Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

7 sposobów na dobry start w firmie

Trema, niepewność, kłębiące się w głowie pytania: ,,Jak tam będzie? Czy dam sobie radę? Czy uda mi się zgrać z zespołem?” W pierwszych dniach czy też tygodniach pracy, możemy poczuć się albo jak bohaterzy serialu ,,Lost”, albo jak James Bond, który radzi sobie w każdej sytuacji. Skorzystajcie z naszych porad, aby dowiedzieć się, co zrobić, żeby pierwsze dni w nowej firmie okazały się ciekawą przygodą, a nie koszmarem.

1.      Uśmiechnij się do świata, a świat uśmiechnie się do Ciebie*

Nastaw się pozytywnie. Przyjmij założenie, że będzie dobrze. Ludzie lubią przebywać w towarzystwie uśmiechniętych osób – to na pewno pomoże Ci przełamać pierwsze lody i zdobyć sympatię w firmie.

2.      Autoprezentacja

Pamiętaj, ze pierwszego dnia praktyki/pracy nie tylko Ty poznajesz firmę. Twój opiekun, przełożony, koledzy z zespołu z pewnością będą chcieli bliżej Cię poznać. Bądź przygotowany na pytania o to co studiujesz, jak spędzasz wolny czas itp.

3.      Relacje to podstawa

Od pierwszej chwili buduj relacje z kolegami koleżankami. Zainteresuj się nimi. Zapytaj ich o to czym się zajmują w firmie, jak do niej trafili. Zapisz imiona osób w Twoim dziale/sekcji – bo z pewnością nie zapamiętasz ich pierwszego dnia, kiedy będziesz się wszystkim przedstawiać. Nie obawiaj się prosić, żeby ktoś Ci przypomniał jak ma na imię. Bądź miły i życzliwy, a wróci to do Ciebie z nawiązką.

4.      Działanie jest podstawowym kluczem do każdego sukcesu**

Jeżeli zlecono Ci jakieś zadanie i je skończyłeś – zapytaj w czym jeszcze możesz pomóc. Nawet jeżeli to Twoje pierwsze dni w firmie, na pewno znajdzie się coś takiego co możesz zrobić.

5.      Im więcej będziesz wiedzieć – tym mniej będziesz się bać

Poszukaj wiedzy na temat historii, firmy, procesów, projektów, specyfice działania poszczególnych działów, sekcji. Zadawaj pytania. Dużo pytań. Notuj, bo to pomoże Ci uporządkować pozyskaną wiedzę – a dodatkowo będziesz czuć się dużo pewniej.

6.      Naśladuj najlepszych

Poszukaj informacji o ludziach, którzy odnieśli sukces w firmie, w której rozpocząłeś pracę. Prześledź ich karierę, poszukaj informacji o tym, co spowodowało, że awansowali lub zdobywali nagrody. Obserwuj jak działają, jak się komunikują i spróbuj ich naśladować.

7.      Informacja zwrotna

Pytaj o to czy dobrze wykonałeś zadanie. Proś o uwagi swojego przełożonego, kolegów. Nie obawiaj się bycia ocenianym przez innych – tylko w ten sposób dowiesz się czy robisz coś dobrze czy źle.

 

Pamiętaj, że nie dowiesz się wszystkiego, ani po tygodniu, ani po miesiącu pracy w nowej firmie. Daj sobie czas, daj sobie prawo do popełniania błędów i nie obawiaj się prosić o pomoc. Każdy z pracowników firmy, do której trafiłeś był kiedyś na Twoim miejscu.

Zatem głowa do góry i ruszaj na spotkanie z przygodą! A my trzymamy kciuki!

Roma Głowacka

Starszy Specjalista ds. Rekrutacji i Wizerunku Pracodawcy
PwC


*Ewa Foley

**Pablo Picasso