Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

„80 milionów” w reżyserii Waldemara Krzystka polskim kandydatem do Oscara

„Dowiedziałam się dwadzieścia minut temu i jestem bardzo szczęśliwa” – tak Sonia Bohosiewicz skomentowała informację o wyborze „80 milionów" na polskiego kandydata do Oscara.

 „To fantastyczny film i cieszę się, że będzie mógł zaistnieć również poza naszym krajem. Wiem, że do nominacji wciąż długa droga, ale jak dla mnie ten film już wygrał.” – dodaje gwiazda „solidarnościowego” thrillera Waldemara Krzystka, uhonorowanego na festiwalu w Gdyni nagrodą Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu.  

Znamy produkcję, która będzie reprezentować Polskę w wyścigu po Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. Jest nią „80 milionów” w reżyserii zdobywcy Złotych Lwów, Waldemara Krzystka. O wyborze polskiego kandydata zdecydowała Komisja Oscarowa, w skład której weszli m.in. Juliusz Machulski, Tomasz Bagiński, Jan Komasa, Agnieszka Odorowicz i Grażyna Torbicka.

 

Przypomnijmy, że film Krzystka to inspirowana autentycznymi wydarzeniami, pełna suspensu i zaskakujących zwrotów akcji, sensacyjna historia wyprowadzenia z wrocławskiego banku tytułowych 80 milionów przez młodych działaczy Solidarności. W kandydaturze „80 milionów” decydującą rolę miał odegrać optymizm filmu, świetna gra aktorska i opowieść przekazana w sposób, który łatwo zrozumieją Amerykanie.

 

„80 milionów” to drugi z rzędu film z oferty Kino Świat wybrany na polskiego kandydata do Oscara. Wcześniej sztuka ta udała się „W ciemności” Agnieszki Holland i zaowocowała prestiżową nominacją do Nagrody Akademii dla najlepszego filmu obcojęzycznego. Zarówno „W ciemności” jak i film Krzystka są dostępne w sprzedaży na DVD.