W czasie nadchodzących wakacji na terenie Polski odbędą się dwa obozy archeologiczno-konserwatorskie "Przyjedź, odkryj i ocal od zapomnienia" przeznaczone dla wolontariuszy. Ich współorganizatorem jest Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków – instytucja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Celem obozów jest popularyzacja idei ochrony dziedzictwa wśród młodych ludzi oraz próba ich zaktywizowania poprzez wskazanie i zaangażowanie w konkretne działania: udział w pracach archeologiczno-konserwatorskich. Dlatego też nie ma znaczenia, czy jest się studentem medycyny czy też pracującym, młodym człowiekiem. Wystarczy mieć od 18 do 26 lat, być chętnym, by przeżyć przygodę oraz wraz z innymi, młodymi ludźmi pomóc w ratowaniu ginących zabytków. Wolontariusze mają do wyboru dwa miejsca: Puszczę Piską oraz Koniecpol.
W pierwszym z nich – w Puszczy Piskiej – przez dwa tygodnie (27 lipca – 8 sierpnia) wolontariusze ratować będą relikty zapomnianych mazurskich wsi, opuszczonych i zniszczonych po 1945 roku. Projekt zakłada uporządkowanie i uczytelnienie miejsc po opuszczonych wioskach, ustawienie tablic informacyjnych, a w dalszej perspektywie zorganizowanie i oznakowanie szlaku pieszo-rowerowego. Na obozie pojawią się także wolontariusze z zagranicy. Współorganizatorami obozu są: Stowarzyszenie 'Sadyba’, Fundacja 'Borussia’ oraz Lasy Państwowe.Od 20 sierpnia rozpoczyna się drugi obóz, tym razem w Koniecpolu, na terenie pozostałości pałacu hetmana Stanisława Koniecpolskiego.
Wolontariusze będą brali udział w klasycznych badaniach archeologicznych, które poprowadzą naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Wykopaliska potrwają do 3 września.
Wolontariusze będą brali udział w klasycznych badaniach archeologicznych, które poprowadzą naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Wykopaliska potrwają do 3 września.
Obozy są bezpłatne, a uczestnicy otrzymują na miejscu zakwaterowanie i wyżywienie. Nabór będzie trwać do końca maja. Liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji dla chętnych wolontariuszy na stronie www.kobidz.pl.