Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

5 niebanalnych pomysłów na majówkę w Hiszpanii

Kwitnąca przyroda i coraz cieplejsze promienie słońca – maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Kiedy w Polsce wszystko budzi się do życia, a spragnieni lata spoglądają na termometr, w Hiszpanii jest już ponad 25 stopni. Warto z tego skorzystać i spędzić majówkę w stylu fiesty i sjesty! Jak to zrobić? Prezentujemy pięć nietypowych sposobów.

Na początek: Plażuj aktywnie!

Wybrzeże Hiszpanii to kilometry pięknych plaż, które w sezonie są pełne turystów. Costa Brava, Costa del Sol czy Costa Blanca – czy te miejsca w maju są tak samo atrakcyjne?  

Coraz więcej osób decyduje się wyjechać do Hiszpanii właśnie w maju – mówi Ireneusz Stąporek z firmy Dominium Invest. – To efekt nie tylko bardziej przystępnych,  „pozasezonowych” cen, ale także przyjemnej pogody. Jest wystarczająco ciepło na plażowanie, a jednocześnie upały nie przeszkadzają w podejmowaniu innych aktywności –  dodaje.

Brak letnich upałów sprzyja czytaniu książek i gazet. Z kolei amatorzy aktywnego wypoczynku mogą uprawiać jogging brzegiem morza lub wybrać się w rejs promem czy jachtem. Warto także odwiedzić winnice lub sfotografować położone blisko plaży wiekowe domy z kamienia.

Po drugie: Zwiedzaj na rowerze!

Brak upałów zachęca także do zwiedzania. Oczywiście w ofercie biur podróży z łatwością można znaleźć oferty zorganizowanych wycieczek, ale dlaczego by nie spróbować czegoś nowego? 

Każdy, kto wybiera się do Hiszpanii, na pewno chce zobaczyć Barcelonę, czyli miasto rowerów. Zwiedzanie Barcelony na rowerze to nie tylko oszczędność, ale także możliwość przesiąknięcia prawdziwym klimatem tego niezwykłego miejsca.  

We wszystkich hiszpańskich metropoliach, takich jak Barcelona czy Madryt znajdują się wypożyczalnie rowerów – mówi Ireneusz Stąporek. – Dodatkowo, specjalne sieci rowerowe pozwalają na szybkie przemieszczanie się, a odległość pomiędzy punktami parkingowymi to najwyżej kilkaset metrów – wyjaśnia.

Na rowerze można zwiedzić nie tylko hiszpańskie aglomeracje. Bardziej wysportowanym z pewnością spodobają się górskie trasy w Andaluzji i Pirenejach.

 
Po trzecie: Zrezygnuj z hotelu!

Hiszpania, jako jeden z najchętniej odwiedzanych krajów Europy, przepełniona jest hotelami. Alternatywą może być jednak wynajem apartamentu lub mieszkania. To rozwiązanie często okazuje się tańsze, ale co najważniejsze – ciekawsze.

Wynajem apartamentu pozwala poczuć prawdziwy klimat Hiszpanii – podkreśla przedstawiciel firmy Dominium Invest. – To doskonały sposób, by móc na co dzień obcować z mieszkańcami, spacerować uliczkami nieznanymi turystom, nie rezygnując z widoków na morze – dodaje.

Spragnieni jeszcze większych wrażeń, mogą na miejsce wypoczynku dojechać camperem i po drodze zwiedzić Niemcy i Francję, Belgię, Holandię, Luksemburg czy Szwajcarię. Pod hotelem parkowanie takim pojazdem mogłoby być problemem.

Po czwarte: Świętuj z Hiszpanami!  

Hiszpanie to jeden z najbardziej tradycyjnych europejskich narodów. Maj to doskonały czas, aby się przekonać czym jest prawdziwa fiesta!

Podobnie jak Polacy, Hiszpanie ten miesiąc maj rozpoczynają Świętem Pracy (Fiesta del Trabajo). To okazja do udziału w kolorowych pochodach. Z kolei 24 maja to Zielone Świątki (Pentecostés). To czas wielu pielgrzymek, której uczestnicy na postojach śpiewają i tańczą. 

Poza świętami ogólnopaństwowymi, w maju odbywa się także wiele uroczystości regionalnych. Dla przykładu, 2 maja to w Madrycie dzień powstania Dos de Mayo przeciwko wojskom Napoleona. Poza pochodami, tego dnia można zobaczyć także walkę byków w dzielnicy Malasaña.  

Na koniec: Zaplanuj sjestę!

Wybierając którykolwiek ze sposobów zwiedzania Hiszpanii, nie można zapomnieć o sjeście.

– Czas odpoczynku to ulubiony moment w ciągu dnia dla wszystkich Hiszpan – mówi Ireneusz Stąporek z Dominium Invest. – Warto wykorzystać popołudniowe promienie słońca, aby poczuć jak naprawdę oddycha się w kraju fiesty i sjesty – podkreśla.

Co robić, gdy na kilka godzin zamykane są sklepy, instytucje, a nawet muzea? Wolny czas można wykorzystać na spacery lub odpoczynek. To także dobry moment na studiowanie mapy i zaplanowanie kolejnej fascynującej wyprawy! 

Autorka: Patrycja Grzybowska