Start dla planów zdjęciowych
Po udanym zakończeniu polsko-niemieckich warsztatów filmowych mogą się rozpocząć plany zdjęciowe: od 4. do 11. października 2009 w Łodzi w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera odbyły się warsztaty projektu ANSICHTSSACHE 2009. W tym okresie, w Łodzi, niemieccy scenarzyści, studenci Wydziału Literatury w Lipsku pracowali razem ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera nad wspólnymi projektami filmowymi.
Założenie było tyleż proste, co ciekawe: sześcioro młodych autorów z Niemiec przyjechało do Polski ze swoimi scenariuszami. Po przyjeździe do Łodzi, przedstawili swoje scenariusze, w wyniku czego szybko powstało sześć zespołów, składających się z niemieckiego autora, polskiego reżysera i polskiego producenta, którzy wspólnie pracowali nad rozwojem scenariusza. Warsztaty odbyły się pod artystycznym kierownictwem Roberta Glińskiego, rektora filmówki i Cathy de Haan z Instytutu Literatury w Lipsku. W ciągu tygodnia warsztatów studenci mieli szansę przedyskutować swoje scenariusze i pomysły z kolejnymi profesjonalistami: reżyserem i scenarzystą Wojciechem Marczewskim (Zmory, Weiser Dawidek), scenarzystą i dramaturgiem Wojciechem Lepianką (Psy) i reżyserem i producentem Andrzejem Bednarkiem (Orkiestra) a także reżyserem, scenarzystą i pisarzemFilipem Bajonem (Solidarność, Solidarność).
„We wspólnym, kreatywnym procesie, studenci mogą się nauczyć, jak radzić sobie z krytyką i pomysłami uczestników z partnerskiego kraju: scenarzyści po raz pierwszy pracują z reżyserami, reżyserzy po raz pierwszy ze scenariuszami innych osób. Kontekst intelektualny to nie tylko wzbogacenie dla obu stron, ale także daje przestrzeń dla ciekawych zaczątkw filmów krótkometrażowych“, cieszy się Cathy de Haan.
Poza intenstywną pracą nad scenariuszami, uczestnicy mieli wiele okazji do poznania się. Polscy studenci przygotowali dla swoich niemieckich gości filmowe zwiedzanie miasta po miejscach, w których kręcili m.in. Wajda i Lynch, jako dodatkową inspirację dla wyszukiwania planów zdjęciowych wspólnych filmów. Kulminacją tygodnia warsztatów była prezentacja finalnych projektów i uroczystość zamykająca ze wszystkimi uczestnikami. Gościem honorowym była artystka Katarzyna Kozyra, która przyjechała z Warszawy, by osobiście poznać projekt i jego uczestników.
Wrażenia z warsztatów można poznać także na blogu:
Sześć filmów na podstawie scenariuszy wypracowanych podczas warsztatów zostanie zrealizowanych w grudniu 2009 roku i styczniu 2010 roku w Polsce, w Łodzi i w Warszawie, realizacją zakmuje się szkoła. Od lutego 2010 roku filmy będą prezentowane na krajowych i międzynarodowych festiwalach i zostaną pokazane podczas specjalnego programu w kwietniu 2010 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Dreźnie.