Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „Alternator”

Alternator jest instytucją skupiająca kilkanaście grup twórczych, w ramach których studenci realizują różnorodne projekty artystyczne, kulturalne i społeczne.

ACK UG od samego początku swego istnienia wypełnia misję animowania kultury studenckiej w ramach macierzystej uczelni oraz inspiruje studentów do podejmowania podobnej działalności. W szerokim spektrum jego działań znajdują się m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, projekcje filmowe, a nawet lokalne kampanie społeczne i cykle edukacyjne. Centrum współpracuje regularnie z wieloma instytucjami kultury, rozwijając swój program poza ramy uczelni. Ważną dziedziną działalności ACK UG jest także organizacja konkursów, pośród których największą tradycję i prestiż ma „Konkurs Literacki UG”. Wielu z animatorów oraz współpracowników zostało uhonorowanych Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska.
 
Zespół Pieśni i Tańca „Jantar”
Najstarszą grupą w ramach ACK UG jest Zespół Pieśni i Tańca „Jantar” im. Zygmunta Kamińskiego, który założony został jeszcze na samym początku działalności uczelni, w 1970 roku. Obecnie zespół składa się z grupy tanecznej, grupy wokalnej i kapeli. Bogaty repertuar „Jantara” zawiera tańce z regionów m.in. lubelskiego, krakowskiego czy i rzeszowskiego oraz tańce narodowe, takie jak mazur i polonez. „Jantar” znany jest zarówno w kraju, jak i za granicą: koncertował na festiwalach m.in. w Niemczech, Turcji czy Szwajcarii, gdzie zdobywał liczne nagrody. Na początku każdego roku akademickiego przeprowadzany jest nabór nowych członków, mogących zasilić grono tancerzy.
 
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego
Kolejną grupą o najdłuższym stażu jest Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego. W swej ponad 35-letniej karierze odwiedził on rozmaite zakątki świata, wliczając kolejno występy w większości państw europejskich, Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej oraz Chinach. Wiele z tych podróży przyniosło chórowi zasłużone laury, takie jak Złoty i Srebrny Medal zdobyty podczas III Światowej Olimpiady Chóralnej w Bremie w 2004 roku, czy też dwa srebrne medale na IV Olimpiadzie Chóralnej w Xiamen (Chiny 2006). Zespół ma koncie także kilka bardzo prestiżowych występów, by wymienić koncert podczas obchodów 25-lecia istnienia „Solidarności”, gdzie chór pojawił się na scenie wspólnie z Jeanem Michelem Jarrem. Podobnie jak w „Jantarze” każdej jesieni odbywa się rekrutacja nowych chórzystów.
 
DKF „Miłość Blondynki”
Dyskusyjny Klub Filmowy Uniwersytetu Gdańskiego „Miłość Blondynki” od ponad dziesięciu lat przygotowuje szereg atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych. Istotą działań DKF-u jest promocja i prezentacja filmów mniej obecnych w szerszej dystrybucji. DKF dostarcza wszystkim kinomanom niepowtarzalnych okazji do poszerzania swoich horyzontów intelektualnych i estetycznych. Większość wydarzeń w ramach klubu to projekty autorskie. Wśród nich znalazły się takie wydarzenia, jak dwie edycje „Masakry Filmowej” (przegląd kina grozy), przegląd surrealizmu filmowego „Coctail Magnifique” czy „Queer Show” (prezentacja kultury queer). W ostatnim sezonie wielkim powodzeniem cieszył się cykl edukacyjny „Jak to się robi (w kinie)?” oraz dwudniowa impreza poświęcona sztuce kapmu pod hasłem „Camp Pink Flamingo” Na jesień planowany jest przegląd filmów z wytwórni Troma.
 
„Panoptikum”
W ramach działalności wydawniczej ACK UG funkcjonuje periodyk „Panoptikum”. Powstaje przy współpracy uznanych filmoznawców: Mirosława Przylipiaka, Jerzego Szyłaka, Krzysztofa Kornackiego. Został powołany do życia jako platforma dla tematów nieobecnych w innych magazynach. Założeniem redakcji jest przedstawianie nowych punktów widzenia, eksplorowanie tzw. drażliwych tematów, jak i danie pola do popisu młodym krytykom sztuki filmowej. Do tej pory „Panoptikum” pisało m.in. o kinie grozy, anty-teledysku oraz teorii queer. Obecnie w przygotowaniu jest numer poświęcony kinu zaangażowanemu społecznie.
 
„Kulturalny Kolektyw”
„Kulturalny Kolektyw” UG powstał w październiku 2004 roku. Pomimo swego stosunkowo małego stażu ma już wiele osiągnięć. Działalność KK obejmuje bardzo szerokie spektrum zainteresowań i tematów. Jest to grupa ze wszech miar interdyscyplinarna. Na swym koncie posiada organizację m.in. Festiwalu Literacko-Muzycznego „Wolne Miasto Gdańsk”, Festiwalu „Muzyka Końca Świata” oraz cykl spotkań z organizacjami społecznymi „Tak wygląda nasz świat”. Ważnym przedsięwzięciem jest realizowanie projektów selektywnej zbiórki odpadów „Daj śmieciom kosza” oraz instalacja stojaków rowerowych na terenie uniwersytetu. Grupa zaprasza wszystkich studentów do wzięcia aktywnego udziału w życiu uczelni i daje wsparcie organizacyjne wszelkim zaproponowanym autorskim projektom. Wśród hierarchii wartości grupy liczą się najwyżej zdobywanie doświadczenia, poczucie odpowiedzialności i współpracy. Założeniem „Kulturalnego Kolektywu” jest pełna otwartość na każą osobę chcącą kreować życie kulturalne na swojej uczelni.
 
Wymienione grupy stanowią jedynie trzon działalności ACK UG. Młodsze stażem to dwa zespoły tańca celtyckiego, dwa teatry tańca współczesnego, Studencka Agencja Fotograficzna oraz teatr ognia Mamadoo. O pozostałych grupach twórczych i wielu innych inicjatywach na Uniwersytecie Gdańskim będziemy pisać w kolejnym numerach „Motywu”. Zapraszamy do odwiedzenia www.ack.ug.gda.pl.
 
Marek Kraska
PR ACK UG