Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Bezrobotni nie podejmują studiów podyplomowych

Niewielu bezrobotnych korzysta z dofinansowania kosztów studiów podyplomowych.

Pracodawcy nie chcą bowiem deklarować, że zatrudnią ich po ich zakończeniu.
W tym roku w Bytomiu sześciu bezrobotnych ubiegało się o dofinansowanie do studiów podyplomowych i tylu je otrzymało. W Gdyni na 24 takie osoby, tylko pięć dostało dofinansowanie, a w Szczecinie na 27 wnioskujących o dopłaty uzyskało je 15. Jest ich tak niewielu, bo bezrobotnym bardzo trudno jest spełnić warunki, od których zależy uzyskanie wsparcia finansowego.
Bezrobotny, ubiegając się o dofinansowanie szkolenia (w tym studiów podyplomowych), składa w urzędzie pracy wniosek i dokument uprawdopodobniający uzyskanie odpowiedniej pracy. Ten dokument to oświadczenie przyszłego pracodawcy o zamiarze powierzenia bezrobotnemu pracy po zakończeniu studiów podyplomowych. Oznacza to czasami, że firmy (jeśli studia trwają trzy semestry) muszą wiedzieć, że nawet po upływie półtora roku będą wciąż zainteresowane zatrudnieniem bezrobotnego.
 
Zgodnie z rozporządzeniem nie tylko oświadczenie pracodawcy jest dokumentem uprawdopodabniającym zatrudnienie. Może to być także inny dokument wymieniony w regulaminach urzędów pracy dotyczących przyznawania środków na finansowanie studiów. Jednym z warunków przyznawania wsparcia jest więc np. wybór takich kierunków na studiach podyplomowych, których ukończenie zwiększa szanse na podjęcie zatrudnienia. Trudno jednak przewidzieć, kogo pracodawcy będą chcieli zatrudnić za rok, czy półtora.
                       
Zdecydowanie łatwiej ubiegać się o dofinansowanie nauki jest tym bezrobotnym, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą. Nie muszą oni przedstawiać oświadczenia od potencjalnego pracodawcy oraz wybierać tylko tych kierunków, które rokują większe szanse na pracę w przyszłości.
Od lutego 2009 r. bezrobotny na sfinansowanie kosztów studiów podyplomowych może uzyskać od starosty nawet do 300 proc. średniej płacy.
9,2 tys. zł może otrzymać bezrobotny z urzędu pracy na studia podyplomowe.
 
 
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna