Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Andrzejkowe lanie wosku

Najbardziej magiczną, widowiskową i lubianą wróżbą w andrzejkowy wieczór jest lanie wosku i odczytywanie przyszłości z zakrzepłych w zimnej wodzie kształtów figurek lub cieni jakie rzucają.

Pierwotnie wylewano ołów lub cynę, roztopione na łyżce nad ogniem świecy, czy kuchennym żarem, przy czym uważano, iż do tego celu najlepiej służyć mogą ułamki z ram kościelnych okien lub witraży, dopatrując się w nich symbolu trwałego związku. Związek wywróżony metalem miał być trwalszy, niż wróżony kruchym woskiem, jednak doświadczenie kobiet przestrzegało przed jego ciężarem.
Również wosk uważano za uświęcony.

Pszczoły są symbolem pracowitości, mądrości, ładu, powodzenia, miłości, płodności i proroctwa.
W wielu kulturach pszczołom przypisywano cechy istot boskich lub świętych, odnosząc się z czcią zarówno do nich jak i wytwarzanych przez nie produktów – miodu i wosku. Wróżby z wosku były bardzo popularne w krajach starożytnych i innych kulturach. W Europie pszczeli wosk rezerwowano głównie na świece używane w czasie nabożeństw i ważnych uroczystości. Stopione surowce wylewano ostrożnie na zimną wodę przez otwór w główce klucza symbolizujący otwarcie bram czasu, a z ostrożności przed poparzeniem starano się używać klucza dużych rozmiarów, bacząc przy tym, by wykonany był z mosiądzu, albo innego metalu koloru złotego, nie ze srebra które odstrasza duchy, ani metali o srebrzystym kolorze.

Początkowo uważano, że do tego celu najlepiej nadaje się klucz od poświęconych drzwi, głównego wejścia do kościoła, zakrystii lub kaplicy. Klucz według wierzeń otwierał tajemnice w księdze przyszłości.
(W niektórych regionach wosk lało się przez brzozową miotłę lub rózgę). Odlew powinien zastygać samoistnie, nie ruszany, by wróżba w nim zawarta była jak najprawdziwsza. Ostygłą figurkę ostrożnie wyjmowano, starając się nie naruszyc jej kształtu, po czym należało ją dokładnie obejrzeć z wszystkich stron i rzucić na ścianę jej cień umieszczając dłoń przed zapaloną świecą. Z kształtów cienia obracanej w reku figurki starano się odczytać zaklęte w cieniu symbole, na podstawie których prognozować można było co przyniesie kolejny rok.

Tekst pochodzi z portalu www.andrzejki.swieta.biz