Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

9. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców

Już 25 września br. od godziny 18.00 do 24.00 w sześciu miastach – Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Niepołomicach oraz w Skawinie i Andrychowie odbywać się będzie Małopolska Noc Naukowców. Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Projekt współfinansowany jest ze środków Programu Ramowego Unii Europejskiej Horizon 2020.

Wydarzenie ma na celu pokazanie głównie w formie zabawy, że nauka otacza nas na każdym kroku, zaś naukowcy każdego dnia pracują nad poprawą i unowocześnieniem naszego życia. Jak co roku aktywnie w organizację tego wydarzenia włączył się Uniwersytet Rolniczy.

Planowanych jest wiele ciekawych pokazów, warsztatów, wykładów i konkursów. Będzie m.in. o roli światła w procesach chemicznych (zobaczymy np. kolorowe płomienie, dowiemy się czy i kto wykorzystywał farbę antykorozyjna do fałszowania banknotów), będzie też dużo o organizmach wskaźnikowych, roślinach toksycznych i in. Wysłuchać będzie można wielu wykładów, np. na temat hipoterapii, czyli rehabilitacji konnej, czy na temat pasożytów i ich transferze do nowych żywicieli. Dowiemy się też jakie mikroorganizmy żyją na klamkach, będzie można wykonać fotografie w technice 3D. Chętni wykonają ekokosmetyk, zobaczą proces wykluwania piskląt, odwiedzą farmę fotowoltaiczną, a także dowiedzą się co dolega ich domowym pupilom, albo jak przebiega ciąża u zwierząt, jak się takim zwierzęciem opiekować?

W tym roku prezentacje zostały przygotowane przez 7 jednostek: Wydział Rolniczo- Ekonomiczny
(al. Mickiewicza 21), Wydział Leśny (al. 29 Listopada 46), Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt, Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR, a także Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji (al. Mickiewicza 24/28),  Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa (al. 29 Listopada 54)
i Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki (ul. Balicka 116 b).

Więcej informacji na temat wydarzenia oraz jego program na stronach: www.nocnaukowcow.malopolska.pl  www.ur.krakow.pl/wiadomosci.html/3678