez środowisko studenckie czytanym, jak i śpiewanym.
W znakomitej sali PWST będą śpiewać podczas kolejnych wieczorów laureaci z lat ubiegłych (młodsi z nich w tym właśnie miejscu wyśpiewali swe nagrody): Mariusz „Oziu” Orzechowski (III nagroda 40 SFP), Dominika Barabas (I nagroda 44 SFP) oraz Joanna Lewandowska (II nagroda 38 SFP, Paulina Bisztyga (II nagroda 35 SFP). a na koniec, w niedzielę, weterani – Tomasz Szwed (wyróżniony na XV SFP) i Jacek Kleyff (nagroda specjalna IX SFP).
W Synagodze Tempel pojawią się z kolei Marcin Różycki (II nagroda 35 SFP) oraz Ilona Sojda (I nagroda 41 SFP).
Inna laureatka, Renata Przemyk, która wygrała festiwal przed 20 laty, zaprezentuje się w koncercie „Dusza wybiera sobie towarzystwo”. Poza nią w hali AWF wystąpią m.in.: Kayah, Maria Peszek, Gaba Kulka, Katarzyna Nosowska, Anja Ortodox, Natalia Grosiak i Czesław Mozil. W tejże hali dzień później muzyka reggae czyli polskie zespoły Jafia Namuel i grający ponad ćwierć wieku Izrael; wykonawcy nie kojarzeni z krakowską imprezą, ale ta przecież od lat otwiera się na inną muzykę obecna w środowisku studenckim, by przywołać ubiegłoroczne koncerty  czy Lao Che i Świetlików.
W PWST, jak i rok temu, spotkają się „Songwriterzy”; tym razem złączeni hasłem „Tribute to Neil Young”: SelFbrush (Czechy), Graftmann, Romek Puchowski, Et Tumason (Islandia), Twilite, Peter J. Birch, Jacek Kulesza Trio, Iowa Super Soccer, Nathalie And The Loners, Marek „Dzalowa” Jałowiecki i Leman Acoustic.
Będzie i gala w Teatrze im. J. Słowackiego, w niej, jak tradycja ostatnich lat każe, tegoroczni laureaci oraz w drugiej części goście, m.in. Renata Przemyk, Paulina Bisztyga, Jacek Kleyff, Robert Kasprzycki, Marian Opania, Marek Dyjak, Michał Łanuszka. Będzie to niejako odbicie całego festiwalu, prezentującego rozmaite poetyki i pokolenia.