Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

6 kroków do kariery w finansach

Jesteś młody i zdolny i marzysz o zrobieniu kariery w finansach? Nie wyważaj otwartych drzwi i skorzystaj z naszych podpowiedzi. Zrób 6 kroków w kierunku kariery w finansach.

1. Zdobądź tytuł magistra

Aby rozpocząć karierę w finansach niezbędny jest dyplom uczelni wyższej. Z ostatnich badań agencji pracy Manpower wynika, że w przypadku ponad 60% ofert pracy wymaga się od kandydatów kierunkowego wykształcenia ekonomicznego. Warto wybrać prestiżową uczelnię ekonomiczną, szczególnie taką, która posiada akredytację ACCA.

2. Buduj swój wizerunek

Jeśli masz wiedzę i kompetencje w zakresie ekonomii, śmiało zamieszczaj w mediach społecznościowych swoje opinie i analizy. Pamiętaj, że dzisiejszy świat opiera się na social mediach, również rekruterzy o tym wiedzą. Dlatego wykorzystaj ten fakt jak najlepiej. Przygotuj się na obronę i uzasadnienie swoich wypowiedzi, aby pokazać, że wiesz, o czym mówisz i że umiesz uzasadnić swoje stanowisko.

3. Ucz się języków obcych

Znajomość języków obcych wśród pracowników finansów to jedno z podstawowych wymagań. Oczywiście niezbędne jest posługiwanie się językiem angielskim. Jeśli nadal nie posiadasz tej umiejętności, to skorzystaj z ofert wielu szkół językowych, które pokażą ci, jak szybko nauczyć się angielskiego. Pamiętaj o utrwaleniu specjalistycznego słownictwa finansowego. Istotna okazuje się również znajomość innych języków: niemieckiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego oraz tych mniej popularnych: norweskiego, duńskiego, flamandzkiego, japońskiego, chińskiego.

4. Podnoś kwalifikacje

Aby mieć szansę na karierę w finansach, musisz ciągle się doszkalać. Tak naprawdę tytuł magistra to dopiero początek, dzięki któremu masz możliwość piąć się w górę. Jeśli myślisz o międzynarodowej karierze w finansach, nie przegap możliwości zdobycia kwalifikacji ACCA. Śledź rynek pracy i branżowe ogłoszenia i sprawdzaj, które certyfikaty są obecnie niezbędne.

5. Zacznij od praktyk i staży

Jak sprawnie zacząć karierę w finansach? Mówi się, ze trening czyni mistrza, dlatego warto zacząć zdobywać doświadczenie już podczas studiów. Obecnie firmy oferują całe mnóstwo ofert praktyk, staży, płatnych bądź bezpłatnych. Jednak warto zainwestować swój czas, by w przyszłości mieć otwarte drzwi do kariery w finansach.

6. Określ cel

Nie trudno zauważyć, że obszar finansów jest bardzo rozległy. Wykonaj rzetelną analizę możliwości na rynku pracy, pożądanych kwalifikacji i skoncentruj się na konkretnej tematyce. Posiadając podstawowe informacje z rachunkowości, audytu, czy podatków, nigdy nie zrobisz kariery w finansach. Zatem obierz swój cel, wybierając specjalizacje, do której nadajesz się najlepiej.