Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Absolwent UEK pokonał Cieśninę Magellana!

9 lutego 2011 roku krakowski pływak, absolwent UEK – Rafał Ziobro jako pierwszy Polak i jako 9 człowiek na świecie przepłynął wpław Cieśninę Magellana będąc ubranym tylko w zwykły strój kąpielowy (brak skafandra, płetw itp. ułatwień). Z powodu silnych prądów i bardzo niskiej temperatury wody wyzwanie to zaliczane jest najtrudniejszych płynięć na świecie.

Dystans między Ameryką Południową, a Ziemią Ognistą, który wynosi 6 km Rafał pokonał w 1 godzinę 19 minut, przy temperaturze wody na poziomie 4,5 C. Bicie rekordu odbyło się pod pełną asekuracja ze strony chilijskiej marynarki wojennej. Łódź patrolowa oraz ponton eskortowały pływaka podczas całej trasy.

Z powodu silnych prądów i bardzo niskiej temperatury wody wyzwanie to zaliczane jest najtrudniejszych płynięć na świecie. W wyprawie uczestniczył Krzysztof Żelawski – pilot odpowiadający za asekurację i organizację wyjazdu oraz wybitna chilijska pływaczka Julita Nunez. Nad przygotowaniami w Polsce czuwali Sławek Żuk, Pedro Ordenes – trenerzy Rafała oraz Paweł Podsiadło lekarz odpowiedzialny za bezpieczne przygotowanie pływaka do przebywania przez długi czas w tak niskich temperaturach wody.

Wyprawa była objęta patronatem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, którego Rafał jest absolwentem oraz północnoamerykańskiej organizacji Water World Swim.

O Rafale Ziobro
Jest pływakiem długodystansowym specjalizującym się w pływaniu oceanicznym w niskich temperaturach. Ma na swoim koncie m. in pierwsze polskie przepłynięcie z Europy do Afryki przez Cieśninę Gibraltarską (23 km) oraz przepłynięcie w RPA z Robens Island (dawne więzienie Mandelli) do Kapsztadu (8 km, temp. 12 C). Za swoje dokonania został uhonorowany nagrodą Laury Magellana. Rafał Ziobro jest absolwentem kierunku Zarządzanie i marketing w Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Jest współwłaścicielem firmy sportowej Ravenoutdoor. Przez siedem lat pełnił funkcję dyrektora Krakowskiego Festiwalu Górskiego, jednej z największych imprez na świecie poświęconych tematyce turystyki górskiej.