Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Bankowość zabiega o specjalistów IT

Specjaliści IT są szczególnie poszukiwani na rynku – z danych Komisji Europejskiej wynika, że ich niedobór w 2020 roku w Unii Europejskiej może wynieść nawet 600 tysięcy osób. Postępująca cyfryzacja sprawia, że są oni niezbędni właściwie w każdym sektorze rynku. Atrakcyjne warunki zatrudnienia dla specjalistów IT oferuje branża bankowa.

Ogromne zapotrzebowanie na specjalistów IT to trend, który kreuje również polski rynek – dotyczy ich już nawet co trzecie ogłoszenie o pracę. Jak wynika z „Badania społeczności IT 2020”, przeprowadzonego przez Bulldogjob w okresie od 20.11.2019 do 20.01.2020 pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Polskiego Towarzystwa Informatycznego, specjaliści IT są niezbędni w każdej branży, jednak najczęściej znajdują zatrudnienie w tzw. softwarehouse’ach, które świadczą usługi dla firm zewnętrznych – wskazało na nie 44,8% respondentów. Co jeszcze wiemy o polskim środowisku IT? Jak wynika z badania, to przede wszystkim mężczyźni (90%) w wieku około 30 lat (prawie 25% ma mniej niż 25 lat, jedynie 15% z nich to osoby powyżej 36. roku życia), mieszkający przede wszystkim w województwach: mazowieckim (26%), małopolskim (14%) i dolnośląskim (12,7%). Specjaliści IT to głównie programiści (56,7%), 13% osób zadeklarowało pracę na stanowisku administratora lub DevOpsa (stanowi on połączenie dwóch obszarów, które w firmach z reguły funkcjonują oddzielnie: zespołu rozwijającego oprogramowanie – Dev – z zespołem operacji – Ops), a blisko 10% określiło się jako QA / Tester. Najmniejszą grupą w badaniu okazała się reprezentacja specjalistów UX / UI (1,5% odpowiedzi). W znacznej większości są to osoby z wykształceniem wyższym (73%) lub w trakcie jego zdobywania (12%) – są to głównie kierunki techniczne (64%) i ścisłe (24%). Polscy specjaliści IT posługują się także biegle językami obcymi – 99,5% ankietowanych zadeklarowało znajomość języka angielskiego, który jest jedną z podstawowych i niezbędnych kompetencji w tym zawodzie. Blisko 27 % z nich zna co najmniej dwa języki obce, m.in.: niemiecki (16%), rosyjski (7,2%), francuski (3%). Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Bulldogjob Wśród najpopularniejszych technologii poza SQL-em możemy znaleźć JavaScript (54%), Javę (45%) oraz Pythona (32%)

Specjaliści IT w bankowości

Jak wskazuje „Badanie społeczności IT”, drugim najpopularniejszym miejscem zatrudnienia specjalistów IT są finanse i bankowość (12,3%). Nowe technologie to sektor, w którym branża finansowa intensywnie poszukuje nowych pracowników. Znajdą oni zatrudnienie w działach takich jak wdrażanie i integracja systemów IT, analiza i bezpieczeństwo danych, usługi mobilne, technologia blockchain, rozwiązania chmurowe (cloud computing) czy cyberbezpieczeństwo. Zapotrzebowanie banków na specjalistów IT jest związane z transformacją cyfrową, popularnością aplikacji mobilnych i rosnącym znaczeniem rozwiązań chmurowych, które mają zoptymalizować koszty obsługi IT czy pozytywnie wpłynąć na poziom cyberbezpieczeństwa. Związek Banków Polskich, chcąc sprawdzić, czy rozwiązania chmurowe są odpowiednie dla sektora finansowego, przeprowadził eksperyment „Tezeusz”. Badanie dało wynik pozytywny, co pozwala zakładać dalszy rozwój tej technologii na polskim rynku.

Nie można nie zauważyć także rosnącej popularności bankowych aplikacji mobilnych – według danych pochodzących z badania „Bankowość mobilna i płatności mobilne w Polsce 2019” z bankowości mobilnej korzysta już 12,1 miliona klientów. Przybywa płatności mobilnych realizowanych smartfonami, przelewów, zakupów biletów komunikacji miejskiej czy doładowań telefonów komórkowych. Eksperci widzą jednak szerokie pole do rozwoju – wciąż duży procent klientów korzystających z bankowości internetowej nie robi tego za pomocą smarfona. Tu z pomocą instytucjom finansowym mogą przyjść programiści, tworząc jak najbardziej przyjazne dla użytkownika i intuicyjne w obsłudze aplikacje mobilne. Według raportu „Rynek pracy IT w Polsce. Co oferowali pracodawcy w 2019 roku?”, przygotowanego przez No Fluff Jobs, najczęściej poszukiwani w sektorze mobile są specjaliści z doświadczeniem w pracy z Androidem oraz produktami Apple’a (jest to jeden z wymogów w 38% ogłoszeń), a do najbardziej pożądanych języków zalicza się Swift oraz Javę wraz z Kotlinem.Kolejnym sektorem w bankowości, w którym potrzebni są specjaliści IT, jest cyberbezpieczeństwo. Jak wynika z najnowszego raportu „Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach”, za najbardziej narażoną na cyberataki branżę ankietowani uznano branżę IT. Na kolejnym miejscu wskazany został sektor bankowy (35%) i e-commerce (niemal 33%).

Zacznij od praktyk lub stażu

Specjaliści IT są na wagę złota – rywalizują o nich banki, centra badawcze, fintechy czy centra usług wspólnych. Najbardziej cenieni są jednak kandydaci z doświadczeniem zawodowym. Studenci kierunków technicznych mają wiele możliwości zdobycia pierwszych doświadczeń jeszcze podczas edukacji – firmy i instytucje, którym zależy na pozyskaniu przyszłych specjalistów, organizują programy płatnych praktyk i staży. Oferta jest na tyle szeroka, że każdy zainteresowany tym sposobem rozszerzania swoich kompetencji znajdzie coś dla siebie. Takie programy trwają zazwyczaj od kilku miesięcy do roku, elastyczne godziny pracy pozwalają dostosować je do zajęć na studiach, można odbywać je również w okresie wakacyjnym. To niepowtarzalna okazja do sprawdzenia wiedzy nabywanej na uczelni w praktyce. Oczywiście istnieją inne możliwości poszerzania swoich kompetencji – tutotriale, blogi i fora tematyczne czy grupy zrzeszające specjalistów IT – jednak podczas praktyk czy stażu w renomowanej firmie trafiamy pod skrzydła doświadczonych ekspertów, od których możemy wiele się nauczyć. Uczestnicy takich programów mają nie tylko wsparcie mentora, ale także możliwość pracy nad rzeczywistym projektem, wdrażania nowych rozwiązań. Dodatkowo najlepsi praktykanci często otrzymują propozycję przedłużenia współpracy – jest to dobry sposób na rozpoczęcie kariery zawodowej w firmie, z którą chcielibyśmy się związać na dłużej.

Specjaliści IT mają wiele możliwości na rynku pracy – tym, co stanowi o atrakcyjności branży finansowej dla tej grupy, jest szansa uczestniczenia w ciekawych projektach, tworzenia unikalnych rozwiązań, rozwój technologiczny czy szeroki pakiet benefitów. Planując swoją karierę w branży IT, warto już podczas studiów zacząć zbierać doświadczenia zawodowe w różnych organizacjach – w ten sposób można przekonać się, czy dana ścieżka kariery na pewno spełni nasze oczekiwania.

Autor: Pola Szczepańska