Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Absolwenci nie chcą pracować na etacie

Kończą studia i zamiast rozglądać się za pracą, szukają pomysłu na własny biznes. Pogotowie weterynaryjne, usługi dietetyczne z dojazdem do klienta, firma wykonująca haft komputerowy to przykładowe inicjatywy absolwentów z regionu łódzkiego. Dzięki programowi „Absolwenci w Biznesie” ich twórcy otrzymają aż 40 tys. zł bezzwrotnej dotacji na otworzenie własnej działalności gospodarczej.


Świetnie wykształceni młodzi ludzie przestają marzyć o pracy na etat. Obecnie to w otworzeniu własnej działalności gospodarczej upatrują szansy na wykorzystanie potencjału, jakim dysponują oraz na zachowanie niezależności związanej z czasem i miejscem pracy, do której przyzwyczaiły ich studia. I choć aż 48 proc. młodych Polaków pragnie rozpocząć własną działalność gospodarczą, to na taki krok decyduje się zaledwie 2 proc. z nich (wyniki badań instytutu MillwardBrown SMG/KRC przeprowadzone na grupie 1000 respondentów z całego kraju). Dlaczego? Najczęściej barierę stanowi brak doświadczenia oraz własnych środków finansowych.

Program strzałem w dziesiątkę

Nie dziwi zatem sukces prowadzonego w aglomeracji łódzkiej projektu „Absolwenci w Biznesie”, mającego na celu wsparcie młodych i przedsiębiorczych osób w otwieraniu własnej działalności gospodarczej. Aż 85 osób stanęło do rywalizacji o bezzwrotną dotację w wysokości 40 tys. zł, półroczne wsparcie finansowe w kwocie 1100 zł na miesiąc oraz pakiet szkoleń i doradztwa. Dwuetapowa rekrutacja pozwoliła wyłonić 14 osób, których pomysły mają największe szanse na powodzenie.

Kandydaci mieli różne pomysły na własny biznes, niekiedy bardzo oryginalne i innowacyjne. Świadczy to o ogromnej kreatywności młodych ludzi, którzy wchodzą teraz na rynek pracy. Cechuje ich odwaga, determinacja i niestandardowe podejście do wszystkiego, co robią – wskazuje Małgorzata Czernecka, manager projektu „Absolwenci w Biznesie”. – Podjęcie decyzji o zakwalifikowaniu tylko 14 osób spośród 85 zgłoszeń było dla nas ogromnym wyzwaniem. Bardzo nam przykro, że mamy tak mało miejsc w projekcie, ponieważ dużo osób miało bardzo ciekawe pomysły na własny biznes – tłumaczy Małgorzata Czernecka.


Zalety bycia na swoim

O zaletach bycia swoim własnym szefem przekonani są przedsiębiorczy młodzi ludzie, zakwalifikowani do projektu „Absolwenci w Biznesie”. – Prowadzenie własnej działalności gospodarczej zapewni mi przede wszystkim większą swobodę działania oraz szersze możliwości rozwoju – wyjaśnia Grzegorz Król, absolwent weterynarii i pomysłodawca pogotowia weterynaryjnego na telefon. – Ponadto świadomość, że wszystko zależy ode mnie, stanowi olbrzymią motywację do działania.

Na inny aspekt prowadzenia własnej firmy zwraca uwagę Lidia Kowalewska, która planuje uruchomić firmę świadczącą usługi dietetyczne na telefon. – Jestem przekonana, że praca we własnej firmie będzie bardziej efektywna i opłacalna, a także zapewni mi większą konkurencyjność na rynku. Pracując na etacie byłabym związana z jedną firmą, a tak mogę nawiązywać współpracę z wieloma podmiotami – tłumaczy.

Projekt „Absolwenci w Biznesie” jest realizowany przez łódzką firmę HRP w ramach Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Więcej informacji na temat projektu znajduje się stronie: