Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu na UW!

W dniach 14-18 maja w Warszawie odbywają się finały najstarszego i najbardziej prestiżowego konkursu informatycznego na świecie. Do stolicy zjechali najzdolniejsi informatycy z sześciu kontynentów. Gospodarzem tego naukowego święta jest nasza uczelnia.

Udział w finałach Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym biorą drużyny, które wygrały eliminacje regionalne. Na Uniwersytet przyjechało 112 zespołów – łącznie podczas imprezy naszą uczelnię odwiedzi ponad 1000 osób. Organizacja tak dużej i prestiżowej imprezy to dla nas ogromne wyróżnienie.

„Tu trzeba ruszyć głową!”
Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs informatyczny na świecie, w którym udział biorą studenci. Zawody organizowane są pod auspicjami Association for Computing Machinery – międzynarodowe stowarzyszenie informatyków, skupiające ponad 80 tys. członków. ACM przyznaje też informatycznego Nobla – nagrodę Turinga. Zwycięzcy finałów ACM ICPC honorowani są na tej samej gali, na której wręczana jest nagroda Turinga.

W czerwcu w Polsce odbędą się finały Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, UEFA Euro 2012 – komentuje prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor UW. – Przy tej okazji budowane są nowe drogi, hotele, stadiony. Mistrzostwa Świata ACM ICPC 2012 mają trochę mniejszy rozmach i przygotowane są na mniejszą skalę, ale ich zwycięzcy muszą się wykazać znacznie większym talentem: tu trzeba ruszyć głową! Dlatego bardziej niż to czerwcowe wydarzenie cieszą mnie Mistrzostwa w Programowaniu – mówi rektor UW prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow.

Wielkie wyróżnienie

Finały ACM ICPC organizowane są po raz 36. Warszawa jest 4. europejskim miastem, w którym odbywają się zawody. – ACM ICPC to najbardziej prestiżowa akademicka impreza tego typu na świecie, a dla nas wielkie wyróżnienie. Konkurs odbywa się pierwszy raz w Polsce – mówi prof. Krzysztof Diks, zastępca dyrektora finałów ICPC 2012. Trudno nie zgodzić się z profesorem – o organizację imprezy co roku stara się wiele renomowanych uczelni z całego świata. W poprzednich latach mistrzostwa odbywały się w Orlando, Beverly Hills czy Tokio. O randze tej imprezy świadczą też najznakomitsze patronaty, m.in. Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów RP Waldemara Pawlaka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbary Kudryckiej czy Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego.

Asy klawiatury z Polski
Młodzi Polacy osiągają ogromne sukcesy w programowaniu zespołowym. – Drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego przez 18 lat, rok w rok, kwalifikuje się do finałów mistrzostw. Podobnym osiągnięciem cieszy się jeszcze tylko jedna uczelnia na świecie – kanadyjski Uniwersytet Waterloo – mówi prof. Jan Madey, dyrektor finałów ICPC 2012. W tym roku Polskę reprezentują cztery zespoły: mistrzostwie Europy Środkowej, czyli studenci Uniwersytetu Warszawskiego, a także drużyny z: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechniki Poznańskiej. Reprezentacja uniwersytecka już dwukrotnie wywalczyła mistrzostwo: w 2003 r. w Beverly Hills oraz w 2007 r. w Tokio. Czy nasza drużyna powtórzy sukces z ubiegłych lat? Przekonamy się już wkrótce.

Jak zdobywa się mistrzostwo?

Trzyosobowe drużyny uczestniczące w zawodach mają około 5 godzin na rozwiązanie od 8 do 12 zadań. Każdy zespół pracuje przy jednym komputerze. Zadania są w formie opowiastek w języku angielskim. Zawodnicy muszą wydobyć z historyjek specyfikację problemu algorytmicznego, ułożyć stosowny algorytm i zaprogramować go w wybranym języku programowania. Tak wykonane zadanie wysyła się drogą elektroniczną do sędziów. O miejscu w końcowym rankingu decyduje liczba rozwiązanych zadań, a w przypadku takiej samej liczby zadań – łączny czas poświęcony na ich rozwiązanie. – Żeby wygrać w tych zawodach, trzeba być dobrym matematykiem, dobrym informatykiem i dobrym programistą. Nie wystarczy jednak być indywidualnie świetnym zawodnikiem – zespół musi też dobrze się uzupełniać. Najlepiej, jeśli każdy członek drużyny ma swoją specjalizację. Jeden lubi problemy związane z geometrią, drugi jest świetny w algebrze, a trzeci rozwiązuje zadania związane z kombinatoryką – tłumaczy dyrektor warszawskich finałów i opiekun drużyn z UW, prof. Jan Madey.

Co? Gdzie? Kiedy?

Finały Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym będą trwały 5 dni. Same zawody odbędą się 17 maja w siedzibie Wydziału Zarządzania UW, przy ul. Szturmowej 3, jednak nie tylko dzień rywalizacji będzie szczególny.

Ceremonia rozpoczęcia Mistrzostw, którą swoją obecnością uświetni prezydent RP Bronisław Komorowski, odbędzie się 15 maja w Sali Kongresowej PKiN. Po oficjalnym powitaniu gości będzie miała miejsce część artystyczna: widowisko 4D „QUADROMORPHOSIS”, przygotowane przez reżysera Piotra Szablińskiego, choreografkę Agnieszkę Glińską i kompozytora Tomasza Szymusia. Spektakl łączy w efektowny sposób światło, muzykę, taniec, animację i efekty trójwymiarowe.

W dniach 17-19 maja warto odwiedzić Ogrody BUW-u, które na trzy dni zamienią się w miasteczko informatyczne i strefę kibica. Odbędzie się tam Pierwszy Ogólnopolski Piknik Informatyczny: nowa inicjatywa naukowa promująca informatykę w atmosferze piknikowej. 17 maja na telebimie każdy będzie mógł śledzić relację z przebiegu Finałów ACM ICPC 2012 „na żywo”. W programie Pikniku ciekawe pokazy, wykłady, prezentacje wystawców, gry i zabawy. Impreza jest otwarta.Więcej: http://www.piknikinformatyczny.pl/

Uroczyste zakończenie Mistrzostw odbędzie się 17 maja o godz. 19.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej. Ceremonię uświetni swoimi występami Zespół Pieśni i Tańca Warszawianka.

Okładka dla Eurostudent Magazyn Akademicki
8,556
Eurostudent Magazyn Akademicki

Eurostudent Magazyn Akademicki

Aktualne e-wydanie Eurostudenta dostępne na portalu dla studentów i absolwentów: www.eurostudent.pl - oferty staży i pracy, inicjatywy studenckie oraz konkursy.


Wydawca: FENIKS MEDIA GROUP