Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

7 modnych przykazań na egzamin

Odpowiednim wyglądem na egzaminie możesz znacznie zwiększyć swoje szanse na dobrą ocenę. O kilku elementach warto pamiętać.

1. Nie lekceważ kolorów ubrania. Wpływają na twoje nastawienie i nastrój, są także istotnym komunikatem dla innych. I tak – według raportu firmy Canon – np. kolor niebieski pobudza koncentrację i uspokaja umysł; osoba nosząca ten kolor uznawana jest za inteligentną i logiczną oraz efektywną i obowiązkową. Czarny oznacza powagę i perfekcję, chroni też przed emocjami, więc można nim ukryć np. brak pewności siebie. Biały oznacza efektywność i klarowność, a szary komunikuje powagę. W tych kolorach więc najlepiej ubrać się na egzamin. Ponieważ obserwator postrzega zawsze kombinację kolorów, a nie pojedyncze barwy (pierwsze wrażenie trwa kilka sekund), dlatego bardzo istotne jest połączenie kolorów. Pozytywne wrażenie budzą kolory, które ze sobą harmonizują.
 
2. Warto mieć na nosie okulary. Funkcjonuje bowiem społeczny stereotyp okularników – potwierdzony zresztą wynikami badań – którzy są oceniani jako mądrzejsi, bardziej profesjonalni i pracowici. Jeśli więc np. nosisz na co dzień szkła kontaktowe, może warto ubrać na egzamin okulary?
 
3. Nie wahaj się popytać innych, jak planują się ubrać, szczególnie jeśli jesteś na I roku i nie znasz jeszcze zwyczajów panujących na wydziale. Najgorsze bowiem co możesz zrobić, to się wyróżniać. Jeśli na sali zdaje egzamin pisemny kilkadziesiąt osób i wszyscy są w garniturach, a tylko ty w swetrze, to możesz być pewny, że egzaminator właśnie na ciebie będzie miał oko.
 
4. Pamiętaj o wyłączeniu telefonu komórkowego przed wejściem do sali egzaminacyjnej. Zarówno na egzaminie ustnym, jak i pisemnym dzwoniący telefon w czasie trwania egzaminu to wielkie faux pas! Poza tym, upewnij się, co można na egzamin wziąć. Wszystko zależy od wykładowcy, niektórzy pozwalają na posiadane notatek lub kalkulatorów. Jeśli tak, na pewno wcześniej to zapowiedzą.
 
5. Rada dla studentek: najlepszy makijaż na egzamin to taki, który podkreśla urodę, ale jest prawie niewidoczny. Wyzywający makijaż „wieczorowy” będzie zupełnie niestosowny. Weź też pod uwagę, że w gorącej sali starannie zrobiony make-up może po prostu zacząć spływać z twarzy. Długie włosy najlepiej upiąć. Burza włosów opadających na twarz nie wygląda profesjonalnie. Tobie nie pozwoli się skupić, a egzaminatorom może działać na nerwy.
 
6. Rada dla studentów: zawsze dobrze przyjść w garniturze. Jeśli będzie wielki upał, zostaniesz w samej koszuli i krawacie – i to zrozumie nawet najsroższy profesor. Nie cierpisz garnituru? Pomyśl o dwóch rzeczach: po pierwsze, mężczyzna w nim wygląda o wiele przystojniej! Po drugie, ubranie raz na jakiś czas eleganckiej marynarki to dobre przygotowanie do realnego życia (być może do pracy też będziesz musiał chodzić tak ubrany). Niekoniecznie w pełnym garniturze, ale na pewno nie w stroju sportowym.
 
7. Wreszcie warto przed sesją zaglądnąć do któregoś z licznych poradników dostępnych na rynku:
  • na temat stresu przed egzaminem: M. Davis, E. Robbins Eshelman, M. McKay Jak zwalczyć stres i osiągnąć pełen relaks (Wydawnictwo One Press 2007)
  • uczeniu się do egzaminów: A. Holmes Skuteczne zdawanie egzaminów. Jak zdobyć umiejętności gwarantujące sukces w nauce (Wydawnictwo Rebis 2007); M. Grębski Sukces na egzaminie (Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne 2004), H. Lorayne Superpamięć dla uczących się (Wydawnictwo Ravi 1999)
  • przed egzaminami ustnymi (pamiętaj, że tu liczy się nie tylko wiedza, ale także sposób jej przekazania): V. Belohlavkova 33 rady jak przeprowadzić udaną prezentację (Wydawnictwo One Press 2007); G. Grantem, Ch. Zacker Do sukcesu przez mowę (Filar 2001); J. Detz Sztuka przemawiania. Nie co mówić, ale jak mówić! (Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2001); S. Brown Jak mówić by ludzie słuchali (Oficyna Wydawnicza Logos 1996); P. Heigl 30 minut aby zostać dobrym mówcą (Wydawnictwo Kos 2004); R. Jay Prezentacja. Przedstaw własną propozycję, dowiedź swojej racji, przekonaj ludzi (Wydawnictwo Zysk i S-ka 2006)