Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Aj Waj! Czyli piosenki z cynamonem

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z nowym albumem „Aj Waj! Czyli piosenki z cynamonem”. Płyta grupy Rafała Kmity, z piosenkami jednego z najbardziej znanych spektakli teatralnych, dostępna będzie m.in. w sklepie internetowym Polskiego Radia S.A. już od 11 października 2010r.

            Piosenki umieszczone na płycie pochodzą ze spektaklu Grupy Rafała Kmity pt. „Aj waj! czyli historie z cynamonem”. Jego premiera odbyła się 28 maja 2005r. Spektakl ten to autorski projekt dwóch krakowskich twórców: Rafała Kmity (teksty, scenariusz i reżyseria) oraz Bolesława Rawskiego (kompozycje i aranżacje). Ten zbiór scenek, krótkich monologów oraz piosenek przywołujących atmosferę XIX-wiecznych żydowskich dzielnic i miasteczek okazał się wielkim teatralnym przebojem roku 2005. Dziennik „Rzeczpospolita” uznał „Aj waj!…” za jeden z czterech najlepszych spektakli teatralnych roku, a tygodnik „Przegląd” umieścił go w dziesiątce najważniejszych wydarzeń teatralnych sezonu. Ponadto na festiwalu komedii – Talia 2005 „Aj waj!…” otrzymał nagrody za najlepszą inscenizację oraz muzykę. Do dziś z powodzeniem grany jest w teatrze STU w Krakowie.

            Niniejsza płyta to studyjny zapis piosenek z tego spektaklu. W gronie wykonawców m.in.: Sonia Bohosiewicz, Tadeusz Kwinta, Marcin Kobierski, Andrzej Róg, Piotr Sieklucki, Jacek Stefanik.

 

Grupa Rafała Kmity powstała w roku 1993. Od tamtej pory tworzy spektakle teatralne: „Wszyscyśmy z jednego szynela” (rok 1997), „Ca-sting” (rok 2002), „Aj waj! czyli historie z cynamonem” (rok 2005); oraz kabaretowe: „Głusi jak pień” (rok 1993), „Trzy zdania o umieraniu” (rok 1994), „Pop-show” (rok 1995), „Wieczór kabaretowy” (rok 2004), „Dość!… dobry wyrób kabaretopodobny” (rok 2009).

W ciągu 18 lat działalności Grupa… zagrała ponad 1600 przedstawień. Swoje spektakle prezentowała nie tylko w Polsce, ale również w Rosji, Szwecji, Austrii, Francji, a także w Stanach Zjednoczonych. Od roku 1997 na stałe związana jest z Teatrem STU w

           

           

 

Z recenzji prasowych spektaklu:

 

Pełne dwie godziny żydowskiego humoru najwyższej klasy. Po „Aj, waj! czyli historie z cynamonem” widzowie nie chcieli wypuścić aktorów ze sceny.

W repertuarach teatrów próżno by szukać takiego ładunku humoru i życiowej mądrości. Zabawnej i dającej do myślenia. Spektakl „Aj, waj! czyli historie z cynamonem” Rafała Kmity spełnia wszystkie te wymagania.

 

                                                                                  „GAZETA WYBORCZA”

 

 

„Aj waj! czyli historie z cynamonem” w reżyserii Rafała Kmity to jeden z najlepszych spektakli teatralnych tego roku. Wspaniałe aktorstwo, nasycone humorem dialogi oraz przepiękna muzyka klezmerska autorstwa Bolesława Rawskiego sprawiają, że żydowska filozofia trafia do widza w sposób najbardziej przystępny i chyba psychologicznie najwłaściwszy poprzez osłodzenie życiowych prawd i szarej codzienności cynamonowym żartem. (…)

                                                                                  „FORUM ŻYDÓW POLSKICH”

 

 

            Szczypta poezji, szczypta filozofii i nade wszystko dowcip. Publiczność szaleje. Dawno nie słyszałam tak szczerego śmiechu na widowni.

 

                                                                                  „MIESIĄC W KRAKOWIE”

 

 

            (…) „Aj waj!…” jest w istocie jednym potężnym tańcem żydowskim w kilkunastu odsłonach, jednym potężnym śpiewem żydowskim w gardłach pięciorga aktorów. (…)

 

                                                                                  „DZIENNIK POLSKI”