Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

AfryKamera – 9. Festiwal Filmów Afrykańskich

23-27 kwietnia, Kino Luna , Kraków, Poznań, Gdańsk Wrocław, Białystok

Rusza 9. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera. W tym roku premierowo pokażemy nominowany do Oscara film „Mandela: Długa droga do wolności” w reż. Justina Chadwicka, nigeryjskie objawienie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto„Połówka żółtego słońca” w reż. Biyi Bandele z udziałem Chiwetel Ejiofor, aktorem nominowanym do Oscara za rolę w ostatniej produkcji Steve’a McQeena „Zniewolony: 12 Years a Slave”oraz znakomity blok dokumentów wśród, których znajdzie się m.in. jeden z najgorętszych HotDocs „Kryjówka diabła” („Devil’s Lair”) w reżyserii Riaan’a Hendricksa (RPA).

Obok pokazów filmowych przygotowaliśmy wydarzenia towarzyszące związane z bogatą kulturą Nigerii.

Symboliczne ukoronowanie osiągnięć Nelsona Mandeli

Podczas tegorocznej AfryKamery odbędzie się oficjalna polska premiera nominowanego do Oscara i Złotych Globów filmu „Mandela: Długa droga do wolności” w reżyserii Justina Chadwicka. W roli głównej wystąpił Idris Elba, aktor znany jest m.in. z kultowego serialu „The wire” oraz „Luther”. Towarzyszy mu Noami Harris, gwiazda „Skyfall” oraz tajemnicza wiedźma Tia Dalma z „Piratów z Karaibów: Skrzynia umarlaka.”

Pokaz obrazu poświęconego zmarłemu w grudniu legendarnemu przywódcy pokryje się z 20-tymi obchodami Dnia Wolności 27 kwietnia 2014 roku, święta narodowego Republiki Południowej Afryki z okazji pierwszych demokratycznych wyborów. Jest to tym bardziej istotne, że niegdysiejszy symbol walki z apartheidem miał niezwykły wkład w pokojowe rozmontowanie nieludzkiego systemu ucisku, gdzie jako moralny głos pojednania i przebaczenia zdołał prawie w pojedynkę uchronić kraj przed wojną domową i rozpadem kraju. Tym samym ta rocznica ma szczególną wartość jako symboliczne ukoronowanie osiągnięć wielkiego człowieka, jakim był Nelson Mandela.


Nigeria

W tym roku chcemy przybliżyć naszym odbiorcom Nigerię, jako jeden z 10 najszybciej rozwijających się krajów świata o prężnym przemyśle filmowym. Stąd w programie filmów oraz wydarzeń towarzyszących będziemy krążyć wokół kultury, kuchni i duchowości nigeryjczyków. Często funkcjonujący jako przedmiot kpin i pogardy jako „nieprofesjonalne pretensjonalne kino”, przemysł Nollywood stał się kontynentalną potęgą. Przy produkcji rzędu ponad 2000 filmów rocznie jest to jednak szaleńczo rozwijająca się branża, która szybko się profesjonalizuje i diametralnie zwiększa swoje niegdyś miniaturowe budżety. Nowy twórcy wkraczają na rynek z całkowicie nową jakością, tym samym dając podstawy do wiary, że za kilkanaście, a może nawet kilka lat, Nollywood będzie liczącą się na świecie centrum produkcji filmowej. Już teraz dużymi sukcesami wypiera hollywoodzkie produkcje z Afryki, ale zakusy lokalnych twórców są globalne.

Program Filmowy – Bloki filmowe:

NOWE OBLICZE NOLLYWOODU, czyli filmy z NIGERII – specjalny blok filmów dotyczący nowej fali kina Nollywood. Pokażemy mi.n. „Połówkę żółtego słońca” / „Half of a Yellow Sun”, w reż. Biyi Bandele (film oparty na książce autorstwa Chimamanda Ngozi Adichie pod tym samym tytułem, zdobywcy prestiżowej Orange Prize) z udziałem Chiwetela Ejiofora („Zniewolony: 12 Years a Slave). Pokazywany na MFF w Toronto, Festiwalu Filmowym w Londynie oraz AFI w Stanach Zjednoczonych. Film opowiada losy sióstr bliźniaczek, które wracają do Nigerii po studiach w Wielkiej Brytanii. Olanna wiąże się z rewolucjonistą Odenigbo (Chiwetel Ejiofor), druga Kainene zakochuje się w angielskim pisarzu Richardzie (Joseph Mawle). Jest to dramat opowiadający o losach czwórki ludzi rozgrywający się na tle wojny domowej w Nigerii. Reżyser filmu odwiedzi Polskę na zaproszenie AfryKamery.

AFROSELEKTA – wyselekcjonowane najlepsze filmy z kontynentu w dwóch blokach: krótkich metraży i pełnych metraży. W tym bloku znajdą się:

„Mandela: Long Walk to Freedom”, reż. Justin Chadwick, RPA, Wielka Brytania 2013

Niezwykła podróż przez życie Nelsona Mandeli od jego dzieciństwa w wiosce aż do wyborów na prezydenta Republiki Południowej Afryki. Film odkrywa nieznane dla większości świata oblicze Mandeli – miłośnika fantazyjnych samochodów, playboya i entuzjasty boksu, utalentowanego prawnika i bojownika o wolność. Film jest intymnym portretem o tworzeniu nowoczesnej ikony. Film nominowany do Oscara w kategorii Najlepsza Piosenka – U2 „Ordinary love”. Zdobył 2 nominacje do Złotych Globów oraz Złotego Globa za Najlepszą Piosenkę. Nominowany do nagrody BAFTA w kategorii Najlepszy Film Brytyjski.

Coz Ov Moni II” reż. Dir. King Lu, Ghana 2013 73min.

Druga część niekonwencjalnego kultowego już musicalu w wykonaniu hip hopowego składu: Fokn Bois. Artyści pochodzą z Ghany i uważani są za jednych z najbardziej rozpoznawalnych twórców z tego kraju. A wszystko to dzięki produkcji pierwszego musicalu w języku pidgin english „Coz ov Moni”, którym podbili serca widzów na całym świecie. Ich niespotykany, przewrotny i pełen absurdalnego humoru styl stanowi mieszankę wybuchową. Śmieją się z siebie i otaczającego świata, a w raz z nimi śmieją się widzowie. W drugiej części zwariowany duet FOKN Bois szuka zemsty na gangu uzbrojonym w maczety, który ich pobił, obrabował i pozostawił na pewną śmierć.

TĘCZOWA AFRYKA – w tym bloku pokażemy głównie dokumenty poruszające problem LGBT w Afryce, temat niezwykle ważny. W programie m.in. „Królowe nocy w świecie gangów” ( „Glitterboys and Ganglands”), reż. Lauren Beukes z RPA, światowej sławy pisarki książek sci-fi (m.in. wydane niedawno w Polsce „Zoo City”). Dokument zdobył Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Encounters w RPA oraz nagrodę dla najlepszego filmu LGBT na Festiwalu Filmowm Black Movies w San Diego. Opowiada o przygotowaniach do konkursu piękności Miss Gej Wschodniego Kapsztadu, w najbardziej brutalnej części miasta. Reżyserka koncentruje się na 3 bohaterkach: Kat, Eve i Kayden i ich przygotowaniach do wieczornego występu: przepych, blichtr, cekiny i sztuczne rzęsy, czyli wszystkie atrybuty potrzebne, żeby zawładnąć publiką i zdobyć tytuł Królowej Piękności. Reżyserka przedstawia niesamowity wgląd w zakorzenionej w RPA kulturze tzw. moffies, która ma tu niezwykle długą i chlubną tradycję.

AFROKIDS – projekcje dla dzieci oraz warsztaty animacji z dziećmi (praca na bazie afrykańskich baśni i mitów).

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

W związku z wyborem tematu Nigerii jako motywu przewodniego każdy dzień Festiwalu będzie dedykowany poszczególnym aspektom życia i kultury tego kraju: kuchni, duchowości, nowym technologiom, modzie, literaturze oraz muzyce.

NAGRODY

Jak co roku publiczność będzie głosowała na najlepszy film festiwalu. Ten, który zdobędzie najwięcej głosów, otrzyma nagrodę: ZEBRA 2014. Wśród głosujących rozlosujemy karnety na festiwal AfryKamera 2014. Najlepszy film festiwalu wybierze również Jury, które przyzna zwycięzcy GAZELĘ 2014.