Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Analitycy o najciekawszych wirusach, robakach i trojanach w 2006 roku

Najbardziej „pracowitym" komputerowym programem szpiegującym 2006 roku był BarcPhish.HMTL, najbardziej „konkurencyjnym" okazał się Popper, zaś najbardziej "archaicznym" DarkFloppy.

Tak analitycy Panda Software sklasyfikowali najciekawsze wirusy komputerowe minionego roku. Listę najciekawszych wirusów, trojanów i robaków  analitycy uszeregowali według cech lub sposobu działania. Najbardziej „pracowity” program szpiegujący, BarcPhish.HMTL, zbiera o wiele więcej informacji poufnych niż inne programy tego typu. Występuje w wiadomościach typu phishing, czyli fałszywych e-mailach od banku, żądających „kontroli poprawności danych”.
Wiadomości te odsyłają do fałszywej strony internetowej, gdzie trzeba wpisać np. dane osobowe i numer karty kredytowej. Infekują także komputer oprogramowaniem gromadzącym poufne dane o hasłach dostępu i numerach kart kredytowych, aby potem dokonać kradzieży środków z konta.
BarcPhish.HTML zbiera jednak także wiele innych informacji: datę ważności karty, dane jej właściciela, numery kont, kody dostępu do internetowego serwisu banków.
Najbardziej „konkurencyjnym” robakiem internetowym jest Popper. Po zainfekowaniu komputera ściąga on z pirackiego serwera program antywirusowy i instaluje go. Program ten, nie eliminując Poppera, niszczy wszystkie inne wirusy i robaki internetowe na zaatakowanym komputerze, czyli niszczy konkurencję.
Etykietę najbardziej „archaicznego” wirusa zyskał DarkFloppy.A. Rozpowszechnia się on tylko poprzez dyskietki 3,5″, które już wychodzą z użycia (część nowych komputerów w ogóle nie ma już stacji dysków 3,5″).
Najciekawsze opcje szpiegowskie posiada robak WebMic.A. Instaluje się on na komputerze wyposażonym w kamerę internetową oraz mikrofon i zapisuje z nich obraz i dźwięk, przekazując je na hackerski serwer.
W klasyfikacji Panda Software, najbardziej podstępnym wirusem jest SafetyBar. Oferuje on użytkownikowi komputera porady z dziedziny bezpieczeństwa i bezpłatne aplikacje do walki z programami szpiegującymi. Jednak po pobraniu, aplikacje te alarmują użytkownika o zainfekowaniu wyimaginowanymi programami szpiegowskimi, których nie można usunąć.
PAP – Nauka w Polsce, Marek Mejssner