Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

7. Festiwal Ogrody Muzyczne

Tego lata już po raz siódmy na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się plenerowy festiwal Ogrody Muzyczne. Impreza potrwa od 30 czerwca do 30 lipca.

Miesiąc kulturalnych atrakcji, głównie z dziedziny muzyki klasycznej: projekcje filmów muzycznych, koncertów, spotkania z ludźmi świata kultury.
 
Dotychczasowe edycje Festiwalu, a było ich sześć, pokazały jak bardzo potrzebne jest Warszawie latem takie wydarzenie. Kiedy teatry i opera kończą sezon i zamykają się na wakacyjne miesiące, Ogrody Muzyczne stają się letnią filharmonią i dają jedną z niewielu w mieście okazję do obcowania z muzyką klasyczną, na wysokim poziomie i atrakcyjnie podaną. Dziedziniec Zamku Królewskiego, znane i łatwo dostępne miejsce w centrum Starówki, zapełnia się na ten okres spacerowiczami, turystami, melomanami, a przede wypełnia się muzyką, która gromadzi tę widownię. Ogrody Muzyczne szybko zyskały przychylność Warszawiaków i zdobyły stałą publiczność, która nigdy nie zawodzi. Wieczory zawsze mają pełną frekwencję. Festiwal jest kulturalną i turystyczną wizytówką letniej stolicy.
 
Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny. Kawiarnia, rozstawione dodatkowe ekrany plazmowe sprzyjają niezobowiązującej i swobodnej formie obcowania ze sztuką, dzięki czemu dziedziniec zamkowy staje się forum interesujących spotkań i wymiany myśli. Dlatego w ciągu tej miesięcznej imprezy festiwal odwiedza ok. 40-45 tysięcy melomanów.
 
Ofertę programową festiwalu stanowią najwybitniejsze filmowe realizacje oper, operetek i baletów, a także koncerty, filmy muzyczne, portrety kompozytorów i znakomitości artystycznych naszych czasów. Festiwal wielokrotnie był miejscem premierowych pokazów znakomitych realizacji muzycznych. Codziennym (od środy do niedzieli każdego tygodnia) wieczornym pokazom filmowym towarzyszą rozmowy z z interesującymi Polakami: artystami, działaczami kultury, sportowcami, dziennikarzami, politykami. Dotychczas gośćmi Festiwalu byli m.in.: Magdalena Abakanowicz, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Janusz Głowacki, Krystyna Janda, Janusz Józefowicz, Bogusław Kaczyński, Ryszard Kapuściński, Kazimierz Kutz, Kazimierz Kord, Rafał Olbiński, Joanna Szczepkowska, Stanisław Tym, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi i wielu innych. Ogrody Muzyczne to nie tylko pokazy filmowe. Festiwalowi od początku towarzyszy cykl koncertów muzyki współczesnej „Passage“, projektowany przez Zygmunta Krauzego.
 
W programie tegorocznych Ogrodów Muzycznych także znalazły się premiery filmowe.
30 czerwca Festiwal rozpocznie się koncertem w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z Katowic pod dyrekcją Kazimierza Korda, zabrzmi muzyka Karola Szymanowskiego i Maurice`a Ravela.
 
Festiwal Ogrody Muzyczne powstał z inicjatywy trzech osób: menedżera kultury i reżysera Ryszarda Kubiaka, kompozytora Zygmunta Krauzego i Barbarą Pietkiewicz-Kraśko, odpowiedzialną swego czasu w Telewizji Polskiej S.A. za programy kulturalne. Wspólnie tworzą oni od 2002 r. Fundację Ogrody Muzyczne.