Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Bądź poliglotą!

Współczesny rynek pracy coraz bardziej się globalizuje – czołowi przedstawiciele branż, takich jak audyt, doradztwo, onboarding, finanse czy FMCG, to firmy działające na skalę światową. Oznacza to pracę w międzynarodowym środowisku – nie tylko kontakty z zagranicznym klientem, ale również wewnątrz zespołu. W takich warunkach znajomość języka obcego staje się nie tylko atutem, ale wręcz jednym z podstawowych wymogów, jakie pracodawcy stawiają przed kandydatami.

Znajomość języków obcych ma wpływ na wysokość wynagrodzenia – tak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Oczywiście, jest to tylko jeden z czynników, jednak mamy na niego realny wpływ, dlatego warto inwestować w kursy językowe i certyfikaty, ponieważ jest to wydatek, który na pewno nam się zwróci.

Angielski to podstawa

Jak wynika z raportu EF EPI, Polska znajduje się na 11. miejscu z 80 krajów z całego świata pod względem znajomości języka angielskiego. Wyprzedzają nas między innymi Holandia czy kraje skandynawskie. Jednak badania wykazały, że pod względem biegłości językowej uczniowie i studenci wypadają dobrze na tle europejskich rówieśników.
Biegła znajomość języka angielskiego przydaje się nie tylko na rodzimym rynku pracy. Okazuje się niezbędna również wtedy, gdy decydujemy się na studia za granicą lub wyjazd typu Erasmus+ – większość uczelni oferuje wykłady i zajęcia w języku angielskim dla obcokrajowców. Zaawansowane posługiwanie się językiem angielskim otwiera przed nami również kolejne ścieżki rozwoju kariery – staż w zagranicznej instytucji czy oddziale firmy czy też podjęcie pracy za granicą.

Zdobądź certyfikaty

Znajomość języka angielskiego, szczególnie jeśli planujemy studia czy pracę poza granicami naszego kraju, powinna być poświadczona certyfikatem. Certyfikat FCE (First Certificate in English) dowodzi, że władamy językiem angielskim w mowie i piśmie na poziomie średniozaawansowanym wyższym. Posiadanie certyfikatu CEA (Certificate in Advanced English) potwierdza znajomość języka na poziomie zaawansowanym, a CPE (Certificate of Proficiency in English) – na poziomie biegłym. Jeśli chcemy studiować za granicą, warto przystąpić do egzaminu TOELF (Test of English as a Foreign Language) – posiadanie tego certyfikatu jest jednym z wymagań rekrutacyjnych wobec studentów, dla których angielski nie jest językiem ojczystym. Przydatne może okazać się także zdobycie certyfikatu EFB (English for Business), poświadczającego umiejętność posługiwania się językiem angielskim w sytuacjach biznesowych.

Praca w międzynarodowym środowisku wymaga od nas znajomości języków obcych, jednak, myśląc o rozwijaniu kompetencji językowych, nie powinniśmy zapominać o tym, że to angielski pozostaje dla nas językiem podstawowym – jest uniwersalny i wymagany na większości stanowisk, dlatego to właśnie do rozwijania swoich kompetencji w tym języku powinniśmy zacząć swoją przygodę z nauką języków obcych.

Autor: Pola Szczepańska