Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

ABC na start życia zawodowego

Nie ważne, czy chcesz „tylko dorobić”, czy już podczas studiów budować swoją karierę zawodową – warto pamiętać o trzech podstawowych zasadach. To nie tylko pozwoli Ci uniknąć przykrych konsekwencji, ale przede wszystkim, da solidne fundamenty do świadomego prowadzenia kariery.

A. Podpisz umowę

Nie ważne, czy chcesz „tylko dorobić”, czy już podczas studiów budować swoją karierę zawodową – warto pamiętać o trzech podstawowych zasadach. To nie tylko pozwoli Ci uniknąć przykrych konsekwencji, ale przede wszystkim da solidne fundamenty do świadomego prowadzenia kariery.

B. Dbaj o swoje bezpieczeństwo

Oczywistym jest, że należy wykonywać polecone obowiązki starannie, ale bezpieczeństwo przede wszystkim. Nie traktuj BHP jak uciążliwych formalności. Pracuj rzetelnie, ale pamiętaj, że zdrowie masz tylko jedno i reaguj, kiedy warunki pracy mogą zagrażać Tobie lub Twoim współpracownikom.

C. Pamiętaj o referencjach

Podczas życia zawodowego gromadzisz umiejętności i doświadczenie. Pamiętaj również, aby w swoim portfolio mieć referencje z każdego miejsca pracy. To dowód dla kolejnego pracodawcy, że powierzone Tobie obowiązki były wykonywane rzetelnie i sumiennie.

  1. Zakładanie, że w przyszłości będzie miało się mnóstwo pieniędzy
    Takie podejście nie sprzyja racjonalnym wydatkom. Zazwyczaj w parze z nim idą rozrzutność i brak oszczędności. Pożyczki zawsze są kosztowne, a życie ponad stan, owszem, da nieco przyjemności, ale na bardzo krótką metę. Nierozsądne podejście do pieniędzy na początku dorosłości, może nieść przykre konsekwencje w przyszłości!
  2. Unikanie „jak ognia” pracy i zobowiązań zawodowych
    Wielu z naszych rówieśników już od początku studiów, szuka okazji do zarobku. I to nie tylko z prac tymczasowych, ale także płatnych staży i praktyk, które odbywają w różnych firmach
    i instytucjach. Być może warto rozważyć te ścieżkę.
  3. Rezygnacja z odkrywania nowych aktywności
    Zakładanie z góry, że koło naukowe, samorząd studencki, uczelniane media czy dodatkowe zajęcia są stratą czasu, to niewłaściwe podejście. Świat studencki oferuje wiele nieznanych wcześniej aktywności. Nawet jeśli nie przypadną nam do gustu, to warto chociaż się z nimi zapoznać. Być może znajdziemy dla siebie coś nowego, co pomoże nam w dalszym rozwoju!
  4. Rezygnacja z ubezpieczenia
    Młodość nie trwa wiecznie, wypadki chodzą po ludziach, a i żywioł może zainteresować się naszym domem lub mieszkaniem – to banały, ale jakże prawdziwe. Jeśli będziemy mieli pecha, grożą nam olbrzymie finansowe tarapaty.
  5. Oszczędzanie… zbyt dużych kwot
    To oczywiście mniej możliwe w sytuacji pierwszoroczniaka, ale niewykluczone. Lepiej zrezygnować z drobnych wydatków na chwilowe przyjemności i zacząć regularnie i samodzielnie odkładać mniejsze sumy, by oszczędzanie stało się przyjemnym nawykiem, a nie przykrym obowiązkiem.

 

Bądźmy świadomi, że prawdopodobnie rozpoczynamy ostatni etap edukacji w naszym życiu. Nie powinniśmy spędzić go zupełnie beztrosko. To, co najlepiej z nimi zrobić, jest dość złożone i zależy od wielu czynników. Nieco łatwiej powiedzieć, czego nie należy robić.