Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

49. Urodziny Studenckiego Radia Żak!

18 maja 2008 r. Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej obchodzi swoje 49. urodziny!

Tradycyjnie już z tej okazji w piątek (16 maja o godzinie 16:00) na antenie startuje specjalny, 49-godzinny urodzinowy program. Wśród wielu niespodzianek między innymi na słuchaczy czekać będą znane im głosy sprzed lat. Oprócz atrakcyjnej ramówki gwarantują także świetną zabawę w łódzkich klubach.

Urodziny Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej to cykl imprez przygotowanych specjalnie dla młodych ludzi. Co roku słuchacze, ale nie tylko oni, przychodzą by bawić się wspólnie przy dobrej muzyce, tak różnej od tego, co proponują stacje komercyjne.
Celem radiostacji jest przedstawienie młodej łódzkiej publiczności mniej znanych, ale świetnie rokujących polskich wykonawców, a jednocześnie danie im szansy zaprezentowania nowych nurtów muzycznych, coraz bardziej popularnych wśród łodzian.

Program urodzinowy:

12 maja – poniedziałek, g. 20:00, klub Jazzga
Wideo_Instytut #11

15 maja – czwartek, g. 20:00, klub Jazzga
Żerafał
Kot
Horny Trees

16 maja – piątek, g. 20:00, Stereo Krogs
Searching For Calm
Woody Alien
TTCC Czarny Niejadek

17 maja – sobota, g. 20:00, kino Cytryna
Stwory do filmu „Zmęczona śmierć”
(reż. Fritz Lang)
Tom Verlaine & Jimmy Rip „Music for Experimental Films”

Wideo_Instytut #11
Prezentacja dokonań młodych twórców
(projekcje przygotują m.in. Człowiek TV, Tomasz Boniewski – laureat Przeglądu Filmów Amatorskich i Niezależnych WYDMY)

Pokaz filmu:
„Jacek Olter” – reż. Krystian Matysek
Chicago Underground Trio “Chronicle”

Wideo_Instytut to cykl projekcji filmów dokumentalnych, teledysków, video bootlegów, a nawet pełnometrażowych filmów fabularnych poświęconych szeroko pojętej muzyce alternatywnej i kulturze Do It Yourself.

Żerafał
Żerafał to konglomerat muzyki współczesnej i odmian cięższych (od noise’u po death metal), sprytne łączenie zabawy z nierzadko bolesnym procesem twórczym, wytrwałość w produkcji niepopularnych melodii, ale przede wszystkim czerpanie wielkiej radości z katowania instrumentów oraz słuchaczy w imię ciągłego doskonalenia świata i siebie samych.
Więcej na: www.myspace.com/zerafal

Kot
Grupa KOT zajmuje się muzyką, poezją i audioperformance. Zespół używa magnetofonów kasetowych, które muzycy traktują jak tradycyjne instrumenty. Korzystają z partytur. Założycielem grupy oraz wyłącznym autorem tekstów i muzyki KOTa jest Wojciech Bąkowski. Lider zespołu występuje w roli wokalisty
i posługuje się głównie melorecytacją. Na scenie, jak mistrz ceremonii, dyryguje dwoma magnetofonistami: Piotrem Bosackim i Przemysławem Saneckim. Wszyscy (byli i obecni) członkowie KOTa są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych. Wszyscy prowadzą również indywidualną działalność artystyczną niezwiązaną z KOTem.
Więcej na: www.myspace.com/grupakot lub www.grupakot.pl

Horny Trees
Horny Trees to trzy niezwykłe osobowości artystyczne, których celem jest stworzenie wspólnego, wyrazistego języka muzycznej wypowiedzi. Horny Trees w swej muzyce posługują się głównie improwizacją, której podłoże zabarwione jest wieloma odniesieniami do tradycyjnej muzyki etnicznej, kameralistyki oraz eksperymentu elektroakustycznego. Liczne doświadczenia członków zespołu na wielu płaszczyznach sztuki współczesnej – filmu, teatru, kina niemego, performance’u – pozwalają im na niezwykle ciekawą podróż w głąb muzycznej świadomości. Podczas koncertu w Jazzdze Horny Trees zostanie wsparte przez DJ Lenara, czołowego rodzimego turntablistę i perkusistę Krzysztofa Szmańdę.
Więcej na: www.myspace.com/hornytrees

Searching For Calm
Wybuchowa mieszanka hard-core’a, noise, emo, i alternatywy. W muzyce tego kwintetu melancholia łączy się z niepokojem
i agresją, brudne, hałaśliwe riffy z rozbudowanymi harmoniami, a krzyk z melodyjnymi partiami wokalnymi. Twórczość zespołu przypadnie do gustu wszystkim, którzy lubią nieszablonowe pomysły i świeże podejście do muzyki. Searching For Calm, dzięki kapitalnym koncertom podczas cyklicznego festiwalu Łódź Podziemna, ma liczne grono fanów w Łodzi. Grupa występowała m.in. podczas Off Festivalu w Mysłowicach.
Więcej na: http://www.searching4calm.com/

Woody Alien
Największym atutem zespołu jest wierność wypracowanemu brzmieniu i potężna dawka spontanicznej energii tryskającej
z basowo-perkusyjnego walca, którą Woody Alien stara się
z minimalistycznej konwencji wycisnąć do ostatniej kropli. Oscylują między jazz-core’m NoMeansNo, Sabot czy Victims Family rozszerzonego o punkową werwę, a noisem eksplorowanym obecnie na przykład przez Boredoms czy Lightning Bolt, choć w wykonaniu WA – w wyraźnie lżejszej wersji. Zespół przed zarejestrowaniem płyty zagrał sporo koncertów, brzmi bardzo swobodnie, wie co chce osiągnąć
i konsekwentnie swój cel realizuje.
Wiecej na: http://www.myspace.com/likewoodyalien

TT-CC Czarny Niejadek
Młoda łódzka formacja hardcore-punkowa, o której wiadomo póki co tyle, że zagra w ramach 49-tych Urodzin Studenckiego Radia Żak swój pierwszy koncert. Ma być krótki, ale treściwy.
Paweł Hajncel – vocal
Marcin Zalewski – gitara
Paweł Pawłowski – bass
Dariusz Kulesza – perkusja

Stwory do filmu „Zmęczona śmierć”
(reż. Fritz Lang), czas trwania: 105 minut
Warszawska formacja Stwory ma na koncie dwie świetnie przyjęte EPki „Black Muds Bad Big Village” oraz „Jet”. Wkrótce wyda także dvd z muzyką do filmu „Zmęczona Śmierć” Fritza Langa, do którego zagra również na żywo podczas Urodzin Studenckiego Radia Żak. Stwory to matematyczna precyzja plus potężna dawka emo-postrocka bez żadnych zahamowań. Bezkompromisowy gitarowy postmodernizm.

Tom Verlaine & Jimmy Rip „Music for Experimental Films”
czas trwania: 78 minut
Kolejnym punktem „Nocy kina niemego” będzie projekcja dvd filmu „Music for Experimental Films”. Jest to konfrontacja muzyki alternatywnej z awangardowymi filmami niemymi. Nową ścieżkę dźwiękową stworzyli Tom Verlaine, były lider no-wave’owej formacji Television oraz Jimmy Rip, wzięty gitarzysta sesyjny, który współpracował zarówno z muzykami niezależnymi, jak i gwiazdami rocka i pop (m.in. Mariah Carey, Mick Jagger, Rod Stewart). Efektem ich kolaboracji jest 78 minutowy soundtrack do 7 filmów awangardowych (m.in. „Rozgwiazda”, „Emak-Bakia”). Verlaine i Rip raczą nas głównie rzewnych postrockiem, ustępującym raz po raz miejsca ambientowi, avantbluesowi i muzyce improwizowanej bliskiej twórczości Dereka Bailey’a. Wiecej na: http://www.youtube.com/watch?v=YxsDDk0DJgs

Zaprezentowany program może ulec jeszcze drobnym zmianom z przyczyn niezależnych od organizatora.

Kontakt:

Katarzyna Wojtuś
Zastępca Redaktora Naczelnego
ds. Współpracy i Promocji
promocja@zak.lodz.pl
606 714 701