Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Angielski językiem IT

Znajomość języka angielskiego jest jedną z kluczowych umiejętności na dzisiejszym
rynku pracy, przede wszystkim w firmach z branży IT. Biegła znajomość angielskiego staje się warunkiem koniecznym, szczególnie dla osób dopiero zaczynających karierę w tym sektorze.

Międzynarodowe korporacje i firmy z zagranicznym kapitałem, mają przez wzgląd na swą specyfikę, wysokie wymagania co do poziomu znajomości języka obcego. W branży IT angielski jest nie tylko językiem programowania, w większości firm stanowi również obowiązujący język komunikacji wewnętrznej. Wynika to ze specyfiki rynku IT – nawet jeśli firma ma centralę w Polsce, najczęściej działa na poziomie międzynarodowym, co wymaga umiejętności sprawnego porozumiewania się z klientami zagranicznymi.

Na co programiście język angielski?

Wydawać by się mogło, że w przypadku programisty najistotniejsze powinny być znajomość języków programowania, takich jak Python, Ruby czy JAVA, i doświadczenie. Teoretycznie język angielski nie jest konieczny w pracy programisty. W praktyce jednak okazuje się, że w wielu sytuacjach staje się on umiejętnością niezbędną. Języki programowania bardzo często związane są z językiem angielskim. Coraz więcej firm z centralą w Polsce oferuje swoje usługi kontrahentom zagranicznym, dlatego w takich przypadkach wymaga się, by nazwy wszystkich zmiennych czy nawet interfejsów były w języku angielskim. Programista bez znajomości języka angielskiego również znacznie ogranicza swój rozwój – nie może korzystać z licznych źródeł informacji (te zazwyczaj publikowane są właśnie w języku angielskim) czy serwisów takich jak StackOverflow.com czy GitHub.com, gdzie może uzyskać pomoc w rozwiązywaniu różnych problemów programistycznych i skorzystać z otwartych kodów źródłowych programów.

Angielski uniwersalnym językiem komunikacji

Językiem biznesu jest angielski, dlatego jego znajomość jest aż tak istotna. Te wymagania odzwierciedlają się w ofertach pracodawców z branży IT – oczekują oni biegłego posługiwania się angielskim, bardzo często już same ogłoszenia publikowane są w tym języku i konieczne jest złożenie dokumentów aplikacyjnych w języku obcym. Aż 80 % pracodawców wymaga od programistów co najmniej dobrej znajomości języka angielskiego. Jak ważna jest ta umiejętność w branży IT pokazuje fakt, że jedynie 10 % ankietowanych oczekuje od potencjalnego pracownika tylko podstawowej znajomości tego języka. Oznacza to, że chociaż branża IT cierpi na deficyt specjalistów od programowania, to znalezienie pracy w tym sektorze bez umiejętności biegłego posługiwania się angielskim może okazać się bardzo trudnym zadaniem.

Oferta Nokia Kraków skierowana do studentów jest bardzo szeroka. Co roku w czasie wakacji organizujemy praktyki letnie, które pozwalają studentom zapoznać się ze specyfiką pracy w naszej firmie oraz zdobyć doświadczenie w międzynarodowej korporacji. Cyklicznie organizujemy także Nokia Academy. Jest to program skierowany do osób posiadających tytuł inżyniera lub licencjata. Akademia trwa cztery weekendy, a zajęcia odbywają się w siedzibie naszej firmy. Po zakończeniu szkolenia odbywa się test końcowy oraz rozmowa kwalifikacyjna. Jej pozytywny wynik gwarantuje stałą pracę w krakowskiej Nokii. Osoby zatrudnione w Nokii mogą także liczyć na szeroki dostęp do szkoleń z różnorakich zakresów. Szkolenia skierowane są głównie na rozwój kompetencji technicznych – szczególnie umiejętności programowania w językach takich jak C++ czy Python. Dodatkowo nasi pracownicy mogą liczyć na rozwój kompetencji miękkich dzięki licznym szkoleniom i programom rozwojowym – Karolina Ilkowiec, Competency Development Specialist, NOKIA Kraków

Marzy Ci się kariera w IT? Szlifuj angielski!

Języki HTML, CSS czy SQL stanowią podstawową umiejętność dla programisty, jednak w branży IT równie istotna staje się znajomość języka angielskiego. Poziom jego biegłości u kandydatów jest weryfikowany przede wszystkim podczas bezpośredniej rozmowy z pracodawcą lub rekruterem. Osoby przeprowadzające rozmowę kwalifikacyjną zazwyczaj sprawdzą ją, zadając pytania w języku angielskim. Już jednak na etapie wysyłania zgłoszenia warto pochwalić się posiadanymi zdolnościami językowymi. Osoby aplikujące często mają problem z określeniem stopnia znajomości języka angielskiego. – Kandydaci używają różnych określeń, aby oddać znajomość języka obcego: płynny, konwersacyjny, słaby, podstawowy, biegły, w trakcie nauki, biegły, nieużywany od wielu lat lub po prostu biegły. Każdy konsultant samodzielnie określa znajomość języka w trakcie rozmowy – krótkiej wymiany kilku zdań lub w trakcie wywiadu, w całości przeprowadzonego po angielsku. Najbardziej rozpowszechnionym oraz zrozumiałym dla rekruterów systemem klasyfikacji jest Poziom Biegłości Językowej przyjęty przez Radę Europy. Składa się on z sześciu stopni: A1, A2, B1, B2, C1, C2 – radzi Mariusz Skiba, Randstad Technologies Senior Consultant. Rekruterzy rekomendują też dołączanie do aplikacji kopii posiadanych certyfikatów, poświadczających znajomość języka angielskiego lub przynajmniej informowanie o nich w dokumentach aplikacyjnych. Takie certyfikaty zawsze działają na korzyść kandydata.

Bez znajomości języka angielskiego trudno marzyć o karierze w międzynarodowej korporacji, a to w branży IT często najciekawsza ścieżka kariery, oferująca atrakcyjne oferty pracy, wyższe zarobki i rozwój zawodowy. Dlatego warto zainwestować w kursy językowe, ponieważ będzie to wydatek, który na pewno się nam zwróci. Im lepsza znajomość języka angielskiego, tym większa szansa na znalezienie zatrudnienia w sektorze IT.

Justyna Sobolak