Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

AfryKamera 2008 w Krakowie

W dniach 7-14 kwietnia w krakowskim Kinie pod Baranami odbędzie się Festiwal Filmów Afrykańskich – AfryKamera 2008.

W tym roku pokazane zostaną m.in. „Susza” – nagrodzona na festiwalu w Wenecji opowieść o zemście, „Rachida” – film o algierskiej wojnie domowej i „Bamako” – niezwykłe świadectwo zaimprowizowanego w stolicy Mali happeningu politycznego. Wyświetlony zostanie również „Mooladee” – dramatyczna historia kobiet z Burkina Faso, które postanawiają się przeciwstawić okrutnej tradycji.

Jednym z wydarzeń festiwalu będzie również pokaz legendarnego filmu fantastycznego Richarda Stanleya „Demon Piasków” – prezentowanego po raz pierwszy w pełnej wersji. Festiwal zamknie pokaz „Lunatycznej Krainy”, głośnej ekranizacji powieści Mia Cuoto, jednego z najwybitniejszych pisarzy afrykańskich, który miał wprowadzić na ten kontynent nurt realizmu magicznego.

Spośród filmów pokazywanych na Festiwalu, publiczność wybierze w głosowaniu najlepszy obraz, przyznając tym samym nagrodę Złotej Zebry.

 
AfryKamera jest przedsięwzięciem unikatowym na skalę Europy Środkowo-Wschodniej – nie ma podobnego wydarzenia w tej części Europy. Swym zasięgiem obejmuje pięć dużych miast Polski: Warszawę, Kraków, Wrocław, Gdańsk i Toruń.
Celem AfryKamery jest prezentacja afrykańskiego dorobku oraz konfrontowanie go z polskimi doświadczeniami.

Pokazując filmy ciekawych i docenianych artystów impreza pragnie promować to, co najbardziej wartościowe na kontynencie afrykańskim oraz poszerzać horyzonty współczesnego świata. Dąży do promowania Afryki w Polsce, pokazania bogactwa i różnorodności tego kontynentu.

Większość filmów w programie AfryKamery ukaże się w polskich kinach po raz pierwszy. Nie zabraknie dzieł prowokujących i zaskakujących; filmów zmuszających do dyskusji i przełamujących stereotypy.
Wszystkie filmy łączy jedno: przedstawiają Afrykę – Afrykę jakiej nie znamy

Szczegółowe informacje na stronie http://www.afrykamera.pl/ i www.kinopodbaranami.pl