Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

9 maja z rozmachem rozpoczyna się największe studenckie święto w Polsce!

Zaczynamy w piątkowe popołudnie na dziedzińcu UW, gdzie czekają na nas młodzi artyści, którzy poczęstują nas rockowym brzmieniem, dziennikarze z Poparzeni Kawą Trzy, tym razem uraczą nas nie newsami, a muzyką, Dawid Podsiadło z kolei przypomni hit 'Trójkąty i Kwadraty’. Następnego dnia nie zwalniamy!

10 maja wystąpi zwycięzca studenckiego talent show, wejdziemy w rytmy rocka dzięki Strachom Na Lachy, punka, za sprawą Farben Lehre. Pobujamy się w jamajskich rytmach z Maleo Reggae Rockers, a na deser zagrają dla nas klasycy polskiego brzmienia punkowo-rockowego – zespół Kult.

24 maja natomiast, widzimy się na Agrykoli! Zaczynamy koncertem artysty znanego uniwersyteckiej społeczności akademickiej z ubiegłorocznych Gardenaliów – W.E.N.A. Zaraz po nim wystąpi raper Włodi, a kolorytu i etnicznego brzmienia dostarczy Warsaw Balkan Madness. Publiczność rozkołysze także Kamil Bednarek, a na zamknięcie JUwenaliów zagra Grubson! Takich imprez nie można przeoczyć!

Chcesz być na bieżąco? Zapraszamy na nasze oficjalne fanpage:

>> https://www.facebook.com/juwenalia.uw
>>
https://www.facebook.com/samorzad.studentow.uw


Organizatorzy

Organizatorami imprezy jUWenalia 2014 są Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacja Universitatis Varsoviensis, a gospodarzem jest Uniwersytet Warszawski.

W ramach naszej Alma Mater współorganizatorami, a zarazem głównymi patronami medialnymi są studencka telewizja internetowa Unwierek.TV oraz Akademickie Radio Kampus.

Opis imprezy

Jak co roku, w maju odbywa się największe studenckie święto w Polsce- Juwenalia. Warszawskie juwenalia UW to nie jeden, nie dwa, a aż trzy dni świetnej zabawy w trakcie wielu imprez i koncertów znanych artystów! Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Zaczynamy już 9 maja na dużym dziedzińcu UW o 16:30. Wstęp na wydarzenia jest wolny. Pierwszego dnia usłyszymy dźwięki muzyki od metalu przez alternatywę i punk po pop-rock i punk. Następnego dnia, również na uniwersyteckim dziedzińcu, publiczność rozgrzeją KULTowi artyści. Wstęp 25/45 zł, studenci UW do godziny 18 wstęp wolny. Kolejna impreza w rytmach od reggae po hip-hop odbędzie się 24 maja na Agrykoli, gdzie wstęp będzie wolny.

 

JUWenalia organizowane przez Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, co roku przyciągają nie tylko mnóstwo studentów, chcących rozluźnić się przed zbliżającą się letnią sesją, ale również mieszkańców Warszawy. Majowe święto studentów to okazja do pobujania się przy dźwiękach świetnej, polskiej muzyki w doborowym towarzystwie. Wydarzenie promuje młodych artystów- na scenie pojawią się zwycięzcy i zdobywcy drugiego miejsca muzycznego talent show, organizowanego przez UW Stage4You. Ponadto można będzie posłuchać znanych i lubianych muzyków. Impreza ma na celu również promocję Warszawy, stąd w logo pojawia się legendarna syrenka.

Poza muzycznymi atrakcjami, wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia zbudowane zostanie miasteczko akademickie– od pomnika Kopernika aż do placu przy Kościele Wizytek. Motywem przewodnim jest miasto, a skupimy się na Warszawie. Będzie można poznać historię stolicy, związane z nią legendy, gwarę, czy kulinaria. Na zainteresowanych będą czekać rozmaite atrakcje, gry i zabawy, możliwość wyrażenia swojej artystycznej duszy na muralach, i w trakcie warsztatów. 

Harmonogram koncertów:
 

9 maja, Duży Dziedziniec UW, wstęp wolny

16:30 The Unicorns
Marne Szanse

Tune
Poparzeni Kawą Trzy
Dawid Podsiadło
Łąki Łan
 

10 maja, Duży Dziedziniec UW, bilety 25/45, Studenci UW do 18:00 wstęp wolny


16:30 Radioaktywny Świat

Maleo Reggae Rockers
Farben Lehre
Strachy Na Lachy
Kult
 
24 maja, Agrykola, wstęp wolny


16:30 W.E.N.A.

17:30 Włodi
18:30 Warsaw Balkan Madness
19:30 Raggafaya  
21:00 Kamil Bednarek
23:00 Grubson

 
Opisy zespołów
 

Pierwszy dzień juwenaliów zamknie zespół, który ma na swoim koncie występy na takich festiwalach jak Heineken Opene’r, Coke Live Music Festival czy Przystanek Woodstock. Nazywają się Łąki Łan i jak sami mówią, grają „Łąki Funk”- połączenie muzyki funk i punk. Zespół tworzy sześciu muzyków. Pierwszą płytę wydali w 2005 roku, a obecnie mają ich na koncie już trzy. Ich najnowszy krążek, wydany w 2012 roku, nosi nazwę „Armanda”. Ich twórczość doceniają nie tylko fani, ale również przez Akademię Fonograficzną, czego wyrazem była nominacja do nagrody Fryderyków w 2010 roku
w kategorii 'muzyka alternatywna’. W czasie koncertu zagwarantowana duża dawka pozytywnej energii i przyjemnych rytmów, które będą doskonałym wprowadzeniem do kolejnych dni imprez! 

 

Dawid Podsiadło to dwudziestolatek, którego popularność rozpoczęła się wraz z występem w programie X-Factor, gdzie podbił serca tysięcy Polaków i zdobył grono wiernych wielbicielek. Jego muzyka utrzymuje się w gatunku alternatywnym. Debiutancka płyta wydana w 2012 została bardzo dobrze przyjęta przez słuchaczy, ale i przez krytyków.

 

Poparzeni Kawą Trzy zespół złożony jest z niecodziennego w branży muzycznej składu- w większości tworzą go dziennikarze radiowi. Powstał w 2005 roku na… konferencjach w Sejmie. Zasłynęli chwytliwymi tytułami piosenek, zabawnymi, czasem kontrowersyjnymi tekstami, a do życia podchodzą raczej z przymrużeniem oka. Zagwarantowana duża dawka poczucia humoru przy miłych dla ucha dźwiękach.

 
 

Tune został założony w 2009 roku w Łodzi z inicjatywy Leszka Swobody i Adama Hajzera. Ich muzykę można zaliczyć do alternatywnego rocka, jednak w ich utworach można usłyszeć dźwięki akordeonu,  co nie często zdarza się w przypadku tego gatunku. Koncerty zespołu uzupełniane są filmowymi projekcjami.

 

Marne Szanse to warszawski zespół założony w listopadzie 2008 r. przez Piotra Olczyka, Jarka „Jerry’ego” Łojkę i Maćka Wróblewskiego. Chłopaki grają energetyczną muzykę będącą mieszanką rocka i disco. O klimacie ich twórczości wiele mówią też zespoły, którymi się inspirują: Franz Ferdinand, The Killers, Bloc Party. Unikalne połączenie punkowych gitar z syntezatorem i dyskotekowym beatem przenosi w klimat tanecznych lat 80. Marne Szanse starają się łączyć to, czego pozornie połączyć się nie da. Efekt tych muzycznych eksperymentów musicie ocenić sami!

 

The Unicorns to młody zespół pochodzący z Warszawy, który zajął drugie miejsce w konkursie muzycznym Stage4You. Grupę tworzy czterech profesjonalnych muzyków. Ich celem jest propagowanie nowego gatunku muzycznego- Unicorn Metalu- połączenie happy metalu, Hejfi Metalu, oraz Indie Popu. Na koncertach lubią poskakać na scenie, przy mocnych dźwiękach gitary basowej. Ich przesłanie: stay happy!

 

Czym byłyby Juwenalia UW bez występu Kazika Staszewskiego i jego Kultu? Grupa założona została     w 1982 roku w Warszawie. Chyba każdy rozpozna charakterystyczny głos wokalisty zespołu, którego muzyczne korzenie wywodzą się z punku. W początkach swojego istnienia, Kazik wraz z muzykami Kultu rozprawiali się dość ostro tekstami piosenek i ciężkimi brzmieniami z ówczesną władzą                 i systemem politycznym. Mają na swoim koncie już 14 albumów studyjnych, tysiące koncertów, i rzeszę wiernych fanów. 'Celinę’, 'Baranka’, czy 'Gdy nie ma dzieci’ nuciły i nucą kolejne pokolenia Polaków. Tegoroczny występ na Juwenaliach będzie jubileuszowy. Kult zagra dla nas już 20 raz!

 

Strachy na lachy to zespól, który na swoim koncie ma hit grany przez wszystkie rozgłośnie radiowe      w Polsce w 2005 roku- 'Dzień dobry, kocham cię’. Na wokalu, niezmiennie od 2002 roku, czyli             od początku jego istnienia, Krzysztof Grabowski, znany, jako Grabaż. Grają głównie rock alternatywny       z elementami ska, czy też folku. Ich cztery płyty pokryły się złotem, a jedna platyną!

 

Farben Lehre kolejny zespół dobrze znany studenckiej społeczności, powstał w 1986 roku. Pierwszy koncert zagrali w auli płockiego liceum, którego absolwentami byli założyciele grupy. W 1990 roku zostali laureatami Festiwalu w Jarocinie. Swoją muzykę opierają na punk rocku. Najnowszy album
 z 2013 roku nosi nazwę 'Projekt Punk’.

 

Maleo Reggae Rockers polski zespół reggae, założony w 1997 roku przez Dariusza 'Maleo’ Malejonka. Główny wokalista, w początkach kariery grał z zespołami takimi jak Izrael czy Armia. Grupa już cztery razy występowała na festiwalu Woodstock. Ostatnia płyta to autorskie aranżacje piosenek wielkich polskich artystów między innymi Niemena i Grechuty.

 

Radioaktywny świat to zwycięzcy II edycji organizowanego przez UW muzycznego talent show- Stage4You. Zespół czerpie z różnych nurtów muzycznych, głównie z rocka alternatywnego. Grupę wyróżnia charyzmatyczna wokalistka o ciekawym głosie- Gośka Andrzejewska. Mają za sobą już wiele występów i dopiero się rozkręcają!

 

Tomasz Iwańca, czyli znany wszystkim sympatykom Grubson to artysta z najwyższej półki polskiego rapu. Artysta rozpoczął działalność na początku lat 90-tych i konsekwentnie od 2004 roku podąża solową ścieżką kariery. W trakcie swojej 10-letniej pracy współpracował z czołowymi artystami polskiej sceny hip-hop i reggae, takimi jak: Abradab, Rahim, czy Jamal. W ostatnich latach Grubson wydał
3 albumy, które odniosły spektakularny sukces w branży, czego najlepszym dowodem jest przyznanie artyście złotej i platynowej płyty. Singiel promujący płytę O.R.S. „Na szczycie” nie schodził z list przebojów przez kilka tygodni, a w jego rytm kołysała się cała Polska.

 

Kamil Bednarek należy do grona artystów, których nie trzeba przedstawiać. Finalista III edycji Mam Talent na dobre zadomowił się w branży nurtu reggae. Wcześniej, jako Star Guard Muffin, obecnie tworzy zespół pod własnym nazwiskiem. Bednarek to połączenie czysto reggae’owego głosu z rytmem dancehallu, co zyskało sympatię odbiorców w każdym wieku. Zwycięzca Festiwalu TopTrendy
oraz laureat nagrody MTV Europe Music Awards dla Najlepszego Wykonawcy z Europy Wschodniej w roku 2013.

 

Raggafaya w niezmiennym składzie tworzy od 2007 roku. Jest to jeden z tych zespołów, których brzmienia nie da się określić jednym słowem, gdyż twórczość zespołu to swego rodzaju eklektyzm muzyczny. Tym samym podczas koncertu jUWenaliów na Agrykoli usłyszymy w wykonaniu tej grupy utwory należące do takich nurtów muzyki, jak reggae, ragga, ska, dancehall, hip-hop, czy rock. Wielokrotni uczestnicy Przystanku Woodstock. Szerszej publiczności znani z udziału w II edycji Must
be the Music, gdzie ostatecznie dotarli do ścisłego finału.

 

Warsaw Balkan Madness to mieszanka magicznych melodii i rytmów muzyki Europy południowo-wschodniej. Bogate dziedzictwo cygańsko-słowiańskiej kultury półwyspu bałkańskiego zostaje za sprawą ich twórczości przeniesione w XXI wiek. Szybkie partie trąbek i innych instrumentów dętych skonfrontowane są z klubowymi beatami, co  stanowi siłę zespołu. Każdy występ to wyjątkowy performance cechujący się wielką żywiołowością oraz spontanicznością łączący ze sobą elementy muzyczne jak i wizualne.

 

W.E.N.A. znany również jako Wudoe lub Montana Maxx. Pierwszy album wykonawcy ukazał się
w 2005 r. i od razu zyskał miano „mainstream’owego rapu”. Ostatnia płyta W.E.N.A ze względu           na bardzo rozbudowaną i bogatą warstwę muzyczną oraz widoczne zmiany w stylistyce artystycznej, jaką wcześniej prezentował artysta, stała się bardzo głośnym tytułem fonograficznym w 2013 roku. Uczestnik Mazury Hip-Hop Festiwal 2012, Gdańsk Dźwiga Muzę 2013, czy Hip-Hop Kemp 2011, 2013.

 

Włodi rozpoczął swoją przygodę z rapem na początku lat 90-tych. Debiutował utworem „Nie dla sławy
i nie dla pieniędzy”, co wspólnie z jego słowami „bo chęć posiadania ludziom zasłania, osobowość
oraz prawdziwość doznania” stanowi jego motto. Od 2009 roku członek formacji Parias. Na wiosnę
2014 roku zapowiedziany został trzeci solowy album Włodiego pt. „Wszystko z dymem”.

Strona internetowa: juwenalia.uw.edu.pl