Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Akurat w trasie

Bielska grupa AKURAT po krótkiej zimowej przerwie wraca na trasę. Tym razem obok samodzielnych koncertów, zespół postanowił zagrać kilka koncertów specjalnych, z udziałem gości. Będą nimi: ORKIESTRA NA ZDROWIE prowadzona przez legendę sceny niezależnej i współzałożyciela Salonu Niezależnych, Jacka Kleyffa, oraz nagrodzona na ostatnim Festiwalu w Jarocinie, grupa RADIO BAGDAD (w Krakowie zastąpi ich WU-HAE).

Terminy koncertów:

04 marca – Gdynia – Ucho – 20:00
14 marca – Kraków – Studio – 19:30
16 marca – Łódź – Dekompresja – 20:00
29 marca – Bydgoszcz – Mózg – 19:00
30 marca – Gorzów Wielkopolski – Magnat – 20:00
31 marca – Szczecin – Muzyczna Fabryka – 20:00

AKURAT jest jednym z najczęściej koncertujących zespołów w Polsce. W ciągu trzech ostatnich sezonów grali prawie po 100 koncertów rocznie. Grali w Niemczech, Holandii, Norwegii, Czechach i Słowacji. Są obecnie jedną z najpopularniejszych formacji środowiska akademickiego i tzw. rynku niezależnego.
Głównym atutem AKURAT jest ich twórczość własna, wymykająca się wszelkim klasyfikacjom. Jedni przywołują legendy reggae (Daab i Gedeon Jerubal). Inni widzą w nich spadkobierców Mr.Zooba lub Kazika, Kultu a nawet UB40. W ich muzyce jest ogromny ładunek pozytywnej energii i radości grania. Sami swą twórczość nazywali kiedyś poezją „ska-kaną”. Z jednej strony grają rock z dużą domieszką muzyki ska. Z drugiej strony ich przewrotne teksty to zgrabne, pełne humoru „wierszyki” opisujące rzeczywistość, tę dużą i małą. W ich repertuarze znajdują się wiersze wielkich poetów Kazimierza Wierzyńskiego i Juliana Tuwima. 
 Grupa AKURAT powstała w Bielsku-Białej, w 1994 roku. Ich kariera rozpoczęła od kilku amatorskich przeglądów, które wygrali. Później trafili na Przystanek Woodstock, gdzie grali trzykrotnie (1998, 1999, 2001). Potem były m.in. Hunter Fest, Jarocin, Przystanek Olecko, FAMA, Regałowisko czy Hrahovka, Skateboard Fest, Punk do Police, Mish & Mash Party w Czechach. W 2001 roku nagrali pierwszy album „Pomarańcza” („Hahaczyk”, „Espania”, „Droga długa jest” i „Lubię mówić z Tobą”). Drugą płytę „Prowincja” wydali własnym sumptem („Wiej-ska” , „Do prostego człowieka” trafiły na listy przebojów). Wiosną 2006 roku ukazał się trzeci album „Fantasmagorie”,  który uczynił z nich gwiazdę rozpoznawalna nie tylko w Polsce. 
AKURAT tworzą – Tomasz Kłaptocz (śpiew, trąbka), Piotr Wróbel i Wojciech Żółty (gitary), Przemysław Zwias (saksofon), Ireneusz Wojnar (bas) i Łukasz Gocal (perkusja).
Dyskografia:
Pomarańcza (CD Scena FM/Universal, 2000),
Prowincja (CD Akurat, 2003),
Fantasmagorie (CD TC Music, 2006)