Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

5000 zł emerytury, czyli co Kwejk wie o ZUS-ie

 

Tych ostatnich na temat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest wiele. Ponieważ z ZUS-em na pewnym etapie życia zetknie się każdy, więc i każdy ma coś do powiedzenia na temat składek, rent, emerytur czy rehabilitacji leczniczej. Niestety, często jest to właśnie wiedza zaczerpnięta z – jak lubią to określać złośliwi – Uniwersytetu im. Wykopu.

Same składki (a zwłaszcza ich wysokość) także bywają przedmiotem różnych postulatów, wynikających z nieznajomości systemu emerytalno-rentowego w Polsce. Na Kwejku i Demotywatorach popularne w ubiegłym roku było wyliczenie, sugerujące, że samodzielne odkładanie kwoty odpowiadającej wysokością składkom poskutkowałoby o wiele wyższą emeryturą.

Co wypacza Kwejk?

Faktycznie, powyższe liczby wyglądają imponująco. Niestety ponownie mamy do czynienia z nieznajomością przepisów i rażącym uproszczeniem. Do tego autor bazuje na nieuwadze odbiorcy. Wystarczy bowiem pobieżna kalkulacja, żeby stwierdzić, że powyższe obliczenia są wyssane z palca. Po pierwsze – skąd wzięła się kwota 1156 złotych? Nie wiadomo. Być może jest to jakieś nawiązanie do wysokości minimalnej składki dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. W 2018 roku wynosiła ona (bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) 1163,39 zł. Nie jest to w żadnym wypadku składka „Statystycznego Polaka”, ale to jedyna „twarda” liczba zbliżona do tych nieszczęsnych 1156 zł.

Ale nawet, jeśli przyjmiemy tę kwotę jako podstawę obliczeń, to po chwili z kalkulatorem w ręku widzimy, że: 1156 złotych x 30 lat x 12 miesięcy = 416 160 złotych. Czyli o ponad połowę mniej, niż „wyliczona” przez autora kwota. Jeśli podzielimy ją przez 25 lat (czyli 300 miesięcy), otrzymamy dokładnie… 1387,2 zł! Zresztą, dzieląc te, wzięte z kosmosu, niemalże 950 000 przez 300 miesięcy, otrzymamy nieco ponad 3100 złotych. A więc w dalszym ciągu sporo mniej niż rzekome 5000 zł.

Z czego się składa składka ZUS?

Pomijając absurdalność powyższych kalkulacji, warto pamiętać, że pod hasłem „składka na ZUS” kryje się tak naprawdę pięć składek na różne ubezpieczenia – emerytalna jest tylko jedną z nich. Oprócz tego mamy składki: rentową, chorobową, wypadkową oraz zdrowotną. Część z nich obciąża wyłącznie nas – jako pracowników, a część płaci solidarnie z nami pracodawca.

Do wyjaśnienia przytoczonego przekłamania potrzebne jest niespełna 1500 znaków. To chyba najlepszy dowód na to, jak łatwo jest stworzyć lub powielić dezinformację i jakiego nakładu pracy potrzeba, by te nieprawdziwe dane sprostować.

Krzysiek Piskorz

ZUS Oddział w Lublinie