Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

7 kroków do kariery w finansach

Marzy Ci się staż, praktyka lub praca w finansach u najlepszych pracodawców? Nic trudnego! Od sukcesu w finansach dzieli Cię tylko kilka kroków.
Podejmij wyzwanie i zrób karierę w finansach.

1. Zdobądź dyplom uczelni wyższej

Najpierw nauka! Przepustką do pracy w finansach jest dyplom uczelni wyższej. Potwierdzają to badania. Z badań agencji pracy Manpower wynika, że zawód finansisty wiąże się przede wszystkim z odpowiednim wykształceniem. W przypadku 61% przeanalizowanych ofert wymagano kierunkowych studiów ekonomicznych. Warto rozważyć uczelnie ekonomiczne, które posiadają prestiżową akredytację ACCA – w trakcie studiów możesz wówczas jednocześnie zaliczać egzaminy ACCA. Nie pozostaje nic innego, jak wkuwać do sesji!

 
2. Bądź widoczny

Analiza mediów społecznościowych jest dziś równie ważnym etapem rekrutacji, jak rozmowy rekrutacyjne czy assessment centre. Świadomie buduj swój wizerunek w social mediach – nie bój się zamieszczać swoich opinii i analiz, jeśli potrafisz je uzasadnić i obronić, ale uważaj z szerokim udostępnianiem kontrowersyjnych treści lub publikowaniem zdjęć, których później możesz się wstydzić. W końcu chodzi o Twoją przyszłość.

 
3. Ucz się języków

Poligloci pracujący w finansach są więcej niż potrzebni. Absolutnym minimum jest znajomość języka angielskiego. W firmach z zagranicznym kapitałem jest to umiejętność typu „must have”. Członkowie ACCA potwierdzają, że przygotowania do egzaminów ACCA odbywających się po angielsku bardzo im pomogły w utrwaleniu specjalistycznego słownictwa finansowego. Na znaczeniu zyskują także inne języki: niemiecki, francuski, włoski czy hiszpański oraz mniej popularne, jak: duński, flamandzki, norweski, chiński, japoński, a nawet hebrajski.

 
4. Postaw na wszechstronną kwalifikację dla finansistów

Dobry finansista nigdy nie spoczywa na laurach. Ciągłe szkolenie jest wpisane w ten zawód, a dyplom uczelni to dopiero początek. Najlepszym potwierdzeniem Twoich kompetencji będzie zdobycie kwalifikacji ACCA. To największa na świecie i najbardziej prestiżowa międzynarodowa organizacja zrzeszająca specjalistów z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania. Posiadanie kwalifikacji ACCA jest przepustką do międzynarodowej kariery i otworzy wiele drzwi, nawet tych najmniej spodziewanych. To się opłaca – wg badania Goldman Recruitment Salary Survey osoby posiadające kwalifikację ACCA zarabiają najlepiej w porównaniu do innych kwalifikacji.

 
5. Znajdź sobie niszę

Finanse to kopalnia specjalności. Nie zdołasz od razu być specjalistą w każdej dziedzinie, większy sukces osiągniesz koncentrując się i pogłębiając wiedzę w wybranej tematyce. Zarządzanie finansami, rachunkowość zarządcza, audyt, controlling, zarządzanie ryzykiem, podatki – to tylko niektóre obszary Twojej możliwej specjalizacji. W trakcie zdobywania kwalifikacji ACCA pogłębisz swoją wiedzę w każdym z tych obszarów, dzięki czemu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o specjalizacji.

 
6. Praktykuj

Nie ma co się łudzić! Nie od razu będziesz finansistą z prawdziwego zdarzenia. Przed Tobą długa droga – zacznij ją jeszcze na studiach. Zdobytą na zajęciach wiedzę teoretyczną przekuj na praktykę. Szukaj ofert staży, praktyk, ciekawych programów studenckich i… uderzaj na targi pracy. Nie przegap żadnej okazji na zakręcenie się w branży. Dzięki temu zdobędziesz doświadczenie, które przyda się przy szukaniu pracy. Wybierając pracodawców posiadających akredytację ACCA, dodatkowo możesz liczyć na wsparcie w zdobyciu kwalifikacji ACCA. I najważniejsze – wiele firm po zakończonym stażu zatrzymuje najlepszych. To możesz być Ty!

 
7. Miej pasję!

A kiedy już zostaniesz finansistą z prawdziwego zdarzenia, pamiętaj, że życie to nie tylko praca. Znajdź pasję, która pozwoli Ci znaleźć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Postaw na coś, co pozwoli Ci doskonalić inne umiejętności i osiągać coraz wyższe stopnie wtajemniczenia, a jednocześnie oderwać myśli od codziennych zawodowych obowiązków. Biegaj, fotografuj, gotuj albo pokonuj kilometry na rowerze. Aktywny finansista to szczęśliwy finansista.